HARVESTORY VALMET V PODKRKONOŠÍ
Jan Řezáč
Již po několik let přináší Lesnická práce informace o postupném pronikání nové generace harvestorových technologií do českých lesů. Lesníci si totiž stále více uvědomují přednosti těchto strojů. Vedle již zavedených značek, jako je např. Timberjack, se v poslední době začíná prosazovat i další renomovaná, ale u nás méně známá značka finské provenience - VALMET. K výraznějšímu uplatnění této značky na českém trhu lesnických činností by mělo napomoci rozhodnutí firem LESS BOHDANEČ, a. s., a PODKRKONOŠSKÁ LESNÍ, a. s., o nákupu harvestorů VALMET.
Tyto firmy uspořádaly 1. srpna ve Vrchlabí ve splupráci s firmou VALTEK, a. s., která je výhradním dovozcem značky VALMET do České republiky, prezentační akci, na niž pozvaly zástupce státní správy a státních lesních podniků. Akce se kromě jiných zúčastnili Ing. Pavel Rybníček, náměstek ministra zemědělství, Ing. Jiří Oliva, generální ředitel s. p. Lesy ČR a Ing. Jan Uher, generální ředitel s. p. Vojenské lesy a statky.
Účastníci mohli shlédnout přímo v porostech práci nejsilnějšího harvestoru typové řady VALMET, a to VALMET 921, a současně nejsilnější vyvážecí soupravy VALMET 860. Setkání zahájil ředitel firmy LESS BOHDANEČ, a. s., Ing. Jan Mičánek, který v úvodu stručně vysvětlil důvody, jež vedly firmy k nákupu této technologie. Mezi jinými uvedl snahu prosadit se na evropském trhu, např. v Německu byla firma LESS BOHDANEČ vyřazena z výběrových řízení již v předkole právě proto, že nedisponovala vlastní harvestorovou technologií, což je dnes základní podmínkou pro získání větší zakázky u vlastníků lesů nejen v Evropské unii. Další důvod nákupu vyplynul z povinnosti dané smlouvou zajišťovat minimálně 50 % dodávek prací pro s. p. LČR vlastními prostředky firmy. Jde o standardní smlouvu, kterou uzavírají s. p. LČR se všemi podnikatelskými subjekty na dodávky prací. Při analýze, jak dostát této povinnosti, se podle slov Ing. Jana Mičánka ukázal nejperspektivnější právě nákup harvestorů.
S vlastními provozními zkušenostmi seznámil přítomné Ing. Stanislav Ondráček, ředitel Podkrkonošské lesní, a. s. Výhody a úskalí nasazení harvestorů z pohledu zástupce vlastníka lesa hodnotil Ing. Jindřich Litomiský, lesní správce LS LČR Dvůr Králové n. L. Na území této lesní správy stroje pracují. Po technické stránce stroje představil Ing. Jiří Doskočil, ředitel společnosti VALTEK, a. s.
V rozsáhlé diskusi považovali účastníci za klíčové tyto problémy: 1. technologická příprava pracoviště před zahájením těžby a s tím související spolupráce mezi pracovníky LČR a zaměstnanci firmy provádějící těžbu, 2. odvoz dřeva a logistika pohybu dřeva, 3. měření a evidence dřeva. Jako velmi vážný problém, jehož úspěšné vyřešení podmiňuje efektivní nasazení harvestorů, uvedl Ing. Jan Mičánek začlenění harvestorů do organizační struktury firmy.
Za téměř samozřejmé přednosti, o nichž se již prakticky nediskutuje, se považuje šetrnost harvestorů k lesnímu prostředí (ovšem zde záleží na schopnostech operátora), nezávislost na klimatických podmínkách, vysoká kultura práce a vysoký výkon. Jejich výraznou nevýhodou je však značná pořizovací cena a provozní náklady, dané kursovými poměry a nízkou cenou lidské pracovní síly v České republice. Nicméně setkání ukázalo, že zvyšující se procento těžeb realizovaných harvestorovými technologiemi je i v České republice nezvratným faktem, zvláště je-li dáno do souvislosti s evropskými trendy. Harvestory totiž řeší postupný úbytek pracovních sil v lese (a její zdražování) a technicky vyhovují představám o efektivním naplnění jemnějších a přírodě bližších způsobů hospodaření. Jestliže tedy v Evropě v uplynulém desetiletí pod vlivem harvestorových technologií již proběhla radikální restrukturalizace lesního hospodářství, je nutné se připravit na podobně zásadní systémové změny i v českém lesnictví.