KONGRES LESNÍ PEDAGOGIKY

Ivana Vlková

První kongres Spolku lesních pedagogů, založeného v letošním roce, se konal 19. - 20. dubna v rakouském Gmundenu. Jeho pořadatelem bylo lesnické vzdělávací středisko Forstliche Ausbildungsstätte Ort Gmunden, které je v Rakousku centrem lesní pedagogiky a které lesní pedagogy nejen vzdělává, ale je samo velmi aktivní v osvětě a práci s veřejností.

Kongresu se kromě 120 lesních pedagogů z Rakouska, Německa, Švýcarska a České republiky zúčastnili rakouští zástupci veřejného a politického života. Svou účastí kongres zaštítil pan Dipl. Ing. Gerhard Mannsberger - ředitel lesnické sekce rakouského Ministerstva zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství. Během prvního dne kongresu, který byl věnován celkovému zmapování lesní pedagogiky, zazněla shodně ve všech příspěvcích slova o podpoře dalšího rozvoje lesní pedagogiky v Rakousku a dalších státech Evropy. Během druhého dne měli přítomní lesní pedagogové možnost vyměnit si své zkušenosti během tématicky zaměřených praktických seminářů v lese.

LESNÍ PEDAGOGIKA V ČR

Českou republiku na kongresu zastupovala Integrovaná střední škola lesnická Vimperk, která v oblasti lesní pedagogiky spolupracuje s FAST Ort Gmunden od roku 2000. To, že je tato oboustranná spolupráce na rozvoji a propagaci lesní pedagogiky v České republice úspěšná, dokazuje ze strany Rakouska osobní pozvání zástupců školy na kongres a ze strany České republiky uskutečnění prvního kurzu lesní pedagogiky na ISŠL Vimperk, které bylo na kongresu v Rakousku prezentováno.

KURZ LESNÍ PEDAGOGIKY

První kurz lesní pedagogiky v České republice se konal ve dnech 23. - 26. 4.2002 na ISŠL Vimperk. Uskutečněním tohoto prvního kurzu vyvrcholila první etapa spolupráce v oblasti lesní pedagogiky mezi ISŠL Vimperk a FAST Ort Gmunden, jejímž cílem byla propagace lesní pedagogiky a zavedení kurzů lesní pedagogiky v České republice. Úvodní čtyřdenní kurz byl zaměřen svou teoretickou částí na pedagogiku, didaktiku a objasnění významu lesní pedagogiky a praktickou částí na ukázku a praktické provedení lesního programu se školní třídou. Zúčastnili se jej zástupci Ostravských městských lesů, Lázeňských lesů Karlovy Vary a LČR, s. p. Během kurzu získali základní informace a “návod”, jak pracovat s dětmi, školními třídami a veřejností tak, aby svou činností lesních pedagogů přispěli ke zlepšení vztahu člověka k lesu a prohloubení zájmu veřejnosti o les a lesní hospodářství.

Adresa autorky:
Ivana Vlková
ISŠL Vimperk
1. máje 194
385 01 Vimperk

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.