REKORDNÍ PONĚŠICKÝ JELEN

Podle tiskové zprávy, redakce

Ve dnech 14. a 15. prosince se v Hluboké nad Vltavou sešla na pozvání státního podniku Lesy České republiky mezinárodní komise, aby ohodnotila významné myslivecké trofeje ulovené v České republice v poslední době. Členy jmenoval prezident komise Mezinárodní rady pro myslivost a ochranu zvěře (CIC) pro výstavy a trofeje pan Nolensen z Belgie.

Předsedou komise byl profesor Josef Hromas (Česká republika), členy byli Ivica Lovric z Chorvatska, Božidar Radišič ze Slovinska a Josef Feuereisel z České republiky. Jako poslední z posuzovaných trofejí komise hodnotila dne 15. 12. 2001 paroží jelena lesního uloveného 14. září 2001 v oboře Poněšice. Trofej je ve vlastnictví státního podniku Lesy České republiky a získala 250,89 CIC bodů, což ji řadí do absolutní světové špičky. Dosažení tak vynikajícího výsledku v oborním chovu jelení zvěře by nebylo možné bez dlouholeté obětavé práce oborníka Františka Řehoře.

NEJSILNĚJŠÍ PAROŽÍ NA ÚZEMÍ ČR

Hodnocené paroží se tak stalo historicky vůbec nejsilnější jelení trofejí ulovenou na území České republiky a dosáhlo absolutního bodového rekordu (hmotnost paroží činí 13,5 kg a výška lodyh je 117,85 cm). Porovnatelnou trofej, druhou v historickém žebříčku hodnocení loveckých trofejí v ČR, s bodovým ohodnocením 246,40 CIC bodů, se podařilo ulovit knížeti Františku Schwarzenbergovi na panství Český Krumlov v roce 1730. Pro srovnání, nejsilnější světová trofej jelení zvěře byla ulovena v Německu a dosáhla bodového ohodnocení 298,25 CIC bodů. Druhý nejsilnější světový jelen byl uloven v roce 1988 v Bulharsku s parožím ohodnoceným 273,60 CIC body.

Paroží zůstává v majetku státního podniku Lesy České republiky a bude sloužit k propagaci vysoké úrovně mysliveckého hospodaření u státního podniku LČR a současně s tím i úrovně celé české myslivosti. Trofej bude poprvé představena veřejnosti na dubnovém lesnickém a mysliveckém veletrhu Silva Regina 2002 v Brně.

Podrobnější informace v časopisu Svět myslivosti 1/2002

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.