REGIONÁLNÍ USPOŘÁDÁNÍ SVOL, “VOLNÉ SDRUŽENÍ ZÁPADNÍ ŠUMAVA”

Ing. František Kučera, předseda VV SVOL

V LP 7/2000 jsme vám přinesli několik základních informací a seznámili jsme vás s našimi představami o možném regionálním uspořádání členské základny Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR.

Dnes vám přiblížíme vznik a činnost již existujícího volného sdružení nestátních vlastníků lesů v oblasti západní Šumavy. Historie tohoto sdružení se začala psát dne 9. září 1992, kdy se poprvé setkali zástupci obecních a městských lesů z okresu Klatovy - tehdy ještě nebyli členy SVOL a o jeho činnosti měli jen minimální informace. První zasedání, kde se řešily otázky - jak přebírat majetek od státních lesů, jakou zvolit formu jeho správy, jaký navázat vztah se zastupitelstvy jednotlivých měst a obcí atd., mělo informační charakter. Následná setkání se v prvopočátcích uskutečňovala přibližně po 1 -2 měsících, jejich náplň postupně krystalizovala, problémy s převodem majetku ustupovaly a aktuálními se stávaly otázky ekonomiky lesnického provozu, vztahy k finančním úřadům, dotační politika v LH apod.

Mimořádně významnou úlohu sehrálo volné sdružení v tom, že zvolilo společný postup v prodeji dřeva, zejména pilařské kulatiny. Členové sdružení se pravidelně navzájem informovali a nadále informují o platební morálce jednotlivých odběratelů, úrovni cen sortimentů a o eventuálních problémech dřevařských společností. V mnoha případech vedl společný a jednotný postup vlastníků v celém regionu k vymožení pohledávek u řady firem.

V roce 1993 většina členů volného sdružení vstoupila do SVOL. V celém textu je záměrně používáno slovní spojení “volné sdružení”, protože sdružuje i zástupce obecních lesů, kteří nejsou ani dnes řádnými členy SVOL a jeho jednání se účastní i soukromí vlastníci lesů. Volné sdružení pracuje na základě dobrovolnosti s minimálními finančními náklady. V posledních letech se četnost jeho zasedání ustálila na počtu 6-7 setkání v průběhu roku. Pořadatelem je vždy někdo jiný, takže během určité doby se všichni členové v roli hostitele a organizátora vystřídají. Setkání se účastní zástupci firem poptávajících dříví, ale také nabízejících spotřební materiál pro les. Významnou roli při těchto jednáních hraje společný postup členů sdružení - množstevní slevy, bonusy, levná doprava atd. V poslední době se začíná rozvíjet i společná burza sazenic lesních dřevin.

Z dalších aktivit “Volného sdružení západní Šumava” je nutno připomenout každoroční dvoudenní setkání na konci měsíce září na Modravě s ukázkou kůrovcové situace na Šumavě, s poslechem jelení říje a s návštěvou lesnické výstavy EUROFOREST v Prachaticích. Tradicí se již stal ples “malého SVOLu” s účastí kolem 200 osob a rovněž i pravidelné střelby na asfaltové terče na místní střelnici.

V současné době má “Volné sdružení západní Šumava” 22 členů z okresu Klatovy a 2 členy z okresu Domažlice, nepravidelně jsou přítomni na některých jednání další nestátní vlastníci lesů, pracovníci státní správy z obou okresů, zástupci obcí a jiní významní hosté.

Dne 14. června 2000 jsem měl možnost účastnit se zasedání tohoto sdružení osobně (níže uvádím stručný výtah ze zápisu). Z místa setkání jsem odjížděl se zvláštním pocitem. Strávil jsem zde několik hodin se zástupci vlastníků lesů, odbornými lesními hospodáři a pracovníky státní správy a všichni tito lidé si celých pět hodin měli co říci, měli o čem věcně diskutovat, ale hlavně bylo zřejmé, že se sešli z vlastního zájmu a ne z povinnosti a že mají zájem a potřebu se sejít znovu. Účast pracovníků státní správy lesního hospodářství, zejména té nejnižší složky - okresních úřadů, byla mimořádně zajímavá a prospěšná. Podle mého názoru vzniká na pravidelných zasedáních “Volného regionálního sdružení západní Šumava” něco nového, něco velmi potřebného, co neřeší a nepodporuje ani dosud platný zákon o lesích a ani jeho připravovaná novela a co časem můžeme nazvat určitou formou poradní činnosti orgánů státní správy lesů vlastníkům lesů.

Stručný výtah ze zápisu posledního zasedání “Volného regionálního sdružení západní Šumava”

Místo a datum konání: “Babylon”, 14. 6. 2000, hostitel Město Domažlice a Městské lesy Domažlice; přítomno: 29 zástupců - členů sdružení; pozvaní hosté: pracovníci MZe ČR Praha, odbor lesnické politiky - Ing. Losmanová, Ing. Činka, předseda VV SVOL - Ing. Kučera, pracovníci příslušných okresních úřadů - SSLH; program zasedání: 1. zahájení, přivítání hostů a nového zástupce ML Klatovy, 2. zpráva a vyhodnocení valné hromady SVOL, 3. dokončení procesu navracení majetku obcím, novela zákona 172/91 Sb., vydávání majetku v NP - aktuální informace, 4. dotace v LH ve vazbě na VÚSC (kraje), SAPARD, 5. vyhodnocení srovnávací studie nákladů a výnosů na majetcích členů volného sdružení, 6. černá listina odběratelů dřeva, 7. burza sazenic, 8. legislativní změny - návrhy novel zákonů o lesích, myslivosti a ochraně přírody, 9. vystoupení hostů, 10. diskuse, 11. zakončení. 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.