Editorial 7/2000

Jan Řezáč

Vážení čtenáři,

červencová Lesnická práce je složena standardním způsobem z různorodé směsi článků tematicky zaměřených na lesnickou politiku, ekonomiku, pěstování, ochranu lesa, informatiku. Přesto si dovolím vás upozornit na několik zajímavostí. Po delší době se věnujeme jedné z méně zastoupených zastoupených dřevin našich lesů, a to jeřábu - ptačímu, oskeruši a břeku. Pozoruhodný je článek Ing. Z. Vaňka o lesnickém hospodaření v oboře Poněšice. V roce 1998 zde došlo k vyhlášení tzv. demonstračního objektu LČR. Jeho tématem je “Soulad mezi genovou základnou a oborním chovem zvěře”. Nepříliš známým problémem jsou korní nekrózy buku.

Ing. V. Jančařík rozebírá situaci v českých zemích a popisuje parazitické houby způsobující toto onemocnění. Velkým problémem jsou korní nekrózy v bukových porostech na Slovensku, jak o tom referují Ing. A. Cicák a RNDr. I. Mihál. Jistě jste si všimli, že se v Lesnické práci začala pravidelně objevovat rubrika Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů. Považujeme to za významný krok k prohloubení spolupráce našeho časopisu s tímto největším sdružením nestátních vlastníků lesů v ČR. Dnešní příspěvek se věnuje možnostem vzniku regionálních organizačních struktur SVOL.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.