FORESTA SG ZÍSKALA OCENĚNÍ NA VELETRHU SILVA REGINA 2002
Oto Lasák
V rámci slavnostního zahájení veletrhů Techagro, Silva Regina a Animal Vetex v brněnské rotundě pavilonu A mohla naše redakce již tradičně ocenit jeden z exponátů doporučených odbornou porotou. Letošní cenu redakce časopisu Lesnická práce, udělovanou společně s vyhlášením historicky prvního prestižního ocenění Grand Prix Silva Regina, získala zaslouženě vsetínská firma Foresta SG za softwarový program OCENĚNÍ (Ocenění lesních porostů a pozemků). Ocenili jsme především jeho aktuálnost, přesnost, úsporu času, využití dat z lesní hospodářské evidence a vlastní výstupy. Ještě jednou blahopřejeme! Položili jsme několik otázek zástupci firmy Foresta SG ze Vsetína - panu ing. Jiřímu Kašparovi.
- Jak jste ve firmě přijali toto ocenění?
Přiznám se, že jsme v průběhu slavnostního zahájení vůbec netušili, že nás čeká jedna z udělovaných cen. O to větší a milejší překvapení to bylo nejen pro nás, ale i pro celou firmu. Současně musíme přiznat, že udělení ceny zvýšilo návštěvnost našeho stánku během celé výstavy.
- Jde o nový původní software z dílny Foresta SG?
Program Ocenění přímo navazuje na předchozí 16bitovou verzi stejnojmenného programu, ale celkový vzhled i způsob práce je zásadně přepracován a především doplněn o import vstupních dat lesních hospodářských plánů z různých formátů (LHKE, UHUL a IS LH) a hlavně o zpracování a možnost tisku celého znaleckého posudku včetně znalecké doložky.
- Pokud potřebuji vypočítat cenu lesního porostu, jaké možnosti postupu se mi nabízejí?
Program vychází jednak z příslušných vyhlášek ministerstva financí a jednak z volby uživatele programu, k jakému účelu bude posudek vyhotoven. Již při založení posudku se tedy musí znalec rozhodnout, zda bude oceňovat lesní majetek jako celek, bez ohledu na katastrální podklad, nebo zda bude potřeba oceňovat příslušný majetek podle vlastnického podílu po parcelách.
- K jaké vyhlášce MF provádí výpočet, k té nejaktuálnější?
Nejen k té poslední, ale ke všem vydaným. Vycházíme-li z práce soudního znalce, tak zadání znaleckého posudku je zpravidla vázáno na cenu lesního pozemku nebo porostu k určitému datu v minulosti, kdy došlo např. při dědickém řízení ke změně vlastnických vztahů nebo k újmě na majetku. Protože v té době mohla platit jiná vyhláška, program automaticky doporučí uživateli programu vyhlášku, jejíž platnost odpovídá datu ocenění. Program vychází ze zákona č. 151/1997 Sb. a z prováděcích vyhlášek č. 279/1997 Sb., č. 127/1999 Sb., č. 173/2000 Sb. a č. 338/2001 Sb.
- Existuje ještě jiné využití tohoto programu?
Každý vlastník lesa nebo jeho správce může snadno a rychle zjistit okamžitou cenu lesního majetku např. pro daňové účely nebo při rozhodovacím procesu při správě majetku. V případě, že si vede neustále aktualizovanou lesní hospodářskou evidenci v některém z našich programů je práce s oceněním skutečného okamžitého stavu velmi rychlá. Proto jsme do programu zapracovali import dat z LHKE.
- Takže data mohu importovat nebo je zadávat ručně?
Ano, import potřebných dat pro ocenění lze provádět ze tří zdrojů - z numerických dat LHP formátu IS LH, z databáze programu LHKE a z numerických dat LHP ve formátu UHUL. Pokud znalec nepoužije žádný z výše uvedených způsobů načtení dat, může údaje pro ocenění lesních porostů a pozemků vložit sám v ručním editoru, v němž rovněž může, podle skutečného stavu lesního porostu, již načtené údaje opravovat nebo mazat.
- Importovaná data ale nebudou plně aktuální k datu ocenění, ale k datu vydání plánu?
Ano, máte pravdu. Pokud uživatel importuje data LHP bez lesní hospodářské evidence (formát IS LH a UHUL), musí je v programu Ocenění následně upravit podle skutečného stavu - zejména aktuální stav a procentické zastoupení dřevin. Naopak některé údaje (např.věk etáže) jsou již automaticky při importu aktualizovány k zadanému datu ocenění. Jestliže jsou načítána data z programu LHKE, který ve své databázi zahrnuje i údaje lesní hospodářské evidence, jsou vstupní data pro ocenění upravena i z hlediska přírůstků ploch nově zalesněných porostních skupin a změny zakmenění při prováděných těžbách. Znalec má pak k dispozici údaje, které již nemusí dále upravovat a celkový proces tvorby znaleckého posudku se tak podstatně zjednoduší.
- Jak zahrnu do výpočtu srážky a přirážky?
To je další obrovský klad tohoto programu. Modul úprav základních cen umožňuje ještě před započetím celého výpočtu aktivovat myší zatržítka srážek a přirážek včetně jejich výše v procentech. Přihlíží k jednotlivým dřevinám - tedy tam, kde srážka nebo přirážka určité dřevině nepřísluší, ne-lze ji ani zaškrtnout - program automaticky nabízí doporučené srážkové položky (modře) a jednoznačně doporučené srážky (červeně). V pravé části obrazovky je zobrazována maximální hodnota srážky dle příslušné vyhlášky, kterou je možno samozřejmě snížit podle aktuálního stavu oceňované dřeviny.
- Dostáváme se k výstupům. Spolupracuje program s běžnými textovými editory?
Respektuje základní a nejpoužívanější textové editory jak v DOS, tak i ve Windows, které jsou schopny pracovat s tiskovým dokumentem v univerzálním formátu RTF. Nejrozšířenější je MS Word, ale i stále oblíbený Text 602. V těchto editorech lze vygenerovaný znalecký posudek dále upravovat a graficky přizpůsobovat podle přání zpracovatele.
- Na závěr se zeptám na cenu, místo a způsob objednávek, návod a hot-line...
Cena je 7 300 Kč, objednávky písemně na naší adrese: Foresta SG, Horní náměstí 1, 755 01 Vsetín nebo telefonicky na čísle 0657/687 135 nebo e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ; návod je 24stránkový a je k dispozici na instalačním CD-ROM ve formátu MS Word. Na stejných adresách funguje i hot-line pro všechny řádné zákazníky.
Ještě jednou blahopřejeme a přejeme hodně zákazníků!
Děkuji za rozhovor, Oto Lasák