PRUDKÝ PROPAD CEN DŘÍVÍ POKRAČUJE

Zdeněk Bluďovský

Situace, která se letos vytváří na tuzemském dřevařském trhu ČR, nemá v období po obnově tržních vztahů obdoby. Při vcelku přijatelné přetrvávající úrovni poptávky po surovém dříví a v období postupného zotavování evropského dřevařského hospodaření z následků uragánu LOTHAR jsme svědky nepřetržitého poklesu celkové cenové hladiny surového dříví i cen rozhodujících sortimentů.

POKLES V ABSOLUTNÍCH HODNOTÁCH

Od počátku letošního roku dochází každý měsíc k poklesu cen dřeva v průměru o 1,5 %. Vyjádřeno v absolutních hodnotách to znamená, že za 1. pololetí se průměrné ceny dubové kulatiny III.A snížily o 68 Kč/m3, bukové kulatiny III.A o 204 Kč/m3, dubové a bukové kulatiny III.B o 154 Kč/m3, netříděného listnatého dříví o 77 Kč/m3 atd. Nejvýraznější pokles zaznamenávají ceny jehličnatých pilařských výřezů. Smrková pilařská kulatina v kvalitě III.A cenově oslabila o 183 Kč/m3, borová o 132 Kč/m3. Nezanedbatelný vliv na hospodaření výrobců surového dříví má také pokles cen výřezů IV. třídy jakosti - dříví určeného pro výrobu dřevoviny - o 91 Kč/m3 a jehličnaté vlákniny V.třídy jakosti - smrkového o 70 Kč/m3 a borového o 73 Kč/m3.

NEJDE O METODICKÉ ROZDÍLNOSTI

Současný cenový vývoj produkce lesního hospodářství je v mnohém překvapující. K největšímu překvapení dochází při podrobnějším hodnocení zpeněžení, které u sortimentů vykazují jednotlivé typy podnikatelských subjektů. Z cenové statistiky se dozvídáme, že lesní společnosti vykázaly v červnu rekordně nízké zpeněžení smrkové pilařské kulatiny (1669 Kč/m3), zatímco ostatní lesnické organizace - státní, obecní a soukromé lesní majetky, prodávají tento sortiment vesměs za cenu překračující 1800 Kč/m3. Takový rozdíl už nelze vysvětlit jen metodickými rozdílnostmi, jak jsme se o to pokoušeli v komentáři ke květnovým výsledkům.

Podobný, i když ne tak výrazný rozdíl nacházíme v cenovém zhodnocení ostatních sortimentů. Lesní společnosti prodávají ze všech typů podnikatelských subjektů nejlevněji také jehličnaté vlákninové dříví, netříděné listnaté dříví V. třídy jakosti, bukovou pilařskou kulatinu a některé další sortimenty.

OBLASTNÍ ČLENĚNÍ CEN

Při nečekaně strmém poklesu cen nás zajímá také oblastní členění dosahovaných cen. V červnu byla dosažena nejnižší cena smrkové pilařské kulatiny (1669 Kč/m3) na severní Moravě, nejvyšší (1834 Kč/m3) pak v jihozápadních Čechách. Rozdíly ve zpeněžení jehličnatého dříví se mezi jednotlivými kraji pohybují okolo cca 100 Kč/m3. Ani tyto rozdíly nelze vysvětlovat jen působením metodických odlišností. Mají svůj původ, stejně jako nejdůležitější faktory, které ovlivňují změny tržních podmínek, v různých aspektech a přístupech obchodní politiky dodavatelských a zejména odběratelských seskupení. Tyto aspekty, včetně ztížených předpokladů exportu dřevařské a papírenské produkce v důsledku neustále posilující české koruny vůči euru a v poslední době i vůči americkému dolaru, nejsou pro ekonomiku lesního hospodářství v ČR nikterak příznivé.

Reálný pohled na ekonomické podmínky lesních majetků všech vlastnických kategorií zároveň ukazuje, že tradiční doporučení na omezení tržní nabídky surového dříví v době napjaté situace na trhu (viz např. námi nedávno citovaná poznámka prof. Matyáše z roku 1947) nemohou být z nejrůznějších důvodů realizována. Nezbytnost udržení finanční vyrovnanosti hospodaření v mnoha případech nutí vlastníky lesa a jejich lesnický management čerpat těžební předpis v maximálně možné výši, i když se předpoklady dodávek pohybují téměř na hraně přijatelné rentability.

Adresa autora:
Doc. Ing. Zdeněk Bluďovský, DrSc.,
Lesy města Rokycan s. r. o.
Soukenická 2, 337 01 Rokycany

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.