PŘÍNOS MALÝCH VYVÁŽECÍCH SOUPRAV V SORTIMENTNÍ METODĚ
Tomáš Kuchta
V dubnovém čísle Lesnické práce byla otištěna reportáž o vyvážecí soupravě Vimek 606 TT “Zkušenosti s provozem vyvážecích souprav”. Ohlas, kterou reportáž měla a množství dotazů k vyvážecí soupravě, technologii motomanuální těžby dřeva, manipulaci u pařezu a soustřeďování výřezů malou vyvážecí soupravou a žádost o srovnání UKT, LKT a malé vyvážecí soupravy bylo podnětem k tomuto článku.
V posledních letech je patrný zájem dřevozpracujícího průmyslu o rovnoměrné dodávky výřezů. Vypovídají o něm nákupní ceny některých zpracovatelů. Cena výřezů je často o 80 až 120 Kč/m3 vyšší než cena dlouhé kulatiny. Tento trend bude s nejvyšší pravděpodobností dále pokračovat, stejně jako ochota platit více za dodávky nákladními auty než za dodávky po železnici. Ceny a podmínky odběratelů jsou jasnými argumenty, které z ekonomického hlediska nutí lesní hospodářství k výrobě sortimentů přímo v lese.
Motomanuální těžba dřeva, manipulace u pařezu a soustřeďování výřezů malou vyvážecí soupravou je jednou z alternativ jak přizpůsobit výrobu požadavkům trhu se dřevem.
VÝBĚR VHODNÝCH POROSTŮ, TĚŽBA DŘEVA A MANIPULACE
Pro jmenovanou technologii jsou limitujícím faktorem technické parametry vyvážecích souprav Vimek 606 TT (viz LP 4/2002) a svahová dostupnost stroje. Nejvhodnější jsou porosty s hmotnatostí do 1,1 m3 u jehličnatých a do 0,9 m3 u listnatých porostů. Podélný sklon porostů by neměl přesahovat 40 % a příčný sklon 10 %. V porostech do čtyřiceti let (podle potřeby i ve starších porostech) se připravují 2,2 - 2,5 m široké linky po 20 - 25 m. Dřevo těžaři snášejí k linkám (průměrná vzdálenost je 6 m). Sortimenty o čepové tloušťce 16 cm a více zůstávají v porostu a k lince je operátor vyvážecí soupravy přitahuje navijákem umístěným na hydraulické ruce. Ve starších porostech, kde spon stromů dovoluje průjezd vyvážecí soupravě (šířka stroje 1,8 m) těžaři připravují na hromádky pouze sortimenty o délkách 2 a 2,5 m. Tyto podmínky nepřímo pozitivně motivují těžaře k pečlivé sortimentaci ve prospěch silnějších sortimentů s vyšší cenou, neboť s nimi má méně práce.
ORGANIZACE SOUSTŘEĎOVÁNÍ
Ve většině porostů se vyrábí 9 - 11 sortimentů v délkách 2; 2,5; 3 a 4 m a to jak v mýtních porostech tak i v porostech probírkových. Díky nízkým nákladům vyvážecí soupravy Vimek 606 TT je výhodné vyrábět a soustřeďovat i relativně malé objemy lépe zpeněžitelných sortimentů i v porostech, kde se těží malé objemy dřeva a následně je svážet k odvozu na jedno místo z několika porostů.
VÝHODY SOUSTŘEĎOVÁNÍ DŘÍVÍ VYVÁŽECÍ SOUPRAVOU VIMEK 606 TT
1. Těžba dřeva: Při kácení motorovou pilou (JMP) pro vyvážecí soupravu není nutné dodržovat směrové kácení.
2. Manipulace: Práce s čistým dřevem. Největším přínosem je sortimentace neznečistěného dřeva, které má těžař bezprostředně u sebe. K manipulaci není nutná spolupráce těžaře a traktoru. Těžař má více klidu pro měření a posouzení sortimentů, neboť není pod časovým tlakem čekajícího traktoru. Prostor pro manipulaci není omezen velikostí skládky.
3. Soustřeďování: Probíhá rovnoměrněji a rychleji. Operátor kontroluje roztřídění těžařem a současně má možnost nového třídění. Majitelé cest a pozemků, přes které je nutné přejíždět, preferují soustřeďování vyvážecími soupravami. Výřezy jsou ukládány na nejvýhodnější místa pro odvozní soupravy. Majitelé lesů pozitivně hodnotí snížení škod na lesním porostu. Soustřeďování je méně ovlivněno rozmary počasí.
Samostatnou kategorii tvoří zpracování lapáků a nahodilé těžby. Výhody soustřeďování malou vyvážecí soupravou ve srovnání s traktorem jistě není potřeba zdůrazňovat.
4. Odvoz dřeva: Vyvážecí souprava sváží jednotlivé sortimenty na vhodné místa pro odvoz dřeva. Při nakládce je méně přejezdů a tím se zkrátil čas nutný k naložení odvozní soupravy.
NEVÝHODY POPISOVANÉ TECHNOLOGIE
1. Největší nevýhodou je nutnost změny tradičního způsobu práce. Pro úspěšné zavedení této technologie je nutné překonat konzervativní přístup zaměstnanců a jejich nedůvěru, která je často spojena se zaváděním nových věcí.
2. Omezení terénními podmínkami porostů.
HODNOCENÍ TECHNOLOGIE
Zavedením malých vyvážecích souprav se podařilo výrazně snížit množství rozpracovaných porostů a zkrátit dobu od těžby k odvozu dřeva. Jsme schopni dodat odběratelům dřevo za kratší dobu v syrovém stavu bez výsušných trhlin i během letního období. Soustřeďování je méně ovlivňováno počasím a je snadnější udržet rovnoměrnost dodávek dřeva odběratelům v průběhu celého roku dle dlouhodobých smluv. Nová technologie přinesla zlepšení a zjednodušení práce těžařům při těžbě a manipulaci dřeva, snížení škod na lesních porostech a lesních cestách. Z ekonomického hlediska je významné snížení nákladů na soustřeďování a odvoz dřeva.
ZÁVĚR
Výsledky za první pololetí roku 2002 ukazují, že rozhodnutí investovat do malých vyvážecích souprav byl správný krok. Motomanuální těžba dřeva a soustřeďování vyvážecí soupravou Vimek 606 TT je jednou z variant efektivnější a levnější výroby sortimentů přímo v lese u pařezu.
Za poskytnutí materiálů k článku děkuji Soliteře spol. s.r.o.
Ing. Tomáš Kuchta
Lesnická obchodní s.r.o.
Tel. 606/686212