PŘEHLED ODBORNÉ LITERATURY - VII.
Ing. Robert Klán, Ing. Jarmila Cikánová, Mgr. Eva Krupičková
V prvním pololetí roku 2000 přibylo do knihovny VÚLHM opět množství zajímavých publikací. Nabízíme přehled vybraných českých publikací, rozčleněný do několika kategorií.
POHLED DO REGÁLŮ KNIHOVNY VÚLHM
1. Sborníky ze zajímavých lesnických akcí
Lesní semenářství a šlechtění lesních dřevin je název sborníku z celostátní konference s mezinárodní účastí k 80. výročí založení Fakulty lesnické a dřevařské v Brně, konané ve Křtinách 3.-4. 3. 1999. Česká lesnická společnost ve spolupráci se Správou CHKO ČR uspořádala 30. 3. 1999 seminář Přírodě blízké hospodaření v lesích CHKO, z něhož vydala stejnojmenný sborník. Dne 24. 9. 1999 uspořádala ČLS seminář na téma Hospodaření v lesích drobných majitelů, z něhož rovněž vydala sborník. Ve dnech 14.-15. 9. 1999 se ve Křtinách konal 1. česko-slovenský vědecký seminář pedagogických a vědeckovýzkumných pracovišť z oboru pěstování lesů, z kterého byl zpracován sborník Pěstování lesů v podmínkách antropicky změněného prostředí. Dne 20. 10. 1999 proběhl seminář organizovaný podnikem Lesy ČR, s. p., pod názvem Zajištění cílů veřejného zájmu rozvojem mimoprodukčních funkcí lesa, k němuž LČR vydaly sborník. FLD MZLU Brno byla organizátorem další akce s názvem Pěstování a užití krytokořenného sadebního materiálu ve dnech 26.-28. 5. 1999, rovněž tak se sborníkem.
Koncem roku 1999 se v Č. Budějovicích uskutečnilo několik akcí organizovaných pro vlastníky lesa a odborné lesní hospodáře. Například v září to byl seminář na téma Možnosti poskytování služeb vlastníkům lesa v oblasti nakládání s reprodukčním materiálem lesních dřevin a v listopadu kurz Odborný lesní hospodář. Sborníky přednášek z obou akcí vydal INPROF Č. Budějovice v r. 1999. Celostátní seminář konaný v rámci Phare-programu přeshraniční spolupráce pod názvem Výsledky a postupy výzkumu v imisní oblasti SV Krušnohoří zorganizoval VÚLHM - VS Opočno 4. 2. 2000. Sborník byl vydán v březnu 2000. V březnu se opět v Opočně konal celostátní seminář s mezinárodní účastí na téma Kontrola kvality reprodukčního materiálu lesních dřevin. Sborník vydal VÚLHM v termínu konání akce.
2. Slovníky
Koncem r. 1999 vydal HUBERTLOV BOHEMIA Myslivecký slovník: česko-slovensko-anglicko-francouzsko-německo-maďarský s latinským názvoslovím zvěře (autor Koloman Ferjentsik). Německo-slovenský slovník: Lesnícka politika, ekonomika a právo (autor Milan Lacko) vydal Lesnícky výskumný ústav ve Zvolenu v r. 1999.
3. Ochrana přírody a životního prostředí
Vydavatelství Agrospoj vydalo v r. 1999 publikaci Václava Šimíčka Břehové a doprovodné porosty vodních toků - součást lužních ekosystémů. Jan Šálek vydal v ÚZPI v r. 1999 příručku Navrhování a provozování vegetačních kořenových čistíren. Agentura ochrany přírody a krajiny ve spolupráci s Botanickým ústavem AV ČR vydala v minulém roce dvě publikace týkající se Biosférické rezervace Křivoklátsko. Tou první je Vegetace CHKO a Biosférické rezervace Křivoklátsko. Díl 1. Vývoj krajiny a vegetace, vodní a luční společenstva. Druhá má název Květena CHKO a Biosférické rezervace Křivoklátsko. Díl 1. Mapy rozšíření cévnatých rostlin. Autorem obou publikací je kolektiv pod vedením Jiřího Kolbeka. Základní organizace ČSOP v Uherském Hradišti vydala v r. 1999 publikaci Chráněná území okresu Uherské Hradiště. Společná zpráva o kvalitě ovzduší v oblasti Černého trojúhelníku v roce 1998 byla vydána v Ústí n. L. Phare European Commission v r. 1999. Třetí díl publikace Výzkum a management ohrožených druhů rostlin vydala v r. 1999 Agentura ochrany přírody a krajiny v Praze. Konečně nezanedbatelnou publikací týkající se stavu životního prostředí u nás je Statistická ročenka životního prostředí České republiky, kterou vydává každoročně MŽP v Praze.
4. Atlasy a příručky
Karel Zoubek vydal v r. 1999 ve vydavatelství ENTRE zajímavou publikaci s názvem Jak zpracovat dobrou výroční zprávu - praktický rádce. Ve vydavatelství Academia v r. 2000 vyšla příručka Zdeňka Šestáka Jak psát a přednášet o vědě. Antonín Vezda a Jiří Liška z Botanické ústavu AV v Průhonicích sestavili a v roce 1999 vydali Katalog lišejníků České republiky. Klasifikace lesů ČR podle významnosti celkového reálného potenciálu celospolečenských funkcí (pro hospodářské soubory a porostní typy) je přehled, který sestavil kolektiv pod vedením Ilji Vyskota a vydalo MŽP v Praze v r. 1999.
PUBLIKAČNÍ ČINNOST
I dnešní setkání s publikacemi VÚLHM bude informovat o článcích v časopise Zprávy lesnického výzkumu. V tomto čísle (44, 1999, č. 3) najdete tyto práce:
Uhlířová, H.: Těžké kovy v lesních ekosystémech České republiky
Obsah článku je již dostatečně vystižen v názvu. Monitorování těžkých kovů (As, Cd, Cu, Cr, Hg, Ni, Pb, Zn) bylo prováděno v rámci programu ICP Forests v letech 1995/96. Byla sledována jejich akumulace v půdě i v jedlých houbách, vliv na kořenový systém, na acidifikaci půd, apod. Ve 2 tabulkách je zachyceno množství emisí těžkých kovů z přírodních i antropogenních zdrojů, emise těžkých kovů v jednotlivých částech ČR, 2 tabulky hodnotí obsah těžkých kovů v organických horizontech a minerálních horizontech. Článek je doplněn 4 mapkami, zobrazujícími toxicitu Pb a Zn v lesních půdách, Cd a Hg v sušině jedlých hub, a 4 grafy, které znázorňují obsahy těžkých kovů v sušině jedlých hub.
Šindelář, J.: Některé cíle a možnosti racionalizace v lesním školkařství
V současné době, kdy rostou výrobní náklady lesních podniků, je racionalizace jednou z cest, jak zabezpečit dostatek kvalitního osiva. Článek rozebírá některé základní problémy současného lesního školkařství se zřetelem především na biologické možnosti racionalizace. Vývoj ploch školek za rok 1995 a 1996 je zachycen v tabulce, autor se zabývá problémem práce se semenáčky a sazenicemi, jejich obhospodařováním a jakostí sazenic lesních dřevin.
Tužinský, L.: Meliorácia zamokrených lesných pôd a jej vplyv na vodný režim pôdy a vývoj a rast lesných drevín
Výzkum probíhal na lokalitě Jelešná, OLZ Námestovo, v Oravské kotlině, kde došlo po požáru v r. 1972 k zamokření povrchovými vodami. Článek zachycuje přírodní poměry lokality, popisuje metodiku výzkumu. Výsledky výzkumu jsou zpracovány v 6 tabulkách, 1 obrázek graficky znázorňuje výškový růst sazenic smrku, borovice a olše na pokusné ploše.
Kula, E.: Mravenci v impaktu cizorodých látek v životním prostředí
Krátký článek představuje mravence jako predátorský hmyz, který by mohl být v určitých případech využíván jako indikátor znečištění životního prostředí, stupně devastace a regulace poškození krajiny.
Císlerová, E., Volf, B.: Zhodnocení zdravotního stavu zvěře v oboře Březka po provedených zásazích
Cílem práce bylo posouzení zdravotního stavu spárkaté zvěře, daňka skvrnitého (Dama dama), muflona (Ovis musimon) a mikromamalií po velkoplošných zásazích, které byly prováděny za účelem ozdravění dubových porostů. Stručná práce je doplněna tabulkou, zachycující provedené zásahy na sledovaných plochách dubu, tabulkou představující výskyt patomorfologických lézí u daňčí zvěře a tabulkou koncentrací chemických prvků v nádorech daňčí zvěře.
Merwald, E.: Zahrazování bystřin metodami blízkými přírodě
Rakouský přispěvatel, vedoucí krajské kanceláře pro hrazení bystřin, představuje čtenáři vodní stavby v ekologickém pojetí, přírodě blízké metody staveb, jejich typy a význam. Stavby jsou odlišeny na podélné (např. zdi z kamenů podél břehů a s rybími stanovišti, zához a kamenná rovnanina, kameny spojené lanem, stěny z kuláčů, bermy, atd.) a příčné (pásy podporující dno, prahy ve dně, balvanitý skluz - rampa, apod.); dalším typem jsou přehrážky, které jsou rozlišeny na konsolidační a zádržné (retenční). Některé z typů zmiňovaných vodních staveb jsou zachyceny na 4 obrázcích.
Kohán, Š.: Prehľad 40 ročnej publikačnej činnosti Ing. Š. Kohána, CSc.
V krátkém, ale obsažném úvodu Ing. J. Jakubčin představuje tohoto slovenského výzkumného pracovníka, který se věnoval šlechtění a pěstování rychlerostoucích dřevin, hlavně topolů a vrb. Bibliografický přehled zachycuje 140 převážně časopiseckých titulů za období 1960-1990.
Sněm lesníků
Druhý sněm lesníků se konal 15. května 1999 na zámku v Kostelci nad Černými lesy pod patronací děkana Lesnické fakulty ČZU Doc. Ing. J. Grosse, CSc. Podobně jako 1. sněm lesníků byl uspořádán organizacemi Česká jednota lesnická (ČJL), Česká lesnická společnost (ČLS) a Národní lesnický komitét (NLK). Sjezd se zaměřil na aktuální téma pod názvem Lesy a veřejný zájem. Byly předneseny tyto referáty: Uplatňování veřejného zájmu na lesích všech druhů vlastnictví (V. Krečmer), Lesnická strategie pro Evropskou unii (A. Pondělíčková, K. Vanču-ra), Koncepce státní lesnické politiky z pohledu veřejného zájmu na lesích (J. Vašíček), Přírodní obnovitelné zdroje a veřejný zájem (J. Běle), Veřejný zájem na produkci dřevní hmoty (J. Gross), Systém zajišťování veřejného zájmu na lesích (K. Vyslyšel), Koncepce Lesů ČR, s. p., k zajišťování mimoprodukčních funkcí lesa (F. Morávek), Veřejné užívání lesa v obecních a městských lesích (J. Procházka), Veřejné užívání soukromého lesa (Zkušenosti z jednání s úřady) (J. Bartoň-Dobenín), Komunikace s veřejností a péče o image lesního hospodářství (J. Duha). Po přednesení referátů pokračoval sněm diskusí, kterou zpracoval do souhrnu V. Krečmer.
Lesnické aktuality
V rubrice jsou stručné výtahy z těchto zahraničních publikací:
- Ošetřování poraněných stromů v porostech - popis možností vzniku poranění a jejich ošetřování za použití ochranných prostředků.
- Vztah šplhavců a mravenců v lesních ekosystémech - seznámení se životním prostředí šplhavců, role šplhavců a mravenců v lesních ekosystémech, vliv šplhavců na populace mravenců v lesích.
- Lesní zákonodárství v Maďarsku - stručná informace o novém maďarském lesním zákonu včetně nástinu historického pozadí.
- Koroptev polní a drop velký v Maďarsku - krátká zpráva o cílech a výsledcích výzkumu, který je orientován na ochranu přírody a myslivosti