PŘÍPRAVA PODKLADŮ PRO HARMONIZACI LESNICKÉ LEGISLATIVY

Ing. Eva Matějovská - VÚLHM Jíloviště-Strnady

Znalost aktuální legislativy EU znamená získat určitý časový předstih před její aplikací v našem právním systému a mít tak možnost se připravit na nové podmínky, což má pro konkurenceschopnost našich lesních podniků strategický význam. Tento příspěvek si klade za cíl seznámit čtenáře se zdroji informací o lesnické legislativě Evropského společenství.

Platná komunitární legislativa, tj. právo Evropského společenství, obsahuje více než 13 tis. předpisů, z toho základní lesnická legislativa zahrnuje asi 30 předpisů. Přistupující země jsou povinny přijmout platnou legislativu Společenství (tzv. acquis communautaire) v celém rozsahu. V současné době není komunitární právo pramenem českého práva a nemá přímý vliv na naši právní úpravu.

Hlavní složkou jsou předpisy sekundární povahy, které je možné rozdělit na akty závazné, kam patří směrnice, nařízení a rozhodnutí a akty nezávazné, kterými jsou rezoluce, sdělení, doporučení aj. Z hlediska sbližování českého práva s právem komunitárním jsou nejdůležitější právě sekundární předpisy.

Předpisy označené jako nařízení budou obecně závazné ve všech svých částech a přímo platné a aplikovatelné v členských státech (zpravidla třetím dnem po jejich zveřejnění v Úředním věstníku Evropských společenství); směrnice jsou doporučeními, která jsou závazná pouze co do cíle, kterého má být dosaženo, ale národní orgány členských zemí rozhodují o formě a prostředcích transpozice (pozn.: v členských zemích EU jsou uvedeny sankce za nedodržení termínů k transpozici, a sice za každý den po termínu); rozhodnutí nemají obecnou platnost a jsou závazná pouze pro adresáta ve všech svých částech; doporučení, rezoluce, sdělení a stanoviska nemají závaznou povahu. Hlavním zdrojem právních norem Evropského společenství je Úřední věstník.

INFORMAČNÍ ZDROJE

Úřední věstník Evropských společenství je sbírka norem komunitárního práva, která bude vycházet po našem vstupu do ES také v češtině (pozn.: svoji podobou je blízký naší sbírce zákonů). V současnosti je k dispozici v tištěné formě na všech zainteresovaných ministerstvech a informačních střediscích, ale není u nás veřejně publikován. Snadnější je přístup k elektronické podobě, a to několika způsoby. V první řadě na hlavním serveru Evropského společenstvíhttp://europa.eu.int/eur-lex), který poskytuje možnost volby z jedenácti jazykových verzí. Na těchto stránkách je možné se setkat s předpisy Evropského společenství hned v několika formách: smlouvy, platná legislativa (sekundární lesnická legislativa je zde obsažena ve 26 předpisech), přípravné dokumenty, soudní případy a Úřední věstník ES. (

Úřední věstník je zde ve formě totožné s tištěnou verzí. Aktualizace je prováděna prakticky denně a jsou zde zařazeny předpisy za posledních 45 dní. Nejstarší předpisy jsou den po dni vyřazovány tak, jak dochází k vydávání předpisů nových. Úřední věstník je publikován ve dvou řadách L a C. Řada LŘada C obsahuje jak předpisy pro členské země aspoň do určité míry závazné (tj. nařízení, směrnice, rozhodnutí), tak i nezávazné (doporučení a názory). je především informativní a zahrnuje rozhodnutí soudů, programy parlamentních zasedání, odpovědi Rady a Komise na parlamentní otázky, oznámení o připravovaných předpisech aj.

Dalším zdrojem kompletní legislativy Evropského společenství je databáze CELEX-JUSTIS. Jde o komerční produkt přístupný on-line prostřednictvím Internetu, nebo je distribuován na CD-ROMu ve všech jazykových verzích s aktualizací 2-4x ročně. Mezi jeho hlavní výhody patří jednoduchý systém vyhledávání, který je schopen nalézt všechny předpisy obsahující daný pojem nebo splňující zadané podmínky. Naopak jeho nevýhodou je zkreslení některých textů a vynechání příloh, kde jsou uváděny např. seznamy rostlinných a živočišných druhů, kterých se daný předpis týká; formuláře žádostí o finanční příspěvky Evropského společenství, tabulky pro záznamy o výsledcích monitoringu zdravotního stavu lesů aj. Vzniknou-li odchylky v záznamu předpisů v elektronické podobě od písemné verze, je vždy závazná písemná podoba Úředního věstníku.

PŘEKLADY

Zajištěním předpisů v cizím jazyce z výše uvedených zdrojů celý proces teprve začíná. V další fázi je nutné zajistit pracovní překlad cizojazyčného předpisu do češtiny (zpravidla z jednoho ze tří jazyků - angličtiny, francouzštiny či němčiny). Každý předpis Společenství má svého gestora (příslušné ministerstvo), který zajišťuje zpracování překladů, je zodpovědný za aproximaci daného českého předpisu a legislativní řešení na straně českého práva. V případě lesnictví je tímto gestorem MZe.

Jazykově a odborně zkontrolované předpisy jsou poté předány Odboru kompatibility s právem ES podřízenému Úřadu vlády, kde existuje Koordinační a revizní centrum pro překlady legislativy Evropského společenství. Tam také dochází ke konečné kontrole pracovních překladů, které se tímto krokem stávají tzv. “revidovanými” překlady a jsou prověřeny po stránce jazykové, právní i odborné. Tyto revidované předpisy se poté stávají součástí databáze ministerstva spravedlnosti ISAP (Informační systém pro aproximaci práva) přístupném na internetových stránkách Úřadu vlády (http://isap.vláda.cz) od roku 1999. Tato databáze obsahuje i překlady přibližně 50 českých norem do angličtiny, z nichž 20 se nějakým způsobem dotýká lesnické tématiky. Do dnešního dne prošlo revizí asi 12 předpisů s lesnickou tématikou. Jedná se o předpisy, které se týkají lesnických opatření v zemědělství, lesnické statistiky a ochrany lesů Společenství před lesními požáry.

DATABÁZE PŘEKLADŮ VE VÚLHM

Revidované i pracovní předpisy s lesnickou tématikou (nebo se lesnické tématiky dotýkající) jsou k dispozici v Databázi překladů předpisů Evropského společenství útvaru lesnické politiky Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) ve Strnadech. Úplný seznam těchto překladů je uveřejněn na internetových stránkách VÚLHM (http://vulhm.cz) pod názvem Legislativa. Databáze zahrnuje do dnešního dne 79 předpisů, z nichž 12 je již zrevidováno, a je tvořen třinácti tematickými okruhy:

1. Lesnická opatření v zemědělství (tj. zalesňování nelesních pozemků);

2. Lesnická statistika (Evropský lesnický informační a komunikační systém - Efics);

3. Strukturální opatření v lesním hospodářství (program SAPARD a jiné podpory lesnictví);

4. Ochrana lesů Společenství před lesními požáry;

5. Ochrana lesů Společenství před znečištěním ovzduší (tj. monitoring zdravotního stavu lesů);

6. Zpracování a prodej lesních produktů (tj. kritéria pro výběr investic do zlepšení marketingových podmínek);

7. Ochranná opatření proti introdukci škodlivých organismů napadajících rostliny nebo rostlinné produkty;

8. Lesní reprodukční materiál (tj. požadavky na kvalitu reprodukčního materiálu lesních dřevin pro obchodování);

9. Klasifikace surového dříví (tj. odstranění překážek volného pohybu zboží v rámci vnitřního trhu);

10. Stálý lesnický výbor;

11. Finanční záležitosti, strukturální fondy;

12. Ochrana flóry a fauny (tj. ochrana přirozených biotopů, volně žijících zvířat a rostoucích rostlin);

13. Poskytování služeb (v oblasti lesnictví a těžbě dřeva osobami samostatně výdělečně činnými; svobodné zakládání firem osobami samostatně výdělečně činnými i z jiných zemí).

Uvedený seznam je průběžně aktualizován a u jednotlivých předpisů je uvedeno, zda se jedná o pracovní překlad nebo překlad revidovaný. V případě zájmu je možné poskytnout full-textový překlad daného předpisu v digitální nebo tištěné podobě na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Do budoucna je plánováno uveřejnění full-textových překladů na internetových stránkách VÚLHM nebo MZe (http://mze.cz).

Pozn.: předneseno na semináři Hospodaření v malém lese se zřetelem k obchodu se dřívím

(Silva Regina, Brno, 3. 4. 2000)

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.