KALIBRACE RŮSTOVÉHO SIMULÁTORU SILVA 2.2 PRO PODMÍNKY ČR

Jaroslav Simon

Na sklonku loňského roku došlo na základě delšího jednání pracovníků - specialistů z pěti institucí, z toho dvou zahraničních, k dohodě o spolupráci při kalibraci, ověřování a rozpracování růstového simulátoru SILVA 2.2 pro podmínky ČR. Základem byl souhlas se zapojením a poskytnutím algoritmu, metodik a softwarových produktů prof. Dr. Hansem Pretz-schem z Technické univerzity Mnichov - autorem a vlastníkem simulátoru.

Vlastní úlohu formovali a řešili tito pracovníci:

Dr. habil. Ing. Jan Ďurský, CSc. - LZ Zvolen; Prof. Ing. Jaroslav Simon, CSc. - LDF MZLU v Brně (koordinátor projektu); Prof. Ing. Jan Kouba, CSc. - LF ČZU Praha; RNDr. Stanislav Vacek, DrSc. - VÚLHM VS Opočno; Ing. Jaroslav Kadlec - Lesprojekt Kroměříž, s.r.o. (praktické ověřování poznatků).

ZŘETEL NA EVROPSKOU INTEGRACI

Uvedený cíl byl integrován do výzkumného záměru Lesnické a dřevařské fakulty MZLU v Brně (MSM 434100005), do oblasti, která má do vstupu České republiky do Evropské unie vyřešit problematiku speciálního managementu území se zvláštním statutem ochrany v ČR. Jedná se o mimořádně vážné otázky, neboť nejde pouze o zvláště chráněná území (ve smyslu Zákona č. 114/1992 Sb.), ale jedná se i o výraznou část lesů, které v současné době patří do kategorie lesů hospodářských (ve smyslu Zákona č. 289/1995 Sb.). Ty budou po vymapování podléhat kategoriím biotopů zařazených do soustavy NATURA 2000 a bude u nich nutné upravit strategii hospodaření. Dopad na zpracování plánů péče o zvláště chráněná území, lesních hospodářských plánů a osnov a hospodaření obecně v diferencovaných podmínkách v ČR není nutné zdůrazňovat.

PŘEDPOVĚĎ VÝVOJE POROSTŮ

Základ pro řešení této problematiky byl položen v letech 2000 - 2001 zadáním a vyřešením vstupního projektu VaV/610/2/00 Stanovení limitů a posouzení rizik využívání produkční funkce lesů ve zvláště chráněných územích podle kategorií ochrany (s garancí LDF MZLU v Brně). V uvedeném kontextu je využití růstového simulátoru SILVA 2.2 velmi efektivní. Simulátor umožňuje na různých úrovních předpovídat celou řadu parametrů porostu i lesního majetku, a to při navržených hospodářských režimech. Dlouhodobá prognóza se zvoleným krokem je dovedena do technologické i ekonomické oblasti, což umožňuje optimalizaci stanovení managementu v souladu s cílem ochrany. Významná je vizualizace vývoje (viz obr. 1). Bližší seznámení se strukturou a možnostmi využití simulátoru bude prezentováno následně.

ZÁVĚR

Cílem předkládané dílčí informace je upozornit lesnickou veřejnost i specializovaná pracoviště na aktivitu, která vznikla, se snahou podpořit širší spolupráci. Lze říci, že pokud se naznačený směr simulace vývoje porostu a předpovídání managementu v ČR uplatní, o čemž podle našeho názoru nelze pochybovat, bude se tato záležitost v různé míře dotýkat širokého spektra složek působících v oblasti lesního hospodářství.

Adresa autora:
Prof. Ing. Jaroslav Simon, CSc.
Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.