Lesnické hospodaření LČR, s. p., v roce 2002
František Morávek
Lesnické hospodaření LČR, s. p., v roce 2002 pokračovalo ve sledování vytyčených trendů trvale udržitelného hospodaření a Zásad státní lesnické politiky a jen okrajově byly dosažené výsledky poznamenány větrnou kalamitou (rozsahem byla sice kalamita rozsáhlá, ale postihla lesy až na konci měsíce října a proto nemohla již výrazně lesnické hospodaření roku 2002 ovlivnit).
Pokud jde o ukazatele v pěstební činnosti, tak lze oproti jiným lesnickým podnikům vyzdvihnout bezesporu tyto klady: stálá nízká úroveň běžné holiny při setrvalé výši holiny z těžby, trvale klesající podíl opakované obnovy, což má samozřejmě vliv i na finanční nákladovost, stoupající podíl přirozené obnovy a trvale vysoký podíl MZD při umělém zalesňování. Skutečné výsledky, které jsou dále rozebrány, však vždy předčí očekávání původně vyplývající z projektů pěstební činnosti. Vývoj v těžbě dříví byl poznamenán zmíněnou větrnou kalamitou a tudíž absolutní výše těžeb převýšila původní plán. Přitom podíl nahodilé těžby i přes kalamitu zůstal na přijatelné úrovni.
Pěstební činnost
Celkový objem pěstební činnosti v přímých nákladech činil 1,7 mld. Kč. Pokud byla přijata úsporná opatření na počátku roku, tak byla realizována nejvíce ve výkonech, které lze nazvat z krátkodobého pohledu zbytnými. Jedná se zejména o výkony hnojení lesních porostů, údržba melioračních sítí a příprava půdy.
Celková výše holiny k 31. 12. 2002 byla 10 335 ha (0,76 % výměry porostní půdy). Celková výše obnovy v roce 2002 činila 11 436 ha. Podíl přirozené obnovy činil 2 471 ha (25,19 % ). Podíl obnovy listnatými dřevinami z celkové umělé obnovy činil 3 357 ha (37,45 %) a podíl obnovy JD činil 468 ha (5,22 %).
Nezdar zalesnění ve vztahu k celkovému zalesnění činil 12,6 %, ve vztahu k prvnímu zalesnění předchozího roku činil 13,8 %. Na vývoj výše nezdaru zalesnění se opět příznivě projevila náročná kritéria při posuzování kvality sadebního materiálu vyplývající z ČSN 48 2115 a bylo dosaženo nejnižšího nezdaru za dobu existence LČR.
Opět došlo k celkovému poklesu první obnovy, která v tomto roce činila 9809 ha. Určitý odklon od trendu sledování vývoje normální holiny je znepokojivý. Zdůvodňování zvýšeným nárůstem podrostního hospodaření a přípravy porostů na přirozenou obnovu neodpovídá realitě vykazování této obnovy, a to ani ve výhledech. Nabízí se proto jen tato vysvětlení:
¨- celkově podhodnocené zásoby porostů v LHP (teprve 50 % obnovených LHP podle nového zákona),
- nedostatečná výše těžebního procenta podle vyhl. MZe č. 84/1996 Sb. pro stanovení výše závazného ustanovení u etátu předmýtních těžeb,
- narůstající výtěž v předmýtních porostech při použití harvestorových technologií,
- nedostatečná výše realizovaných mýtních těžeb, a to ať již z důvodu, že při sledování závazného ustanovení na ně těžba nezbývá, nebo že je celková výše těžby na OJ nedostatečná.
V loňském roce došlo v důsledku napadlé kalamity ke snížení prořezávek a výchovných těžeb do 40 let. Tato skutečnost bude nahrazována po zpracování kalamity, která měla přednost. Další výkony pěstební činnosti měly očekávaný nebo příznivý trend.
Těžba dřeva
Celková výše těžby dříví v roce 2002 vzhledem k napadlé říjnové kalamitě činila 7 370 490 m3, což činí 5,4 m3/ha. Nahodilá těžba byla realizována přednostně před těžbou mýtní, a tak z celkové kalamity v předpokládané výši 2,3 mil. m3 bylo do konce roku 2002 zpracováno 751 000 m3. Přesto, že se podařilo zpracovat tak velkou část kalamity ještě v roce 2002, podíl nahodilé těžby za rok 2002 činil pouhých 28 %. Přes vyšší podíl nahodilé těžby nestoupla výrazně holina z těžby, která činila 8 202 ha. Nezbytnost přibližování se normální holině znamená nejen odpovídající redukci přestárlých porostů, ale i včasné rozpracovávání porostů před počátkem nebo na počátku obnovy, a to zejména pro vkládání MZD.
Ochrana lesa
V průběhu roku jsme zaznamenali dvě extrémní situace - srpnové povodně v Čechách a vichřici na konci října (silnější na Moravě). Množství kalamitního dříví bude na některých lesních správách zpracováváno až do poloviny roku 2003. Největší škody způsobil vítr (zpracováno celkem 1560 tis. m3), dále sucho, sníh a námraza.
Bylo asanováno 93 tis. m3 nastojato napadlého kůrovcového dříví a 7 tis. m3 napadlé živelní kalamity, především v oblasti lesních správ oslabených václavkou (Opava, Šenov, Vítkov). Listožraví škůdci nezpůsobili v roce 2002 výraznější škody. Hlodavci způsobili škodu na ploše 282 ha.
V exhalačních oblastech se projevují příznaky žloutnutí a v Krušných horách bylo proto provedeno vápnění na ploše 5 363 ha a letecké hnojení na ploše 1 439 ha. Škody zvěří vykázaly celkový nepatrný nárůst - 18,5 mil. Kč, ale znepokojivá je struktura škod. Výrazný nárůst nastal u loupání a ohryzu.
Adresa autora:
Ing. František Morávek
výrobně-technický ředitel LČR
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.