Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 03/03

Úroveň bezpečnosti práce samostatně podnikajících dřevorubců

Jaroslav Radvan

V roce 2002 se Inspektorát bezpečnosti práce pro Jihomoravský kraj se sídlem v Brně zaměřil na dodržování předpisů k zajištění bezpečnosti práce u podnikajících fyzických osob - dřevorubců. V rámci tohoto úkolu byl proveden dozor u 69 samostatně podnikajících dřevorubců. Šetření proběhlo v souvislosti s výkonem dozoru u podnikatelských subjektů (vlastníků lesa, lesních akciových společností apod.), pro které tito dřevorubci prováděli těžební práce. Kontrola dodržování zásad bezpečné práce a ochrany zdraví byla provedena ve stejném rozsahu, v jakém se vyžaduje dodržování předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví u dřevorubců - zaměstnanců.

Ekologická výchova dětí

Lesy ČR, s. p., ve spolupráci s občanskými sdruženími výrazně přispívají k ekologické výchově dětí

Eva Dlabolová

Od roku 1998 státní podnik Lesy ČR (LČR) zaměřil pozornost na lesnickou osvětu dětí. V září 1998 byl schválen Návrh koncepce působení LČR na děti a mládež. Počínaje rokem 1999 se tyto aktivity rozjíždějí systematicky. LČR se odborně a finančně začaly podílet na realizaci vybraných projektů středisek ekologické výchovy (SEV) a od roku 1999 spolupracují se sdružením pro ekologickou výchovu TEREZA na školním projektu Les ve škole – škola v lese.

Biomasa pro energetické účely

Produkce biomasy pro energetické účely a využití dřevin na zemědělské půdě

Jan Weger

V ČR se v roce 1996 se podle údajů MŽP využívalo 0,9 mil tun biomasy pro výrobu energie, což odpovídalo 1,1 % energetické bilance státu. Toto množství snížilo produkci oxidu uhličitého asi o 1 Mt CO2 za rok. Pro srovnání, v 15 zemích EU v uvedeném roce pokrývala energie z biomasy cca 3 % energetické bilance. Evropská unie si dala v té době dala velmi ambiciózní cíl dosáhnout 12% podílu obnovitelných zdrojů na energetické bilance do roku 2010 EU (LP 9/2002, str. 405-407, pozn. red.).

Než se do malého lesa vrátí jaro

Zdeněk Kadlus

Předchozí příspěvky hovořily o porostní výchově, o prořezávkách a probírkách v pasečném lese víceméně stejnověkém, který u nás jednoznačně převažuje. I při uplatňování holosečných forem se v maloplošném hospodářství ve smyslu zákona hovoří o tzv. obnovní době, vymezené prvním a posledním těžebním zásahem, který vedle “sklizně” sleduje tvorbu podmínek pro obnovu daného porostu.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.