KOMUNIKACE S VEŘEJNOSTÍ

Podle zprávy MZe, redakce

Dne 5. března 2002 proběhlo na MZe další jednání Výboru pro koordinaci postupu při komunikaci odvětví lesního hospodářství s veřejností (Výbor). Členové Výboru zhodnotili zejména aktivity roku 2001. Realizovala se řada projektů se zaměřením na osvětu a propagaci lesního hospodářství. Především byla oslovena široká laická veřejnost a vybrané skupiny dětí a mládeže.

Výbor se bude i nadále podílet na přípravě propagačních a osvětových akcí. Uvažuje se i o proškolení lesníků tak, aby byli schopni ve svém regionu dále osvětově působit zejména na mládež. Připravované kurzy “lesní pedagogiky” budou základem pro zvýšení jejich odborné kvalifikace.

LESNÍ PEDAGOGIKA

Integrovaná střední škola lesnická Vimperk se již tři roky zabývá lesní pedagogikou. V roce 2001 zorganizovala úvodní informační seminář o lesní pedagogice (viz LP 8/2001, str. 346-348). Na první pololetí 2002 připravila ISŠL první kurzy lesní pedagogiky. Úkolem tří čtyřdenních kurzů je naučit lesníky pracovat s veřejností a co nejzajímavěji jí přiblížit informace o lese a lesním hospodářství. Hlavní snahou je oslovit co nejvíce lesníků, kteří mají o práci s veřejností zájem a chtějí svou aktivní osvětovou činností předávat své znalosti a zkušenosti, a vytvořit z nich ucelenou síť “lesních pedagogů” v ČR. Lesní pedagogika a následná činnost lesníků ve vztahu k veřejnosti by se tak měla stát hlavním prostředkem pro zlepšení přístupu veřejnosti k lesu a vzbuzení hlubšího zájmu o les, za kterým je vidět lesník jako odborník a vynikající znalec lesa. Čtyřdenní semináře Lesní pedagogika pořádá ISŠL Vimperk v termínech: 23. 4.- 26. 4. 2002, 21. 5.- 24. 5. 2002, 25. 6. - 28. 6. 2002. Vedle snahy o vzdělávání lesníků se ISŠL Vimperk prakticky zabývá lesní pedagogikou a pracuje s dětmi např. v rámci Dnů lesa nebo v rámci projektu Pojďte s námi do lesa.

STROMY MILÉNIA

Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti od roku 2001 z pověření MZe zpracovává studie, projekty a koncepce strategie komunikace odvětví lesního hospodářství s veřejností. Na jaře 2001 byl zahájen projekt Stromy milénia. Akce probíhala do konce roku 2001 a bude pokračovat i v roce 2002. V roce 2001 se výsadby zúčastnilo celkem 62 organizací a bylo vysazeno 743 stromů. O průběhu akce je veřejnost informována prostřednictvím webových stránek (www.vulhm.cz). V současné době byl vypracován návrh projektu Co víte o lese?, který v rámci připravované mediální kampaně ve vybraných sdělovacích prostředcích má za cíl seznámit populární formou veřejnost s historií a současností lesního hospodářství a s prací lesníků.

LES VE ŠKOLE - ŠKOLA V LESE

Lesy ČR, s.p. pokračují v realizaci projektu Les ve škole - škola v lese. Projekt se setkal s velkým ohlasem nejen na základních, ale i na zvláštních a speciálních školách. Snahou LČR je, aby učitelé měli motivaci pro pokračování i v dalších ročnících, a proto připravují část projektu jako interaktivní. Tato část se bude každoročně obměňovat tak, že v jednom ročníku budou např. děti podrobně zkoumat mravence, v jiném se zaměří na stromy a v posledním ročníku se tato část bude týkat sledování změn v přírodě. Děti budou pozorovat změny od října do dubna a výsledky svého pozorování na konci dubna zašlou do sdružení Tereza. Zde se pozorování vyhodnotí a děti na začátku nového školního roku obdrží závěrečnou zprávu. V průběhu roku 2002 proběhnou čtyři semináře k projektu v dalších městech, které organizačně zajistí LČR a lektorsky se na nich bude podílet sdružení Tereza. O nejlepší zprávu je vypsána soutěž. Pět dětí a jeden učitel z každé z nejúspěšnějších šesti škol se může zúčastnit expedice. Vítězové z minulých dvou let byly na třídenních expedicích v NP Šumava a Bavorský Les. V letošním roce se plánuje expedice do Podyjí.

V roce 2002 se dále rozvíjí spolupráce LČR se Sdružením SEV Pavučina, kdy v rámci výběrového řízení bylo vybráno sedm projektů, které budou odborně i finančně podpořeny. (Krabice jehličí do středisek Pavučiny, Život lesa - didaktické puzzle, Lesy od údolí až na vrcholky hor, Průvodce lesními společenstvy, Za lesem do města, Život na okraji lesa a Lesní vzdělávání pro učitele.)

AKCE ČLS

Česká lesnická společnost v loňském roce ve spolupráci se Správou městských lesů Jihlava uskutečnila v Jihlavě akci “Rekreační funkce lesa”. Spolupořádala tradiční Sněm lesníků ČR na téma “Lesy pro veřejnost a veřejnost pro lesy” (viz LP 8/2001, str. 339). Letos se ČLS zaměřila na organizaci akce “Natura 2000”, která se uskuteční v dubnu t.r. v Loděnici u Berouna. Problematika je daleko širší než jen lesnická a exkurze jsou orientovány do CHKO Křivoklátsko a CHKO Český Kras. Ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou se uskuteční dvoudenní akce “Myslivost - její poslání a význam v kulturní krajině” v Českých Budějovicích, jejímž cílem je obrátit pozornost myslivecké veřejnosti k péči o krajinu.

Nyní se připravuje a realizuje formou propagace jednodenní “Exkurze pro pedagogy”. S podporou MZe chce ČLS oslovit ve dvou okresech nejdříve pedagogy. Je připravena odborná exkurze pro učitele v okrese Jičín a připravuje se i na okrese Klatovy. Cílem je předat účastníkům objektivní informace o lese a lesnictví přímo v terénu a ukázat potřebu využívání obnovitelných zdrojů.

DEN S LESY NA SILVĚ REGINĚ

U příležitosti mezinárodního veletrhu zemědělské techniky TECHAGRO, veterinární techniky a hospodářských zvířat ANIMAL VETEX a mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu SILVA REGINA je připravena na čtvrtek 11. dubna 2002 v době od 9.00 - 15.00 hod. soutěžně poznávací akce Den s lesy v Kongresovém centru v areálu Brněnských veletrhů a výstav. Připraveny jsou pro třídní kolektivy 2. - 6. třídy základních škol soutěže poznávací, sportovní, vědomostní i smyslové s tematikou lesa.

Na uvedenou akci všechny co nejsrdečněji zveme a jsme přesvědčeni, že do budoucna bude obdobných osvětových akcí přibývat.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.