ŽÁDNÉ ZMĚNY VE VÝVOJI CEN DŘÍVÍ
Zdeněk Bluďovský
Po skončení zimní těžební sezóny se obvykle nepředpokládá růst cen dříví dodávaného v jarních měsících. Letošní situace na tuzemském jarním dřevařském trhu sice žádná překvapení nepřinesla, přesto se všeobecně považuje za výjimečnou. V dubnu totiž pokračoval trend, jehož počátky vznikly ještě v zimních měsících a který znamená nepřetržitý a výrazný pokles cenové hladiny.
VÝVOJ CEN
Ceny surového dříví se v dubnu snížily o další 2,4 %, což po srovnání se stejným obdobím loňského roku znamená snížení o 8,9 %. (Připomeňme, že ještě v březnu byl pokles za předchozí roční období charakterizován indexem 92,3 - snížením cenové hladiny “jen” o 7,7 %). Dubnový pokles se týká téměř všech sortimentů. Výjimku tvoří jen dubové, bukové, smrkové a borové výřezy I. třídy jakosti a jehličnaté palivové dříví - tedy sortimenty, jejichž prodej ovlivňuje příjmy výrobců jen málo.
Pilařské výřezy
Nejcitelněji se další snižování cen projevilo u pilařských výřezů. V kvalitě III. A zlevnil v dubnu smrk o dalších 36 Kč/m3, borovice o 44 Kč/m3, buk o 20 Kč/m3, bříza o 44 Kč/m3. Cenová statistika však zatím není ovlivněna přesuny mezi kvalitními a méně kvalitními sortimenty. Můžeme očekávat, že v jarních měsících se zvýší např. zastoupení borových výřezů jakostní třídy III. B, jejich ž cena dosahuje již téměř “dumpingové” úrovně - 1107 Kč/m3.
Vlákninové dříví
Ceny vlákninového dříví sice nepoklesly v dubnu tak dramaticky, jako u pilařských výřezů, přesto např. snížení průměrné ceny borové vlákniny o dalších 29 Kč/m3 (-3,7 %) představuje pro mnohé výrobce další citelný zásah do jejich ekonomické situace.
VÝRAZNÉ ROZDÍLY MEZI REGIONY
Pod průměrnými statistickými údaji o cenách jednotlivých sortimentů se skrývají některé pozoruhodné rozdílnosti. Statistika např. odhaluje poměrně značné rozdíly ve zpeněžení dříví v jednotlivých oblastech. Tak např. smrkové výřezy III. A se na střední Moravě prodávaly počátkem dubna po 1767 Kč/m3 a na Ostravsku dokonce jen po 1707 Kč/m3. Na druhé straně se tento sortiment na jihovýchodě Čech prodával v průměru za 1908 Kč/m3, v jihozápadních Čechách za 1876 Kč/m3, v severovýchodních Čechách za 1882 Kč/m3. Rozdíly mezi jednotlivými oblastmi ve zpeněžení vlákninového dříví jsou sice méně výrazné, přesto stojí za připomínku. Smrková vláknina V. třídy jakosti se na střední Moravě prodávala o 80 Kč/m3 a na Ostravsku o téměř 100 Kč/m3 levněji, než činí celostátní průměr.
Čtenář může jistě mít různé názory na důvody těchto rozdílů, na výběr či přístupy jednotlivých respondentů statistického šetření. Nebylo by ale správné před nimi zavírat oči.
RŮZNÉ DODAVATELSKÉ CENY
Podobně tomu je také u rozdílných cen, které dosahují jednotlivé typy dodávajících podnikatelských subjektů. Podle cenové statistiky prodávaly např. počátkem dubna smrkové výřezy III. A lesní akciové společnosti po 1743 Kč/m3, podniky městských a obecních lesů po 1853 Kč/m3, lesy patřící fyzickým osobám po 1903 Kč/m3 a organizace spravující lesy ve státním vlastnictví dokonce po 1980 Kč/m3. Relativně nižší ceny dosáhly lesní akciové společnosti při prodeji smrkové vlákniny. V dubnu prodávaly tento sortiment po 711 Kč/m3, zatímco státní lesy dosáhly 889 Kč/m3, městské a obecní lesy 812 Kč/m3 a lesy fyzických osob 801 Kč/m3.
EVROPA NAZNAČUJE ZLEPŠENÍ
Závěrem pohledu na současný vývoj cen surového dříví musíme znovu konstatovat, že situace na dřevařském trhu v ČR a zejména v dosahovaném cenovém zhodnocení rozhodujících sortimentů se výrazně liší od stavu v sousedních státech. Také nejaktuálnější analýzy zahraničních dřevařských odborníků potvrzují převažující stabilitu a nezřídka i růst cen. V komentářích převládá optimistické posuzování výhledu pro letošní rok. V České republice zatím tento optimizmus, bohužel, sdílet nemůžeme.
Adresa autora:
Doc. Ing. Zdeněk Bluďovský, CSc.
Lesy města Rokycany, s. r. o.
Soukenická 2, 337 01 Rokycany