REGIONÁLNÍ USPOŘÁDÁNÍ SDRUŽENÍ VLASTNÍKŮ SOUKROMÝCH A OBECNÍCH LESŮ V ČESKÉ REPUBLICE

Ing. František Kučera, předseda VV SVOL
Ing. Zdeněk Petřík, místopředseda VV SVOL

Členská základna SVOL se od svého vzniku v roce 1992, kdy měla 89 členů hospodařících na 88 tis. ha lesních porostů, dynamicky rozvíjí. Dnes má 361 členů, zastupujících celkem 692 vlastníků na ploše 253 tis. ha lesa, což je nárůst členů téměř osminásobný. Tato četnost již vede k samovolnému sdružování členů SVOL v rámci oblastí, více méně neřízenému, a spíše vycházejícímu z osobních kontaktů v té či jiné části naší republiky. Takto již dobře funguje po řadu let místní sdružení “Sušice - Šumava”, v současné době vzniká oblast kolem města Olomouc, k trvalému setkávání dochází i ve východočeské oblasti, především z iniciativy měst Litomyšl, Vysoké Mýto a nebo v severomoravské části kolem města Vsetín nebo Ostrava. Tento výčet však zdaleka nepředstavuje všechny skupiny.

Výkonný výbor SVOL reagoval na rozšiřující se základnu členů z řad obcí a v poslední době i z řad soukromých vlastníků lesů i některých dalších organizací a podporoval sdružování v rámci oblastí jak všeobecným doporučováním, tak i osobní účastí členů výkonného výboru na jednotlivých akcích. Je zajímavé, že na aktivitách regionálních sdružení SVOL se podílí řada obcí a soukromých vlastníků lesů, kteří dosud řádnými členy SVOL nejsou.

Oficiální podporu sdružování vlastníků obecních a soukromých lesů definovala i IX. valná hromada SVOL, která proběhla 21. 3. 2000 v Kostelci nad Černými lesy. Ta ukládá výkonnému výboru v bodě 5. “připravovat podmínky pro budoucí regionální uspořádání SVOL”. Nově zvolený výkonný výbor se mimo jiné zabýval hned při svém prvním zasedání tímto bodem a stanovil několik kroků k upřesnění vize regionálního sdružování členů:

1. zmapování četnosti členské základny na mapě České republiky,

2. doporučení dalšího způsobu regionálního sdružování v souladu s vývojem krajského uspořádání republiky,

3. návaznost na předpokládaný vstup ČR do Evropské unie,

4. Získání finanční podpory pro vybavení středisek regionálních sdružení SVOL a jejich případné personální obsazení.

Pro základní informace se pověření členové výkonného výboru Ing. Kučera, Ing. Petřík, Ing. Šimek obrátili na MZe ČR - ředitele Ing. Jaromíra Vašíčka, CSc. a Ing. Martina Chytrého. Z jednání vyplynulo pro příští období, že dotační politika, která do letošního roku vycházela ze zákona o “rozpočtu republiky”, bude přenesena do nově formovaných čtrnácti krajů a ministerstvu zůstane především metodické řízení ve svém oboru. Tudíž i regionální uspořádání SVOL by mělo kopírovat kraje v souladu se zákonem č. 129/2000 Sb. Hned v § č. 1 odstavec č. 3 říká, že “kraj pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů...” , v odstavci č. 4 cituje “kraj má vlastní majetek a hospodaří s ním...”. Tudíž se předpokládá, že většina “dotací” do lesního hospodářství bude poskytována především prostřednictvím krajů. Centrálně budou pravděpodobně rozdělovány příspěvky např. na poradenství, sdružování apod. Koncepce se však teprve připravují, nejsou zdaleka uzavřeny, a proto je v současné době předčasné činit konkrétní rozhodnutí.

V budoucnu jedním z nejdůležitějších nástrojů a zdrojů peněz pro nové členské státy Evropské unie budou strukturální fondy Evropské unie. Tyto fondy zahrnují přibližně jednu třetinu rozpočtu Evropské unie. Fondy budou mimo jiné základním a zcela rozhodujícím zdrojem financování rozvoje venkova a tudíž i lesa. V ČR probíhají již několik let programy PHARE, ISPA a nově program SAPARD.

Každý územní celek menší než republika bude mít trochu jiné potřeby a podmínky pro rozvoj, tedy i pro rozvoj venkovského prostoru. Vychází se sice ze zásad členění státu na vyšší územně samosprávní celky - kraje. Republikové územní členění však neodpovídá pravidlům běžným v Evropské unii a bylo proto rozhodnuto o dalším způsobu členění, a to na územně statistické jednotky, kterým se zkráceně říká NUTS (Nomenclature des unités teritoriales statistique).

NUTS I - je území celé republiky (u větších států je celý stát NUTS O), NUTS II - je území se zhruba 1,83 mil. obyvatel. Tzn., že se v případě Prahy, Ostravy a Středních Čech shoduje s územím kraje, ale jinde sdružuje dva i více krajů dohromady. Například východočeský region NUTS II “Severovýchod” zahrnuje 3 kraje, Královéhradecký, Liberecký a Pardubický. Celkem bylo v republice vytvořeno 8 regionů NUTS II.

Z těchto základních údajů a úvah vyplývá jedna z možných alternativ pro rozhodnutí výkonného výboru SVOL - do budoucna vytvořit regionální strukturu v rámci územních regionů NUTS II. Respektovali bychom tak současný evropský vývoj včetně naší republiky a byli bychom tak připraveni dosáhnout na fondy, které podpoří činnosti, v nichž se angažujeme. Proces regionálního uspořádání členů SVOL je dlouhodobý a velmi závažný. V této souvislosti bude nutno zpracovat i návrh na změnu stanov SVOL, způsobu voleb orgánů SVOL, zastupování regionů a jejich podíl na řízení sdružení, informovanost členské základny atd.

V příloze vám předkládáme mapku s rozmístěním členské základny SVOL na území ČR a pro porovnání i tabulku zařazení krajů a okresů do NUTS II.

Tabulka: Zařazení krajů a okresů do NUTS II

NUTS II Sdružené kraje

NUTS III kraje (VÚSC)

Počet obyvatel (tis.)*

NUTS IV - zkratky okresů



Praha

Praha

1205

Praha 1 - 15

 

Střední Čechy

Středočeský

1105

BN, BE, KD, KO, KH, ME, MB, NB, PY, PZ, PB, RA

 

Jihozápad

Českobudějovický

626

CB, CK, JH, PI, PT, ST, TA

 

Plzeňský

554

DO, KT, PM, PJ, PS, RO, TC

 

Severozápad

Karlovarský

305

CH, KV, SO

 

Ústecký

825

DC, CV, LT, LN, NO, TP, UL

 

Severovýchod

Liberecký

429

CL, JN, LI, SM

 

Královehradecký

553

HK, JC, NA, RK, TU

 

Pardubický

510

CR, PU, SY, UO

 

Jihovýchod

Jihlavský

523

HB, JI, PE, TR, ZR

 

Brněnský

1140

BK, BM, BI, BV, HO, VY, ZN

 

Střední Morava

Olomoucký

645

JE, OC, PV, PR, SU

 

Zlínský

600

KM, UH, VS, ZL

 

Ostravsko

Ostravský

1287

BR, FM, KI, NJ, OP, OV

 

* údaje k 31. 12. 1996 uvedl Ekonom 52/1997

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.