AKTUÁLNÍ STAV NA TRHU S DŘÍVÍM

Ing. František Dejnožka, ředitel HLDS, a. s.

V letošním roce se opakovala situace několika posledních let a v prvním pololetí je nadbytek smrkové i borové pilařské kulatiny. Zpracováváním následků loňské kalamity je situace ještě závažnější.

PŘEVIS NABÍDKY

Zásoby řeziva na evropském trhu dosahovaly v závěru roku 2000 rekordních objemů a výrazně omezily až zastavily poptávku po této komoditě z našeho teritoria. Tato skutečnost byla na počátku letošního roku nová a možnostmi tuzemského trhu těžko ovlivnitelná. Bez ohledu na důsledky kalamity se hned od ledna 2001 rozběhly naplno těžby, které výrazně zvýšily nabídku proti současně stagnující poptávce. Tento předstih je důsledkem více vlivů. Jedním z nejvýraznějších je potřeba podnikatelských subjektů rychle získat finanční hotovost a tu co nejdříve investovat a zhodnotit. Vysoká potřeba finančních prostředků je způsobena především nízkou dostupností bankovních úvěrů. Dalším faktorem je přechod zpracovatelských kapacit z jednoho kalendářního roku do druhého s minimální zásobou pilařských výřezů. Tím vzniká zdánlivě větší nedostatek této hmoty než představuje skutečný rozdíl mezi nabídkou a zpracovatelskou kapacitou. Neopomenutelným aspektem je i tlak vlastníků lesů na vyšší podíl mýtních těžeb počátkem roku ve snaze obnovit les ještě ve stejném kalendářním roce.

CENOVÝ TLAK

Nerovnoměrná nabídka pilařských výřezů, která není způsobena lesnickou sezónností, má několik dopadů, mj. i na tlak cen. Minimálně některý ze subjektů v řetězci pohybu pilařské kulatiny musí financovat v daný okamžik nadměrné zásoby. Dalším důsledkem je vyvolání opětovného nedostatku této hmoty v druhém pololetí, zejména v jeho závěru. Nejprve vlivem nadbytku a později nedostatku v průběhu roku vznikají zvýšené náklady na přepravu protisměrných dodávek, které přinášejí zisk přepravcům a tím snižují výnos z lesa, buď na úkor majitele lesa, podnikatelského subjektu nebo zpracovatele. Důsledkem je zhoršování kvality skladovaného dříví a opětovné snížení zpeněžení. Ve výčtu negativních důsledků lze dále pokračovat. Výrazným přínosem k řešení, této jistě závažné problematiky je a bude rovnoměrnost těžeb a s tím spojená rovnoměrnost dodávaných sortimentů na trh.

Ing. František Dejnožka,
ředitel HLDS, a. s.
Kontakt na HLDS a.s.:
Telefon 049/5860305
Fax 049/5263208
E-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.