LČR SLAVÍ 10 LET SVÉHO ZALOŽENÍ
připravil Michal Třeštík
Při příležitosti tohoto výročí uspořádaly LČR, s. p., 14. května 2002 v prostorech Novoměstské radnice v Praze tiskovou konferenci. Na setkání s novináři navazovala vernisáž výstavy “České lesnictví - historie a současnost” a slavnostní večer za účasti ministra zemědělství ČR Ing. Jana Fencla.
TISKOVÁ KONFERENCE
Konference se zúčastnili Ing. P. Rybníček, náměstek ministra zemědělství, Ing. J. Oliva, generální ředitel LČR, s.p., Ing. F. Morávek, výrobně technický ředitel LČR a tiskový mluvčí LČR Ing. J. Řezáč. Po krátkém úvodu P. Rybníčka, který vyzdvihl úspěchy LČR se ujal slova J. Oliva a zhodnotil dosavadní existenci podniku.
Z vystoupení Jiřího Olivy
LČR, s.p., vznikl 1. 1. 1992 jako nástupce tehdejších sedmi státních podniků krajské působnosti. Hlavními důvody jeho založení bylo tehdejší ztrátové hospodaření (700 mil. Kčs ročně), začínající restituční proces (180 tis. oprávněných osob během 10 let) a také náprava některých neblahých důsledků hospodaření v lesích. V začátcích se podnik musel potýkat s velkou nepopularitou státního vlastnictví.
LČR hospodaří od svého založení se ziskem (za 10 let 4,7 mld. Kč), a proto se mohly v roce 1994 vzdát dotací na provozní činnost (dotace dostávají pouze na údržbu vodních toků a hrazení bystřin). V Evropě se mohou s těmito čísly srovnávat pouze Finské státní lesy (vykazují nejvyšší hektarový výnos v Evropě). Rakouské spolkové lesy (tam však zisk plyne z nelesních činností - komerční využití zdrojů vody, těžba nerostných surovin a rekreace) a Francouzské státní lesy. Rozdělení zisku LČR se řídí zákonem a slouží hlavně jako zdroj investic a rezervních fondů. LČR investují značné prostředky do rozvoje infrastruktury (postavily či zrekonstruovaly 600 provozních budov a 1100 km lesních cest), informačních technologií, vzdělávání zaměstnanců (kvalifikační zkoušky pro OLH), přispívají na výzkum, charitu a kulturní akce. Velkou pozornost věnuje podnik naplňování veřejného zájmu, rozvoji mimoprodukčních funkcí lesa, např. prostřednictvím programu 2000 zlepšuje podmínky pro rekreační využívání lesa.
Výsledkem práce s veřejností je také významný vzestup informovanosti lidí o LČR jako správci lesního majetku. Podle průzkumu veřejného mínění 60 % dotázaných uvedlo, že se ve státních lesích nehospodaří špatně. Zmenšil se rozsah holin (o 45 % v porovnání s rokem 1995), zvyšuje se podíl listnáčů na druhové skladbě, trvale roste podíl přirozené obnovy a daří se snižovat nezdar umělé obnovy.
Ohrožení ziskovosti podniku vidí J. Oliva v poklesu cen dříví a v transformaci LČR do majetku krajů, protože by LČR ztratily jednu z důležitých podmínek dobré hospodářském situace, a to velikostní rentu. Všechny evropské země podle něj obhospodařují lesy jako jeden celek (formou státních a veřejných podniků či akciových společností). Podnik již neočekává významné restituční nároky (max. desítky tis. ha), v případě politické vůle se mohou realizovat pouze církevní restituce (cca 180 tis. ha, z toho Olomoucká arcidiecéze 90 tis. a Pražská kapitula 40 tis. ha).
VÝSTAVA ČESKÉ LESNICTVÍ - HISTORIE A SOUČASNOST
Od 15. května 2002 bude ve výstavních prostorech Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze otevřena výstava o lese, historii lesnictví a současné práci lesníků, kterou připravil LČR, s. p. Výstava bude veřejnosti přístupná každý den kromě pondělí od 10,00 do 18,00 hod. a bude ukončena 27. června 2002. Vstup je zdarma.
SLAVNOSTNÍ VEČER
Slavnostní večer, který moderovala Martina Kociánová, zahájil krátkým projevem ministr zemědělství J. Fencl. Ocenil úspěchy LČR jak v ekonomické oblasti, tak ve vypořádání restitucí a naplňováním veřejného zájmu. Pořád ho však trápí zdravotní stav části lesů, zejména v severních Čechách. Vyzdvihl důležitost státního vlastnictví lesního majetku a vyslovil se pro zachování formy státního podniku (jmenoval negativní případ švédské transformace na akciovou společnost). Na závěr popřál podniku úspěchy v jeho další existenci.
Jiří Oliva ve svém vystoupení mj. označil veřejnost jako nejdůležitějšího hodnotitele práce LČR.
Poté byli oceněni význační lesníci, kteří se svou prací přispěli ke zlepšení práce LČR a celého lesnictví. Ministr J. Fencl předal ocenění Z. Domesovi, B. Fišerovi, R. Hyklovi, F. Hálkovi, V. Krečmerovi, Z. Polenovi, A. Minxovi, Z. Najmanovi, V. Opltovi a J. Grossovi. Tím byla ukončena oficiální část večera, který pokračoval koncertem Wihanova kvarteta a slavnostním rautem.
S využitím tiskové zprávy připravil Michal Třeštík