PROHLÁŠENÍ VÝBORU ČESKÉ JEDNOTY LESNICKÉ

k záměrům převodu státních lesů do působnosti krajů

V politických kruzích především na krajských úrovních se objevují více či méně propracované úvahy o možnosti převodu státních lesů do působnosti nově zřízených krajů. Tyto úvahy považujeme za nesystémové, neboť vycházejí z velice zjednodušených představ o funkcích, významu a možnostech lesního hospodářství. Z dosud zveřejněných podnětů vyplývá především ekonomická motivace na zvýšení příjmové stránky krajských rozpočtů. Jako argument jsou většinou uváděny blíže nespecifikované výhrady k ekonomické efektivnosti hospodaření současného správce státních lesů - státního podniku Lesy České republiky.

K uvedeným záměrům zaujímáme toto stanovisko:

1. Zamýšlený převod přeceňuje hodnotu výnosů z lesa v poměru k rozpočtovým potřebám krajů. Hrozí zatížením státního rozpočtu povinností financovat těžce poškozené a ztrátové lesní oblasti. Poslanecké iniciativy, snažící se odstranit takové nebezpečí podáním návrhu na vydání zákona o Státním fondu rozvoje lesního hospodářství, vytvářejí (vědomě či nevědomě) mocnou byrokratickou instituci, která pouze nákladně zkomplikuje již tak obtížnou situaci lesního hospodářství.

2. Výhrady k hospodaření státního podniku Lesy České republiky je třeba doložit důkladnou a nezávislou analýzou účelnosti systému, hospodářských principů a výsledků, včetně finančních toků.

3. Pro objektivní vyhodnocení regionálního významu státních lesů doporučujeme organizačně a účetně decentralizovat státní podnik na organizační složky s krajskou působností.

4. Výsledky opatření, uvedených v bodech 2 a 3, budou objektivně použitelné pro další řešení rozpočtových pravidel státního rozpočtu i rozpočtu krajů.

5. Považujeme zachování státního vlastnictví lesů za základní podmínku jednoduchého, levného a účinného způsobu zajištění harmonického souladu všech funkcí, které může les společnosti poskytovat. Předpokládá se však dořešení zbývajících restitučních nároků včetně restituce církevních lesů.

Kontaktní adresa:
Česká jednota lesnická
Ing. Jan Svoboda - předseda
Botanická 10
602 00 Brno

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.