Návrh systému podpor do lesnictví

Kateřina Trejbalová

Podobně jako v jiných sektorech národního hospodářství, tak i v odvětví lesního hospodářství (LH) se vstup ČR do EU projeví zejména otevřením trhu, změnami v legislativě a přístupem k novým finančním zdrojům. V této souvislosti chystá Ministerstvo zemědělství (MZe) změny nejen v lesnické legislativě, ale také v lesnické dotační politice.

Rozsah dosud poskytovaných podpor zůstane zachován s tím, že pro některé aktivity dojde k rozšíření možnosti pro získání podpor. Omezením pro některé drobné vlastníky by mohlo být stanovení minimální finanční výše pro jeden předkládaný projekt. Na druhé straně bude výhodou, že budou schvalovány i víceleté projekty, které mohou zahrnovat komplexnější řešení záměrů v dané lokalitě. Rozšíří se tak možnosti pro získání podpor na investice do technologií. I když jsou finanční prostředky určené pro první plánovací období do roku 2006 proti původním představám české strany omezené, bude důležité již od počátku prokázat schopnost je na připravené projekty čerpat. Již v minulých letech měla ČR možnost čerpat finance EU, např. prostřednictvím programu příhraniční spolupráce Phare a programu SAPARD. Bohužel díky nedostatku finančních prostředků nebylo lesnictví do programu SAPARD až na zlepšování profesního vzdělávání zahrnuto. V současné době na MZe vrcholí přípravy programových dokumentů, které po našem vstupu do EU umožní získání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU. Jde o:

- Operační program "Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství" - OP Zemědělství

- Horizontální plán rozvoje venkova

Oba dokumenty jsou zatím ve formě návrhů schválených vládou a jejich konečný vzhled bude pravděpodobně ještě ovlivněn při schvalování v EU. Současné podpory, které nebude možné financovat z OP zemědělství (např. odborný lesní hospodář), budou i nadále financovány z národních zdrojů.

OP Zemědělství

V návrhu OP Zemědělství jsou zahrnuta následující opatření:

1.3.1. Trvale udržitelné hospodaření v lesích

a) Zachování genových zdrojů lesních dřevin;

b) přirozenou nebo umělou obnovu lesa;

c) péči o mladé lesní kultury do zajištění;

d) výchovu lesních porostů;

e) hnojení a vápnění lesních pozemků;

f) převody, přeměny a rekonstrukce nestabilních, stanovištně nevhodných nebo náhradních lesních porostů mladších 60 let;

g) činnosti podporující přírodě blízké hospodaření v lesích, včetně technologií šetrných k přírodě.

Výše dotace do 75 % nákladů (od 50 tis. do 50 mil. Kč.)

1.3.2. Obnova lesního potenciálu poškozeného

přírodními kalamitami a požárem a zavádění příslušných ochranných preventivních opatření

a) Ochranná opatření pro zamezení resp. zmírnění škod způsobených kalamitami v lesích;

b) rekonstrukce poškozených lesních porostů;

c) obnova lesa po kalamitních těžbách;

d) provádění preventivních protipovodňových opatření na drobných vodních tocích a v jejich povodích a protierozní opatření;

e) odstraňování škod způsobených povodněmi na drobných vodních tocích a v jejich povodích, likvidace erozních rýh, nátrží a strží;

f) prevence před lesními požáry - hlídková činnost;

g) hasební zásahy leteckou hasičskou službou při požárech v lesích.

Výše dotace do 75 % nákladů (od 50 tis. do 50 mil. Kč).

1.3.3. Investice do lesů

a) Výstavba, rekonstrukce resp. modernizace lesní dopravní sítě;

b) výstavba, rekonstrukce resp. modernizace zařízení upravující vodní režim (meliorace, retenční nádrže, apod.);

c) podpora činností vedoucích k usměrňování návštěvnosti lesa a bezpečnosti jeho návštěvníků;

d) pořízení strojů a zařízení na údržbu a opravy lesních cest, pěšin a stezek, na údržbu a čištění vodních ploch, vodotečí a meliorační sítě a na ekologické technologie uplatňované při hospodaření v lesích.

Výše dotace do 75 % nákladů (od 60 tis. do 15 mil. Kč).

1.3.4. investice do zpracování a odbytu výrobků LH

a) Marketingový projekt;

b) nákup technologií pro zpracování výrobků LH.

Výše dotace do 50 % nákladů (od 60 tis. do 12 mil. Kč). Jde o podopatření, které podporuje odbyt lesnické prvovýroby (tedy maximálně do úrovně zpracování na pile).

1.3.5. Sdružování majitelů lesa

a) Na náklady spojené se založením a budováním sdružení s právní subjektivitou;

b) na pořízení předmětů a technologií souvisejících s rozsahem poskytovaných činností, které bude sdružení pro své členy vykonávat minimálně v nejbližších pěti letech.

Výše dotace do 75 % přijatelných nákladů na založení a budování sdružení a do 50 % přijatelných nákladů na pořízení předmětů a technologií souvisejících s rozsahem poskytovaných činností, a to od 60 tis. do 9 mil. Kč.

1.3.6. Zalesňování zemědělsky nevyužívaných půd

a) zalesnění zemědělsky nevyužívaných nelesních půd;

b) péči o mladé lesní kultury do zajištění založené podle písmene a).

Výše dotace do 75 % nákladů (od 18 tis. do 9 mil. Kč).

U všech lesnických podopatření OP Zemědělství lze poskytnout podporu na poradenství při realizaci projektů a zaškolení při zavádění nových technologií, pokud jsou součástí projektu.

Příjemce podpory

Všeobecně by se dalo říci, že po vstupu do EU může být příjemcem podpor lesnických opatření OP Zemědělství vlastník nebo nájemce lesa (u opatření 1.3.6. vlastník nebo nájemce pozemku nebo jejich sdružení), sdružení vlastníků nebo nájemců lesa a osoby pověřené plnou mocí vlastníky nebo nájemci. Z okruhu příjemců jsou vyloučeny majetky ve vlastnictví státu, krajských úřadů a právnických osob, jejichž kapitál je nejméně z 50 % ve vlastnictví státu (neplatí pro podopatření 1.3.2., kde příjemcem mohou být osoby, na které se podle zvláštních předpisů vztahují práva a povinnosti vlastníka lesa, a správci vodních toků oprávnění hospodařit v lesích). V podopatření 1.3.5. je příjemce definován jako Sdružení s právní subjektivitou, které dosud neobdrželo podporu na založení sdružení a k datu podání žádosti sdružuje nejméně 10 vlastníků lesa a minimální výměra sdružení je 500 ha.

Horizontální plán rozvoje venkov (HRDP)

HRDP (Horizontal Rural Development Plan) obsahuje jediné lesnické opatření, a to "Zalesňování zemědělských půd". Podporují se zde náklady na výsadbu a údržbu plochy maximálně po dobu 5 let ve výši 100 % vynaložených nákladů na založení porostu a jeho zajištění. Žadatel může obdržet také tzv. prémii určenou na krytí ztrát příjmů vzniklých v důsledku zalesnění, a to po dobu max. 20 let.

Na první pohled se může zdát, že toto opatření se překrývá s opatřením OP Zemědělství 1.3.6. Zalesňování zemědělsky nevyužívaných půd. Ale není tomu tak. Pro HRDP platí, že příjemcem podpory může být pouze vlastník zemědělské půdy, na které se minimálně dva roky před zalesněním zemědělsky hospodařilo, nebo jejich sdružení. Z okruhu příjemců jsou vyloučeny majetky ve vlastnictví státu, krajských úřadů a právnických osob, jejichž kapitál je nejméně z 50 % ve vlastnictví státu. Ostatní podmínky pro poskytování dotací na zalesnění ZP by měly zůstat víceméně stejné, jako jsou v současném podpůrném programu na změnu struktury zemědělské výroby zalesněním, včetně ochrany lesních porostů do jejich zajištění (nařízení vlády č.505/2000 Sb. ve znění nařízení vlády č. 500/2001 Sb.).

Všechny výše uvedené materiály jsou dostupné na www.mze.cz

Ing. Kateřina Trejbalová,
Ministerstvo zemědělství
odbor rozvoje lesního hospodářství
Těšnov 17, 11705 Praha 1
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.