SETKÁNÍ LESNÍKŮ TŘÍ GENERACÍ

Vlastislav Jančařík

26. Setkání lesníků tří generací se konalo 19. dubna 2002 v budově ČLS na Novotného lávce v Praze. Téma - “Aktuální otázky ochrany jehličnatých dřevin” - navazovalo na loňské Setkání - “Nebezpeční škodliví biotičtí činitelé v lesním hospodářství a zemědělství, se zaměřením na karanténní opatření” (duben 2001, Kostelec n. Č. l.). V bohatém odborném programu odezněly příspěvky předních odborníků v ochraně lesa. Setkání zahájil předseda České lesnické společnosti (ČLS) Ing. Štěpán Kalina a předal řízení programu Setkání odbornému garantu Ing. Vlastislavu Jančaříkovi.

ODBORNÁ NÁPLŇ

Protože připravujeme vydání sborníku všech dodaných referátů, uvedeme pouze názvy jednotlivých vystoupení. V prvním příspěvku se zaměřil ředitel odboru tvorby lesa MZe ČR Ing. Miroslav Sloup na rozbor vztahů “Ochrany lesa a nového mysliveckého zákona”. Ředitel VÚLHM Ing. Petr Zahradník, CSc., seznámil účastníky s “Živočišnými škůdci jehličnatých dřevin” a pracovník útvaru ochrany lesa VÚLHM Ing. Vlastislav Jančařík, CSc., s “Houbovými chorobami jehličnatých dřevin a moderními metodami jejich tlumení”. Prof. Ing. Radomír Mrkva, CSc. z Ústavu ochrany lesů a myslivosti LDF MZLU zdůraznil stále otevřenou otázku závažného poškozování lesních porostů zvěří v příspěvku “Škody zvěří, vážný problém” a vedoucí tohoto ústavu Dr. Ing. Libor Jankovský rozebral “Problematiku zdravotního stavu jehličnanů v ČR z hlediska nových symptomů chřadnutí”. “Jehličnany a hmyzí defoliátoři” bylo téma dalšího příspěvku autorů Ing. Jana Lišky a Ing. Jaroslava Holuši, Ph.D., který přednesl Dr. Holuša. Velmi aktuální příspěvek přednesl RNDr. Václav Skuhravý, CSc. z Entomologického ústavu AV ČR “Kůrovcové kalamity v Evropě”, na nějž navázal prof. Ing. Vladimír Kalina, CSc., z Katedry ochrany lesů LF ČZU svým příspěvkem “Podíl parazitoidů na mortalitě kůrovců”. Specifické fytopatologické otázky byly probrány v přednášce prom. biol. Zdeňky Procházkové, CSc., z výzkumné stanice VÚLHM v Uherském Hradišti “Houbové choroby osiva jehličnanů a semenářská kontrola” a v příspěvku RNDr. Františka Soukupa, CSc., a Ing. Vítězslavy Peškové z útvaru ochrany lesa VÚLHM na téma “Významné a nově se objevivší houbové choroby našich jehličnanů”. Ing. Ladislav Půlpán z ředitelství LČR, s. p. seznámil účastníky Setkání s “Ochranou lesa u Lesů České republiky” a vedoucí pracovník Správy chráněných krajinných oblastí Ing. Petr Moucha, CSc. s “Rizikem chorob jehličnanů v chráněných územích”.

KOMUNIKACE S ROSTLINOLÉKAŘI A PEDAGOGY

Od loňského 25. Setkání se nám podařilo navázat dobré odborné i přátelské kontakty s pracovníky Státní rostlinolékařské správy (SRS) a pracovníky zemědělských vysokých škol i České společnosti rostlinolékařské. Našich Setkání se pravidelně zúčastňují pracovníci i těchto institucí. Proto se součástí našich tradičních Setkání lesníků tří generací, která jsou zaměřena na ochranářské otázky, stává i vzájemná informovanost pracovníků v ochraně lesa a pracovníků SRS, fytokaranténních inspektorů, rostlinolékařů a specialistů v ochraně rostlin v zemědělství i pracovníků v rostlinolékařské legislativě. Účastníci Setkání proto podrobně informoval pracovník odboru fytokarantény SRS Ing. Tomáš Růžička o “Připravovaných změnách předpisů o rostlinolékařské péči”. Závěrečný příspěvek odborného programu přednesl předseda České společnosti rostlinolékařské Ing. Vladimír Řehák, CSc. a zaměřil jej na “Vzájemné vztahy a spolupráci České společnosti rostlinolékařské a ČLS”. Doplněním plánovaných příspěvků pak byla stručná informace Ing. Petra Rubáka, pracovníka firmy Biopreparáty, o využití biopreparátu Polyversum v lesním hospodářství, především v lesních školkách.

Na 26. Setkání lesů tří generací odezněla řada vysoce aktuálních příspěvků a jsme přesvědčeni, že svým obsahem i zaměřením tyto přednášky přispěly k informovanosti všech účastníků o současné problematice ochrany jehličnatých dřevin. Ze Setkání je připravován sborník, který spolu se sborníkem přednášek ze Setkání z minulého roku (v současné době v redakčním zpracování) bude rozeslán všem účastníkům obou Setkání.

Na závěr jednání poděkoval odborný garant všem přednášejícím za jejich aktivní účast i za to, že se velmi ochotně ihned po oslovení ujali přípravy svých vystoupení. Poděkování bylo vysloveno i všem přítomným, kteří svou vysokou účastí potvrdili zájem o projednávanou problematiku i o tradiční přátelské setkávání pracovníků lesního hospodářství, a nejen těch, na akcích České lesnické společnosti. Všechny tyto poznatky přispějí samozřejmě k přípravám dalších Setkání v příštích letech a ke zlepšení průběhu našich odborných akcí. Částečným nedostatkem našeho jednání bylo však to, že i přes časovou možnost nebyly přihlášeny žádné diskusní příspěvky nebo připomínky či dotazy. Ovšem z řad účastníků jsme dostali několik neoficiálních podnětů a připomínek, většinou kladných, ale také kritických, na adresu některých přednášejících. Ve stručnosti byli pak účastníci seznámeni s připravovaným programem příštích Setkání.

HISTORIE SETKÁNÍ LESNÍKŮ TŘÍ GENERACÍ

Geneze setkávání lesní tří generací je úzce spjata s iniciativou a prací Ing. Jaroslava Mallata, který dal v roce 1974 k těmto setkáním podnět. Sám také jejich náplň pečlivě koordinoval a hlídal, aby mohly být zkušenosti odcházejících srovnávány s poznatky a záměry současníků v zájmu spolehlivé budoucnosti odvětví, které nejenže pracuje se stoletou produkční dobou, ale které je nuceno - a to často s velikými oběťmi - omyly a prohřešky okamžitých rozhodnutí také dlouhé desítky let napravovat. V lesnické historii zůstane jeho jméno na předním místě mezi těmi, kteří kladli zájem lesa a společnosti před zájmy osobní a kteří nám odkázali to nejkrásnější, co život může přinést, totiž příklad čestného, nezištného a obětavého pracovníka i poctivého a spravedlivého člověka a lesníka. (Výtah z příspěvku Ing. Otakara Kokeše na Setkání lesníků tří generací v roce 1987 “Za inženýrem Jaroslavem Mallatem”).

První setkání

První Setkání se uskutečnilo v rámci pobočky tehdejší ČSVTS při Středisku státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje v roce 1974 na téma “Stoleté výročí trvání státního dozoru a státní péče o lesy” a s výjimkou tří roků (1991, 1994 a 1999) se koná pravidelně každoročně. Naše tradiční Setkávání lesníků tří generací pokládáme v neposlední řadě i za významnou událost společenskou, poněvadž při této příležitosti se setkávají dlouholetí přátelé a spolupracovníci z nejrůznějších oblastí odborných, funkčních i zeměpisných a mohou si vyměňovat jak svoje zkušenosti a poznatky, tak i svoje vzpomínky. Organizátoři Setkání se proto snaží, aby i odborné zaměření těchto akcí bylo aktuální a atraktivní a aby bylo přínosem pro účastníky. Vysoká návštěvnost posledních Setkání (v roce 2001 175 účastníků, v roce 2002 110 účastníků), zájem pracovníků lesního hospodářství i ostatních odvětví, včetně rostlinolékařů SRS a pracovníků vysokých škol a institucí ochrany přírody, tuto snahu o správnou volbu témat do značné míry potvrzují.

PŘÍŠTÍ SETKÁNÍ

Proto republikový výbor ČLS schválil a doporučil uskutečnění plánovaného odborného programu připravovaných Setkání v příštích letech, které by se ještě nějakou dobu zaměřovaly na problematiku ochrany lesa. Vzhledem k tomu, že letošní Setkání bylo zaměřeno na problematiku ochrany jehličnanů, pro příští rok uvažujeme o tématu “Aktuální otázky ochrany listnatých dřevin” a podle našeho názoru by mělo logicky následovat i téma vysoce praktického zaměření, “Mechanizace, chemizace a biologizace v ochraně lesa” (event. i se širším zaměřením na ochranu rostlin všeobecně). Ochranářskou prob-lematiku by pak pravděpodobně mělo uzavírat téma “Abiotičtí škodliví činitelé v lesním hospodářství (a preventivní opatření ke zmírnění jejich dopadu” - předběžný pracovní název). Jsme přesvědčeni, že by bylo také velmi aktuální téma “Pěstování lesů a pěstební opatření jako prevence před aktivizací škodlivých organismů” (předběžný pracovní název). Návrh uvažovaného programu Setkání na další léta uvádíme především z toho důvodu, aby se všichni členové ČLS, všichni pracovníci v lesním hospodářství a také všichni zájemci o odbornou problematiku projednávanou v ČLS mohli k tomuto programu vyjádřit a navrhnout i další aktuální témata. Všechny připomínky budou samozřejmě brány v úvahu s nejvyšší odpovědností a mohou být vyjádřeny buď přímo na adresu organizačního tajemníka ČLS Ing. Pavla Kyzlíka (Novotného lávka č. 5, 116 68 Praha 1), nebo v rámci jednání poboček a výborů ČLS.

ZÁVĚR

Na konec si dovolím převzít závěr příspěvku Ing. Petra Mouchy, CSc., z “Poznámky k historii Setkání lesníků tří generací”, přednesené na 20. Setkání dne 23. března 1995:

Změna společensko-ekonomických poměrů po roce 1989 posunula i význam Setkání lesníků tří generací, neoslabila však jejich odbornou úroveň a velmi posílila společenská poslání, protože rozptýlení lesníků z několika málo monopolně působících organizací do řady drobných právních subjektů a skupin vyvolává potřebu vzájemných kontaktů. Pokud najdou v tomto směru Setkání lesníků tří generací své příznivce a hlavně nadšené a obětavé organizátory mezi současnými členy ČLS, pak je o jejich budoucnost postaráno.

Adresa autora:
Ing. Vlastislav Jančařík, CSc.
Musílkova 58
150 00 Praha 5

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.