NEPŘÍZNIVÉ TRENDY VÝVOJE CEN SUROVÉHO DŘÍVÍ PŘETRVÁVAJÍ
Zdeněk Bluďovský
Ani před nástupem zimy se pokles cen surového dříví nezastavil. Tempa poklesu sice nejsou zdaleka tak dramatická, jak tomu bylo v prvním pololetí letošního roku, nicméně sestupný vývoj cenové hladiny pokračuje i nadále. V průběhu října vykazují ceny v průměru snížení o dalších 0,5 %, což při obvyklém sezónním růstu prodejů představuje pro výrobce a vlastníky lesů nezanedbatelný ekonomický propad.
POKLES CEN U JEHLIČNATÝCH SORTIMENTŮ
K meziměsíčnímu snížení průměrné realizační ceny dochází tentokráte téměř výhradně u jehličnatých sortimentů, listnáče vykazují mírný nárůst o 0,3 %. Nejvýraznější snížení zaznamenáváme u cen jehličnatých výřezů III.A (-0,5 %), jehličnatého vlákninového dříví (-1,1 %), a dokonce i jehličnatého paliva (-5,9 %). Pozoruhodný je také pokles ceny listnatého paliva o 2,1 %.
Po srovnání se stejným obdobím loňského roku, v daném případě s říjnem roku 2001, jsou ceny dříví v průměru o téměř 10 % nižší. Průměrné tempo takto vymezeným rámcem překračují především nejvýznamnější skupiny sortimentů - jehličnatá kulatina III.A (- 10,3 %), jehličnatá vláknina (-11 %) a netříděné listnaté dříví V. tř. jakosti (-14,3 %).
Říjnové výsledky potvrzují, že pokles cen surového dříví, k němuž dochází v průběhu celého letošního roku, má zatím trvalý charakter. Protože nejsou zveřejňovány výsledky cenových jednání mezi nejvýznamnějšími dodavateli a odběrateli jednotlivých sortimentů, můžeme předpokládat, že i další vývoj bude mít obdobné tendence. Ty se ovšem dost zásadně liší od vývoje cen v řadě jiných evropských zemí. Podobně jako v předchozích číslech tohoto časopisu můžeme i nyní na základě informací uveřejněných v zahraničním lesnickém a dřevařském tisku doložit, že se v roce 2002 evropský dřevařský trh postupně zotavuje z obtíží předchozích let a ceny surového dříví a dřevařské produkce se sice mírně, ale trvale zvyšují. Dokonce i ve Finsku, kde je v důsledku působení nejrůznějších faktorů surové dříví relativně laciné a které je proto našim lesníkům někdy v tomto ohledu dáváno za vzor, došlo před nedávnem (v srpnu a září) k výraznému zvýšení cen smrkové a borové pilařské kulatiny a průmyslového dříví.
EXPORT SE ZVYŠUJE
Absurdnost dlouhodobého poklesu cen surového dříví v ČR spočívá především v tom, že k němu dochází v podmínkách, kdy se po většině sortimentů udržuje vysoká úroveň poptávky. Cenové znevýhodňování zejména cennějších sortimentů nutí výrobce ke zvyšování jejich exportu, který přes přetrvávající problémy spojené s vývojem devizových kurzů a s jinými problémy zůstává mnohdy jedinou možností, jak přiměřeně zhodnotit vlastní produkci. S využitím těchto a jiných možností souvisí zřejmě také značné rozdíly ve zpeněžení dodávek v jednotlivých oblastech republiky. Není tedy náhodou, že objem exportu některých sortimentů surového dříví, zejména jehličnaté pilařské kulatiny, se letos dále zvyšuje.
Dosavadní zkušenosti s působením vnitřního dřevařského trhu v podmínkách existence rozmanitých forem vlastnictví lesů a různé velikosti lesních majetků a dřevařských obchodních subjektů ukazují, že obnova reálně působících tržních vztahů v obchodu dřevem nebude zdaleka tak snadnou a jednoduchou záležitostí, jak se nám ještě před nedávnem zdálo. Z pokusů o její řešení stojí za zmínku současná příprava obchodování dřevem na Komoditní burze Praha, která má vytvořit podmínky pro vznik příslušného virtuálního parketu podle všeobecně uznávaných standardů na platformě elektronického obchodního systému Komoditní burzy.
Adresa autora:
Doc. Ing. Zdeněk Bluďovský, DrSc.
VÚLHM, Soukenická 2, 337 01 Rokycany