Certifikace spotřebitelského řetězce dřeva
Pavel Hes
Po úspěšném startu certifikace lesů systémem PEFC v loňském roce se v ČR rozběhla i certifikace spotřebitelského řetězce dřeva (Chain of Custody - C-o-C), která dokladuje původ certifikovaného dříví z lesa po celou cestu až do finálního výrobku. Prvních 14 firem obdrželo certifikát C-o-C (k 31. 3. 2003), a připojily se tak k více než 550 evropským podnikům, které mohou označovat svoje produkty logem PEFC.
Spotřebitelé hledají v rámci svého rozhodování o nákupu výrobku potvrzení, že jejich dodavatel, resp. výrobek negativně neovlivňuje životní prostředí. Obchodní politika jednotlivých dřevozpracujících podniků vyžaduje proto stále větší jistotu, že dřevo, které používají, pochází z trvale udržitelných zdrojů - tedy z certifikovaných lesů.
Certifikovaný spotřebitelský řetězec dřeva
Dřevozpracující podnik, dodavatel, odběratel nebo obchodník, který nabízí nezávisle certifikovaný tok dřeva, dokládá, že zdroje materiálu jsou ověřitelné. Certifikát spotřebitelského řetězce a s ním spojená dokumentace informuje zákazníka - další subjekt v řetězci - o objemu certifikovaného dřeva ve výrobku. Každá firma v řetězci může tuto informaci použít, aby následně informovala své zákazníky. Tímto způsobem řetězec spojuje certifikovaný les přímo s konečným výrobkem. Každý podnik, který chce využívat logo potvrzující, že dřevo pochází z certifikovaných lesů, musí mít nezávisle certifikovaný systém sledující původ dřeva.
Sledování původu dřeva
Původ dřeva může být sledován dvěma různými metodami: používáním tzv. procentuálního modelu (založeného na inventární kontrole a účetnickém toku dřeva či materiálu), nebo fyzické segregace dřeva. Tyto způsoby lze aplikovat na dávku produktů, na produkční jednotku nebo na činnost celého podniku.
- V procentuálním modelu podnik označuje ten podíl své produkce, která se shoduje s množstvím suroviny pocházející z certifikovaných zdrojů. Tato metoda se opírá o záznamy stavu zásob v každé fázi výrobního procesu. Jakmile však podnik dosáhne 70% vstupu z certifikovaných zdrojů, může všechny své výrobky označit logem PEFC.
- Při fyzické segregaci dřeva se každá dávka z certifikovaných lesů oddělí od ostatního dřeva v každé fázi od těžby a přepravy až po přechodné uskladnění či zpracování. Certifikované lesy jsou jen začátkem řetězce a každý další článek výrobního řetězce musí mít certifikát spotřebitelského řetězce, aby byl certifikovaný původ dřeva sledovatelný až k finálnímu produktu. Firma, která není certifikovaná na spotřebitelský řetězec dřeva a nakoupí dřevo z certifikovaných lesů, nemůže tuto informaci předat dále (protože sama nemá certifikát). Jedinou výjimkou je obchodník, který prodává dřevo nebo výrobek na bázi dřeva a v takové podobě, která jasně identifikuje výrobce, který vlastní certifikát. Příkladem může být obchodník s dřevotřískou, když bude prodávat certifikovanou surovinu v původním obalu od výrobce.
Výhody C-o-C
Certifikovaný tok dřeva nabízí dřevozpracujícím podnikům, dodavatelům i zákazníkům a obchodníkům mnohé obchodní výhody:
- zlepšení přístupu na trh - vzrůstající počet zákazníků a obchodníků nyní vyžaduje pouze dřevo z certifikovaných lesů a na některých trzích poptávka převyšuje nabídku;
- prezentace odpovědnosti a závazek k trvale udržitelnému rozvoji;
- vytvoření informačního systému toku dřeva a zlepšení vnitřní efektivity svého podnikání;
- zlepšení image dřevozpracujícího sektoru;
- podpora využití dřeva, jeho lepší konkurenceschopnost vůči ostatním materiálům na trhu.
Postup certifikace spotřebitelského řetězce dřeva
Certifikace spotřebitelského řetězce dřeva systémem PEFC se provádí podle norem Českého systému certifikace lesů (CFCS 1004-1:2002 - viz www.pefc.cz). Organizace musí zavést systém evidence a kontroly toku dřeva a dřevní suroviny podle předpisu výše uvedené normy. Po zavedení pak nechává systém prověřit nezávislým certifikačním orgánem, který jí vystaví potvrzení, na základě kterého firma může požádat o logo PEFC. V současné době provádějí tuto službu dvě nezávislé certifikační firmy (BVQI, ČSJ), které jsou akreditované u Českého institutu pro akreditaci (ČIA). Systém certifikace C-o-C umožňuje individuální i skupinovou certifikaci. Individuální certifikace je vhodná pro všechny firmy průmyslu papíru a celulózy i pro větší firmy pily a další zpracovatele dřeva. Pro menší podniky nebo podniky vzájemně provázané do skupiny je určitou možností, jak snížit odbornou i finanční náročnost, skupinová certifikace. Normativní dokument byl koncipován tak, aby jeho zavádění bylo v co největším souladu s ostatními standardy a normami, jako je např. ISO 9000, respektive ISO 14000. Předmětem auditu je dokumentace postupů, kterými se eviduje tok dřeva firmou a samotná evidence. Firma si musí vytvořit směrnice evidence toků certifikované suroviny a certifikační orgán prověřuje, zdali je tato evidence průkazná a v souladu s normativním dokumentem.
Náklady a zájem o certifikaci C-o-C
Celkovou výši nákladů na certifikaci ovlivňuje především velikost firmy, složitost toků dřeva, současné zavádění dalších norem (např. ISO-norem) nebo jejich existence a otázka pomoci při tvorbě a zavádění systému ve firmě. Konkrétní výše však záleží na smlouvě mezi certifikačním orgánem a firmou. Totéž platí i o tzv. dozorovém auditu. PEFC ČR registruje zájem především ze strany velkých zpracovatelů, kteří potřebují certifikovanou surovinu, aby mohli úspěšně uplatňovat svoji produkci na světovém trhu. Ze strany menších firem je výrazný zájem především od zpracovatelských firem, které jsou v řetězci před těmito firmami.
Adresa autora:
Ing. Pavel Hes,
vedoucí NCC ÚHÚL,
Nábřežní 1326, Brandýs nad Labem
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.