INFORMAČNÍ SYSTÉMY COMPEKON V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ

Martin Bubeníček - COMPEKON, s. r. o.

Nabídka komplexních informačních systémů, které mají zaměření na lesní hospodářství, je nevelká. V současné době je možné vybírat jen mezi několika opravdu zajímavými řešeními. Jedno z nich představujeme v tomto článku. Jedná se o IS Compekon verze C/S. Tento systém se řadí mezi přední informační systémy v ČR se zaměřením na střední a velké podniky. I když je již na trhu několik let, v oblasti lesního hospodářství patří mezi ty tzv. mladší. Prvotním projektem bylo nasazení u Hradecké lesní a dřevařské společnosti, a. s., která svým objemem je bezesporu největším obchodníkem dříví a řeziva v ČR.

Informační systém Compekon je vyvíjen, distribuován a implementován firmou COMPEKON, s. r. o., která má své sídlo v Přerově a pobočky v Praze a Olomouci. Jedná se o ryze český produkt s celkovým programátorským zázemím. Od roku 1992 byl nabízen IS Compekon verze F/S. Během následujících dvou let započala éra nové verze v technologii client/server (bude objasněno níže). V té době se jednalo zřejmě o jeden z prvních českých systémů na této platformě. Mezi první klienty patřily tyto významné podniky: Česká kooperativa, a. s., Exportní a garanční pojišťovna, a. s., IPB pojišťovna, a. s. Následně byl systém upravován i pro obchodní a výrobní organizace, např. GEHE PHARMA Praha, s. r. o, Telč nábytek, a. s., Koli&Seliko Group, a. s., Intea Třešť, a. s., Hasil, a. s., Hutní montáže, a. s. atd. S přibývajícími funkcemi a novými moduly se na konci roku 1999 rozrostl počet uživatelů i na společnosti, působící v rezortu lesnictví. V čele již zmiňovaná HLDS, a. s. (v příštím článku budou popsány detaily), dále jsou to LESS, a. s., Krnovská lesní, a. s., Lesia, a. s., Šumavská lesní, a. s, Podkrkonošská lesní, a. s., Lesy Brno, a. s. Na základě proběhlé analýzy jednotlivých požadavků vznikl v rekordním čase nový modul - Lesní výroba.

TECHNOLOGICKÁ PLATFORMA

Jak již bylo zmíněno výše, IS Compekon je v technologii client/server. V praxi to znamená toto: Existuje centrální datová banka (databáze), kde jsou uchovány veškerá data, která jsou v systému pořízena. K těmto datům přistupují jednotliví uživatelé (popř. je doplňují) z jednotlivých pracovních stanic. V této technologii již je jedno, jestli se pracovník nachází v lokální počítačové síti, nebo je na kterémkoliv místě, kde je možné telefonické připojení. Tím, že systém je již řadu let v provozu u společností, které mají mnohdy i desítky poboček po celé ČR (i Slovensku), je v IS Compekon vyzkoušeno prakticky veškeré možné spojení a způsob přenosu informací. Jedná se zejména o přenos pomocí pronajaté pevné linky, přes Internet, vytáčená linka, rádiové spojení, využití terminálu apod. (viz schéma).

APLIKAČNÍ PLATFORMA

IS Compekon je vybudován důsledně modulárním způsobem. Jednotlivé aplikační moduly jsou vzájemně plně integrované a umožňují uživateli stavebnicovým způsobem poskládat konkrétní aplikaci. Vnitřní skladba umožňuje vzájemné volání funkcí jiných modulů, popř. kontrolu na správnost zadávaných dat. Uživatelé zejména ocení množství generovaných pohybů. Např. z uzavřené Odběratelské smlouvy lze generovat smlouvy Dodavatelské, následně je možné generování příjemek a výdejek na sklad, vydaných faktur, výzev apod. (viz článek v příštím čísle). Flexibilita systému spočívá v možnosti uživatelského nastavení. To zajišťuje množství systémových parametrů a tabulek. Dále jsou k dispozici společné a lokální číselníky. Zde se nachází definice různých funkcí a způsob využití. V neposlední řadě jsou v systému zavedeny kódovací tabulky mnoha operací. Ty určují způsoby účtování podle jednotlivých typů pohybů.

K systému je možné připojit řadu různorodých jiných aplikací, popř. části jiných podnikových informačních systémů. Může se jednat o speciální skladové, či výrobní systémy. Dále o mzdové a personální produkty, systémy podporující čárové kódy apod. Pro spojení jsou připraveny některé importovací můstky. Data pro import a export lze vytvářet v různých typech formátů. V neposlední řadě je možné využít vlastnosti dané databáze a prostřednictvím uložených procedur zajistit požadovaný stav. Při každé implementaci vznikají drobné požadavky na programové úpravy. Tyto požadavky jsou ihned analyzovány a následně prováděny. Rozsahy programových úprav díky vlastnímu SW týmu nejsou nijak omezeny. Je možno vytvořit jakoukoliv funkci přímo na přání zadavatele.

IS Compekon je složen z těchto modulů:

- Podvojné účetnictví - vrcholné zpracování dat, páteř celého systému.

- Odbyt - veškeré objednávky, smlouvy, skladové pohyby, fakturace, dobropisy.

- Pokladna - korunová i zahraniční, evidence cestovních příkazů, pokladní operace.

- Došlé faktury - řešení podnikových závazků, kompenzace, elektronický platební styk.

- Majetek - evidence veškerého odepisovaného i neodepisovaného majetku, inventury.

- Mzdy a personalistika - pevné, časové, úkolové mzdy.

- Výroba - TPV, plánování a řízení výroby (pásová i zakázková).

- Lesní výroba

LESNÍ VÝROBA - ZÁKLADNÍ INFORMACE

Modul Lesní výroba umožňuje evidenci a sledování všech činností prováděných v lesním hospodářství s možností komunikace a vazeb na odbytové činnosti. Autoři si při projektu stanovili základní priority funkce celého systému takto:

- variabilnost celého systému ve vazbě na lokální číselníky Lesní výroby, Odbytu a na Společné číselníky,

- možný další vývoj v návaznosti na oblasti lesního hospodářství, odbytu a legislativy,

- podpora jednoduchosti práce systému pomocí předem vytvořených vzorů a akcí,

- plná provázanost na moduly Odbyt, Mzdy a Účetnictví.

Lesní výroba řeší tyto úlohy:

- evidence výrobně - mzdových lístků (výkaz LA41),

- evidence dodacích lístků (výkaz LA43),

- evidence výkupních lístků (výkaz LA43),

- evidence hmotových lístků a přesunu zásob (výkaz LA45),

- evidence mzdových lístků (výkazů LA46),

- skladová evidence v členění po střediscích a lokalitách,

- fakturace z lesní výroby (z dodacích lístků),

- vytvoření podkladů pro mzdy (export do modulu Mzdy),

- vytvoření podkladů pro klíčování zakázek s druhotnými výkony,

- hromadné plnění naturálních ukazatelů do kalkulačních knih z modulu LV.

LESNÍ VÝROBA - LOKÁLNÍ ČÍSELNÍKY

Nejdůležitější část systému je obsažena v číselnících a jejich definici. Tím jsou již tzv. vyloženy karty na stůl. Podle jednotlivých definic je umožněno operátorovi zadávat jen ty údaje, které jsou potřebné. Systém sám kontroluje správnost po stránce úplného zadání a nabízí předdefinované operace. Mezi lokální číselníky řadíme:

Sklady - možnost definovat sklady na jednotlivých střediscích a lokalitách (P, OM, ES) zásadním způsobem ovlivňuje chování programu (účtování, fázové ceny, skladní ceny, výdej do záporu apod.).

Druhy pohybů - umožňuje definovat jednotlivé druhy pohybů používané v položkách výkazů lesní výroby. Druh pohybu zásadním způsobem ovlivňuje funkce programu, jako je skladová evidence (Typ pohybu), účtování (Účtovat ANO/NE) a podílí se na stanovení čísla skladu (Lokalita 1, Lokalita 2).

Výkony - zásobník přípustných kódů výkonů používaných v lesním hospodářství. Číslo výkonu tvoří jádro zakázky (CKJ) a je jednou z úrovní CKJ.

Podvýkony - navazuje na předchozí číselník výkonů. Obsahuje množinu přípustných hodnot podvýkonů ke každému konkrétnímu výkonu. Podvýkon dále upřesňuje výkony v lesní výrobě.

Prostředky - slouží k evidenci všech prostředků, které společnost používá v lesní výrobě a jejichž náklady chce jednotlivě sledovat. S výhodou lze např. v modulu účetnictví nastavit validaci druhotného organizačního členění právě na číselník prostředků LV.

Sortiment - jedná se o jednoduchou analogii odbytového číselníku. Kód sortimentu je základní proměnnou ve skladové evidenci těžební činnosti.

Výrobky, dřeviny - jedná se o obdobu číselníku sortimentů. Kódy výrobků se zpravidla využívají pro evidenci v pěstební činnosti a ve školkách. Kódy dřevin slouží k upřesnění kódu sortimentů v těžební činnosti, ale jsou bezvýznamné pro skladovou evidenci.

Měrné jednotky - možno nadefinovat číselné kódy měrných jednotek. Systém zejména v modulu Odbyt dokáže přepočítávat mezi různými jednotkami při přejímce zboží (kubíky, prostorové metry apod.).

LESNÍ VÝROBA - POŘIZOVÁNÍ DAT

Pořizování dat do modulu LV je řešeno prostřednictvím jednotlivých výkazů typu LA41, LA43 apod. Systém ctí zvyklosti zaběhlé již řadu let v rezortu lesnictví. Rozdíl je pouze v tom, že jednotlivé výkazy jsou rozděleny na hlavičky a položky výkazů. Je to dáno proto, že mnohé informace se na výkazech opakují a jsou společné (např. odběratel, lokalita, pracovník, středisko, zakázka). Tyto informace se zadávají jednou a jsou mnohdy přednastaveny podle číselníků. Položky pak obsahují dílčí informace k jednotlivým výkonům, porostům, činnostem apod. Tímto způsobem, spolu s možností kopírování již jednou zadaných LA lístků, byl velmi zkrácen čas při typování dat. Přibyly i mnohé funkce navazující na jiné části systému, např. je možno odkazovat se při prodeji dříví na již uzavřenou smlouvu a přebírat určitá data.

Výkaz LA41 je nejobsáhlejším výkazem a je použitelný k evidenci většiny výkonů prováděných v lesním hospodářství. Jak název napovídá, výkaz umožňuje kromě evidence výrobních činností i evidenci a výpočet hrubých mezd kmenových pracovníků a odměn externích dodavatelů služeb.

Výkaz LA43 slouží k evidenci dodávek (výdeje) dříví z daného skladu externímu odběrateli nebo na jiný sklad či středisko v rámci podniku. Pomocí lesních výkazů (obr. 1) jsou pořizovány veškerá data související s tímto odvětvím (viz úvod článku).

LESNÍ VÝROBA - OPERATIVNÍ SESTAVY

IS Compekon ve všech svých modulech má k dispozici tzv. operativní část. Zde si může každý pracovník vstupující do systému (má-li samozřejmě oprávnění) vyhledat, setřídit, vytisknout libovolnou sestavu směřovanou k danému modulu. Samozřejmě je možné i v pořizování dat se podívat na libovolný předešlý doklad. V operativní části jsou již ale předdefinované určité okruhy sestavy (každý modul jich má cca 150), kde si může být pracovník jist, že nic nepozmění, pouze se na data podívá. Je zde prostor i na přidávání speciálních sestav vytvořených přímo na přání. Obecně platí, že co je v systému zadáno, může sloužit jako výstupní informace, nebo výběrová, sumační podmínka.

Tímto způsobem má pověřený pracovník informace v reálném čase o skladbě těžební a pěstební činnosti podle různých kritérií, stavu sortimentu zásob na jednotlivých lokalitách, pohybu zásob za různá období, sortimentních skladů pohybů, objemů fakturace podle sortimentů, partnerů, vše je možné tisknout položkově i sumárně. Informace jsou opravdu v reálném čase. Díky jedné centrální databázi se promítají změny ihned. Jestliže tedy někdo prodá zboží např. na pobočce v Jihlavě, jeho nadřízený ihned vidí tento pohyb třeba v Praze. Čas a místo již nehrají roli.

SHRNUTÍ

Modul Lesní výroba (potažmo celý IS) je již nasazen v reálném využití. Samotné používání přináší a bude přinášet mnohé poznatky a nápady na vylepšování a doplňování funkcí. Důležité však je, že již dnes je co ukázat a při návštěvě referenčních míst lze zhlédnout celý chod v reálu. Snahou firmy COMPEKON, s. r. o., je přinášet uživatelům požadované funkce v co nejkratší době tak, aby řízení jednotlivých částí společností bylo operativní a účelné. K tomu patří samozřejmě i vytvoření dobrého dlouhodobého vztahu s uživateli. Kdykoliv je možné obrátit se na naše konzultační oddělení, kde naleznete řešení vzniklého problému. V případě nutnosti je možná konzultace přímo na místě instalace, popřípadě připojení se přímo z centra.

V závěru mi dovolte ještě pár informací o připravovaných článcích. V druhém článku bude detailnější popis řešení obchodních aktivit prostřednictvím IS Compekon, popisy generovaných funkcí, návaznosti na zpětné odkupy, operativní evidence a sledování plnění plánů. Ve třetím článku popíšeme připravovaný projekt na elektronický přenos dat mezi různými systémy a jednotlivými lesními společnostmi. Bude se zejména jednat o hlavní výhody tohoto řešení a usnadnění práce s pořizováním dat.

Pro zájemce o bližší informace týkající se IS Compekon uvádíme spojení: www.compekon.cz,
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,
tel: 0641/22 52 62, fax: 0641/20 14 71.

V případě bližšího zájmu provedeme prezentaci systému přímo ve vaší společnosti v dohodnutých termínech.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.