CELOSTÁTNÍ SEMINÁŘ O BOROVICI
Jan Klíma
Česká lesnická společnost (ČLS) uspořádala 25. června 2002 ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky (VLS), s. p. - divize Mimoň celostátní seminář nazvaný Borovice - semenářství, školkařství, pěstování.
Přednáškovou část v kinosálu v Mimoni zahájil ředitel divize Ing. Petr Doubrava příspěvkem o hospodaření VLS ČR, s. p. - divize Mimoň. Poté následovala celá řada referátů. Příspěvek na téma “Jakost semene borovice lesní z úrod v letech 1994 - 2000” přednesla prom. biol. Zdenka Procházková, s aktuálními problémy pěstování sadebního materiálu borovice lesní seznámil účastníky Ing. Pavel Kotrla. Dva velmi zajímavé příspěvky přednesl prof. Ing. Oldřich Mauer - “Umělá obnova v hospodářském souboru č. 13” (tomuto referátu věnujeme samostatný prostor) a “Pěstování sadebního materiálu borovice lesní zkracováním nadzemní části”. O případném ohrožení borovice lesní biotickými škodlivými činiteli a o možnostech obrany hovořil RNDr. Ing. František Soukup z VÚLHM. O své zkušenosti se zakládáním a pěstováním borových porostů prvního věkového stupně se podělil Ing. Václav Nárovec. Sérii referátů uzavřel Ing. Jiří Janota, který byl zároveň odborným garantem celého semináře. Představil zavádění nových technologií při pěstování a výchově borových porostů u VLS ČR, s. p. v Mimoni a tím před-znamenal program venkovní pochůzky.
Na seminář zavítal také host z regionálního ředitelství Polských státních lesů Katovice, nadlesnictva Rudy Raciborzskie mgr. inž. Robert Pabian, který seznámil posluchače s pěstováním sadebního materiálu v největší Polské kontajnerové velkoškolce v nadlesnictvu Rudy Raciborskie. Představil metodu pěstování borových jednoletých sazenic v kontajnerech V 120 (objem kontajneru 120 cm3). Příspěvek sledoval strukturu článku z LP 3/2002, přesto se účastníci semináře dozvěděli další údaje. Tato technologie umožňuje snížit hektarové počty výsadby z 12 - 15 tis. saz./ha až na 8 tis. saz./ha díky téměř 100% ujímavosti. Přesto je tato metoda na bezproblémových plochách stále dražší, a proto se využívá spíše na obtížně zalesnitelných plochách a při rekultivacích. Tento materiál odebírají především firmy, které za odevzdanou práci nabízejí záruku tři roky, a proto jsou nuceny nakupovat prvotřídní kvalitu. Jednoleté sazenice mají výšku nadzemní části 20 centimetrů a kořenové části 8 centimetrů. O dynamice růstu svědčí to, že již na tříletých jedincích byly zaznamenány škody loupáním vysokou zvěří. Jako běžný doplněk se provádí mykorhizace sadebního materiálu, a pokud to odběratel požaduje, je možné aplikovat také některý z repelentů proti škodám zvěří.
VENKOVNÍ POCHŮZKA
Při venkovní pochůzce se pořadatelé soustředili na dvě témata. Prvním bylo využití kombinované frézy KSH 700 pro likvidaci těžebního odpadu a přípravu půdy pro přirozenou a umělou obnovu.
Na dalších stanovištích si mohli účastníci prohlédnout výsledky práce technologie harvestor + vyvážecí souprava v borových porostech do 40 let. Jedná se o první pokus nasazení harvestorů ve výchově mladých borových porostů v oblasti Ralské pahorkatiny, a proto hodlají u divize Mimoň v roce 2002 udělat asi 2500 m3. Důvodem k tomuto kroku je nepříznivý vývoj na trhu se dřevem, stoupající náklady a nerentabilita výroby tyčí. Do 20 let věku porostu budou provedeny dva zásahy a do 40 - 50 let jeden další. Jednoznačným poznatekem pro další práci je nasměrování zásahu mimo období mízy, neboť v současném období “sebemenší dotek” stromy poškozuje. Ing. Janota uvedl, že oddálením výchovného zásahu a navrženým modelem výchovy se snažíme připravit porosty tak, aby kolem čtyřicátého roku měly dostatečnou zásobu dřevní hmoty, která by byla zpracovatelná harvestorem.