NADACE PARTNERSTVÍ - PROGRAM ENERGETICKÉ ALTERNATIVY
Dana Kalčíková
V souvislosti se sérií článků o využití dřeva v našem časopise jsme požádali představitele Nadace Partnerství o konkrétní příklady a možnosti podpory energetického využití dřeva touto nevládní organizací.
Redakce
NADACE PARTNERSTVÍ
Nadace Partnerství (Nadace) byla založena jako součást středoevropského programu Environmental Partnership v roce 1991 konsorciem převážně amerických nadačních dárců. Postupně se vypracovala v největší soukromý zdroj finanční podpory ekologických projektů obcí a nevládních neziskových organizací. Od svého vzniku podpořila formou nadačních příspěvků ve výši kolem 80 miliónů korun více než 1100 projektů. Posláním Nadace je napomáhat zlepšování životního prostředí, trvale udržitelnému rozvoji a vytváření občanské společnosti prostřednictvím podpory konkrétních aktivit neziskových organizací, občanských iniciativ i místních samospráv a vlastní činností kultivovat celospolečenskou spolupráci při péči o životní prostředí.
ENERGETICKÁ ALTERNATIVA
V roce 1997 nadace zahájila činnost programu Energetické alternativy, jehož cílem je na modelových projektech ukázat reálné možnosti úspor energie, využívání alternativních zdrojů energie a snižování emisí CO2. Zároveň podporuje diskuzi o energetické reformě “zdola”. Program je podporován lucemburským ministerstvem životního prostředí prostřednictvím partnerské ekologické organizace Emweltberodung z Lucemburska. Každý rok je v tomto programu rozděleno mezi nevládní neziskové organizace a obce přes 2 miliony korun. Uzávěrka přijímání žádostí o grant je zpravidla jednou ročně v březnu nebo dubnu. Podrobnosti lze nalézt na internetu (http://www.nadacepartnerstvi.cz/cestina/granty_zadost.shtml).
Před dvěma lety Centrum pro dopravu a energetiku společně s nadací uspořádalo setkání zástupců neziskových organizací, které se dlouhodoběji zabývají tématem energetiky. Na setkání se přítomní shodli na tom, že klíčovým tématem v oblasti energetiky je rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE). Pro omezenost zdrojů lidských i finančních se účastníci setkání dohodli, že pozornost ze strany neziskového sektoru by měla být zaměřena přednostně na oblast, kterou lze rozvíjet ve všech místech ČR nezávisle na místních podmínkách - využití solární energie pro ohřev teplé užitkové vody. Vznikla pracovní skupina, která po dvou letech práce dosáhla velkého úspěchu - od roku 2003 dojde ke změně podmínek pro získání finanční podpory pro realizaci solárních systémů ze strany Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Od této změny se očekává především zvýšení počtu instalací solárních systémů. I když nadace při rozhodování o podpoře projektů zohledňovala výsledek společného setkání, nepřestala podporovat ani projekty zaměřené na úspory energií a na propagaci a instalace ostatních OZE.
ENERGETICKÉ VYUŽITÍ DŘEVA
Již v roce 1997 byl podpořen projekt realizovaný ZO ČSOP Veronica z Brna v malé obci Hostětín ležící v CHKO Bílé Karpaty. Zde se od roku 1993 snažil Okresní úřad Uherské Hradiště společně s obecním úřadem zrealizovat stavbu centrální výtopny na spalování odpadního dřeva z okolních lesů a pil. Nadace podpořila “technickou, organizační, finanční a společenskou přípravu” této akce. Před samotnou realizací totiž bylo třeba získat pro stavbu finanční prostředky, partnery ze zahraničí i domácí firmy, pro něž byla stavba novinkou, se kterou nebyly v ČR zkušenosti. Bylo třeba celé snažení koordinovat a v neposlední řadě i získat širokou podporu obyvatel obce. Celkové náklady projektu dosáhly přibližně 1 mil. eur, z čehož bylo 43 % financováno nizozemskou vládou (Joint Implementation Project). Nizozemský grant pokryl instalaci kotle, konzultace, technologický projekt kotelny, odborné školení a vytvoření informačního centra. Pro vybudování teplovodního potrubního rozvodu dostala obec finanční podporu od České energetické agentury (ČEA). Zbývajících 40 % nákladů na projekt bylo hrazeno ze SFŽP, jednotlivé výměníky uhradili obyvatelé Hostětína. Samotná realizace stavby probíhala od ledna 1999 do března 2000. Bylo položeno 2,8 km rozvodů, připojeno 67 domů z celkových 80, postavena výtopna s přístřeškem na uskladnění paliva a instalován kotel o výkonu 732 kW. Kotel spaluje 600 tun dřevní štěpky za rok, topné médium tvoří voda o teplotě 90°C.
V roce 2000 nadace podpořila projekt obce Rybniště, která leží na území CHKO Lužické hory. Cílem projektu bylo vypracování studie proveditelnosti pro výstavbu centrálního zdroje vytápění a sušičky dřeva na biomasu. Studii proveditelnosti obec potřebovala pro podání žádosti o finanční podporu ze SFŽP a Phare CBC. Zamýšlená stavba má vyřešit několik místních problémů najednou - nepříjemné inverzní situace způsobené spalováním hnědého uhlí a koksu, nutnost rekonstrukce topných systému v obecních budovách, chybějící zařízení na sušení dřeva, které by umožnilo další zpracování dřevní hmoty v současnosti již zpracovávané na území obce několika firmami a snížení nezaměstnanosti (13,04 %). Stavbu s celkovými náklady téměř 24 milionů korun se podařilo zahájit v dubnu letošního roku, do zkušebního provozu měla být uvedena začátkem října. 80 % financuje SFŽP a 20 % obec Rybniště. Při realizaci byly instalovány dva kotle o výkonech 600 a 900 kW. Jsou uzpůsobeny na spalování odpadního materiálu z místních pil (odřezky, řezivo, piliny, kůra), štěpků a řepkové slámy. Zároveň je budována sušárna na dřevo, která umožní i vyšší využití zařízení v letním období. Položením 1,1 km rozvodů bylo na centrální zdroj napojeno 28 rodinných domků a 4 domy obecní. Očekává se, že zde bude spalováno 668 tun biomasy ročně.
V roce 2000 v obci Chvaleč (Broumovský výběžek) dosloužil kotel na koks, který vytápěl budovu školy. Díky místnímu občanskému sdružení Sun House Family, jehož členkou je i učitelka malotřídky, se zrodil nápad zpracovat energetický audit budovy školy a pořídit kotel na dřevo. Zastupitelstvo obce zaslalo žádost o finanční podporu Nadaci. Žádost byla úspěšná a Nadace podpořila 100 % nákladů na tuto realizaci (k velkému překvapení zastupitelstva). I přes velkou nedůvěru byl instalován zplyňovací kotel na dřevo o výkonu 49 - 70 kW. Obsluha kotle je nyní daleko jednodušší a čistší než u předešlého (odpadla nutnost se před přikládáním převlékat do “pracovního”) a obec ušetří každoročně přibližně 20 000 Kč (rozdíl mezi cenou koksu a dřeva). Bohužel uspořené prostředky zatím nejsou investovány do dalších opatření navržených zpracovaným auditem, ale do pořízení učebních pomůcek.
V blízkosti centra v Pardubicích je vybudován přírodní areál ekologické výchovy, který provozuje občanské sdružení Paleta. Součástí areálu, který navštíví přes 10 000 dětí ročně, je originální dřevěná osmiboká budova uzpůsobená pro celoroční provoz. Stavba postavená v roce 1994 byla vytápěna elektrickými přímotopy. Se zvyšováním ceny elektrické energie stále rostly náklady na provoz, zároveň se stále častěji hovořilo o tom, že vytápění elektrickou energií je nejen drahé, ale i velmi neekologické. Vzhledem k charakteru zařízení tak v roce 2000 došlo díky daru od nadace k vybudování krbu, který dnes slouží nejen k vytápění celé stavby, ale i k demonstraci funkčnosti takovéhoto zdroje. Původní přímotopy jsou používány pouze k temperování stavby na 6 °C. Jako palivo slouží odpadní dřevo získané při údržbě městské zeleně.
Při zpracování dřeva dochází k produkci pilin. Ty jsou většinou považovány za odpad z výroby a končí na skládkách spolu s ostatním odpadem. Přitom piliny či hobliny mohou být použity jako palivo. Protože se piliny v horkém vzduchu rozlétávají a velmi rychle shoří, nelze je přikládat přímo do kamen. Proto se musí nejprve slisovat do tvaru pelet či briket. Nadace podpořila pořízení dvou takových lisů. První z nich je v provozu v prostorách truhlářské dílny v Letovicích, kde je provozován ve spolupráci se ZO ČSOP Veronica z Brna. Lisují se zde piliny z truhláren v okolí (přivezete si piliny a odvezete brikety) i z blízkého závodu (zajišťuje stabilní dodávku pilin a tím i vytížení lisu po celý rok). Brikety pak jsou prodávány zájemcům z okolí. Druhý je instalován v léčebném zařízení pro drogově závislé, které je provozováno obecně prospěšnou společností Magdaléna na bývalé vojenské základně u Mníšku pod Brdy. I zde jsou piliny získávány nejen z provozu vlastní truhlárny, ale i okolních. Brikety pak nahrazují velkou část topného uhlí a snižují náklady na provoz celého areálu.
PĚSTOVÁNÍ ENERGETICKÝCH PLODIN
Samostatnou kapitolu podpořených projektů tvoří oblast pěstování energetických plodin. Podpořené projekty byly zaměřeny na získávání informací a poznatků v oblastech pěstování energetických plodin v ekologickém zemědělství na území ČR (Spolek poradců a kontrolorů v ekologickém zemědělství ČR, Šumperk), v konvenčním zemědělství (CZ-BIOM, Praha) a v oblasti Karlovarska (KV-BIO Dalovice). Tyto projekty většinou umožnily založit porosty víceletých energetických plodin a výsledky jsou dlouhodobě vyhodnocovány. Tato oblast teprve čeká na svůj čas (zatím naráží na nedostatek odbytu).
Závěrem bych zmínila dva obdobné projekty, které byly realizovány ve dvou obcích v CHKO Bílé Karpaty - v Hostětíně a v Rudimově. Oba měly za cíl zprovoznění sušárny na ovoce, které jsou v souladu s tradicí vytápěny dřevem.
Mgr. Dana Kalčíková
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
URL: http://www.nadacepartnerstvi.cz