Ekonomické výsledky LČR za rok 2002
Výsledky hospodaření LČR za rok 2002, obsažené v účetní závěrce k 31. 12. 2002, jsou ověřeny auditorem a po projednání v dozorčí radě podniku budou předloženy ke schválení zakladateli. Je tedy čas ke krátkému ohlédnutí a srovnání s předcházejícími lety.
LČR dosáhly za rok 2002 nejnižšího výsledku hospodaření po zdanění za období posledních pěti let. Výsledek však významně ovlivnily dva faktory. Jednak to byl rekordně vysoký finanční HV, který vznikl reálným tržním oceněním finančních aktiv podniku na základě upravených účetních postupů. K běžnému finančnímu HV tak přibylo cca 160 mil. Kč nerealizovaných finančních výnosů z minulých období. Na druhé straně to v oblasti nákladů byl nárůst rezerv a ostatních nákladů v provozní činnosti, které směřovaly k snížení vlivu likvidace kalamity z konce roku 2002 pro následující období. Tento vliv se projevil snížením HV cca o 370 mil. Kč.
K objektivnímu srovnání tedy může posloužit provozní HV očištěný o vliv vytvářených a používaných rezerv a obdobných položek. Tento výsledek je nejnižší za poslední tři roky, ale je o 85 mil. Kč vyšší než průměr za posledních deset let. Tendence souběžného poklesu provozních nákladů i výnosů pokračuje od roku 2000. Odpovídá to trendu snižujícího se objemu spravovaného majetku (lesní půdy). Za zmínku však stojí pokles tržeb za dříví o 141 mil. Kč, který byl ještě kompenzován zvýšeným objemem těžeb zejména z důvodu zpracování následků větrné kalamity o 430 tis. m3. Důvodem je roční pokles průměrného zpeněžení dříví o 60 Kč/m3 (z 650 na 590 Kč) vyvolaný zhoršenou situací na trhu u většiny rozhodujících sortimentů.
Majetek
Z hlediska majetku došlo k mírným změnám spíše pozitivního charakteru. Celková hodnota majetku, bilanční suma, vrostla o 164 mil. Kč (0,25 %), při snížení hodnoty pozemků (změny při inventarizaci a vydaný majetek) o 515 mil. Kč a nárůstu hodnoty finančního majetku o 420 mil. Kč. Zůstatková hodnota dlouhodobého majetku poklesla o 367 mil. Kč, tedy o 88 % hodnoty ročních odpisů. Vzrostl objem pohledávek, což při snížení vyfakturovaných tržeb za dříví signalizuje problémy na trhu s dřívím a projevilo se zvýšením doby obratu pohledávek o osm dní. Hodnota vlastního kapitálu bez vlivu pozemků vzrostla o 2,4 % jednak v důsledku vytvořeného zisku, jednak převzetím majetku od pozemkového fondu. Objem cizích zdrojů vlivem vytvořených rezerv narostl o 14 %. Objem investic po posledním meziročním poklesu vzrostl o 137 mil. Kč, z čehož 85 mil. Kč pocházelo z vlastních zdrojů.
Finanční ukazatele
Při eliminaci vlivu vytvořených rezerv řada ukazatelů vykazuje zlepšení oproti loňskému roku. Uvádíme vývoj ukazatele rentability výnosů (HV po zdanění k výnosům z provozní činnosti), který znamená, že v roce 2002 každá koruna “tržeb” v sobě obsahovala 11,9 haléře (0,119 Kč) “čistého zisku”.
Ukazatel okamžité likvidity poměřuje nejlikvidnější majetek (hotovost, bankovní účty, směnky, krátkodobé cenné papíry) s krátkodobými dluhy. V roce 2002 překročila pohotová likvidita dosud nejvyšší hodnoty z let 1999 a 2001 a tímto ukazatelem se LČR skutečně mohou pochlubit. Důvodem nárůstu v roce 2002 byl zejména příznivý vývoj v nárůstu hodnoty finančního majetku, avšak i nárůst krátkodobých pohledávek a pokles krátkodobých dluhů.
Počet zaměstnanců a mzdové náklady
Vzhledem k mírnému poklesu počtu zaměstnanců a současně objemu výnosů poklesla dosud nejvyšší hodnota produktivity práce pouze o 1000 Kč na 1,55 mil. Kč na pracovníka (jde o přepočtený objem výnosů na 1 zaměstnance).
Z hlediska efektivity mezd (poměru mezi objemem výnosů a vyplacených mezd) situace již tak příznivá není a v roce 2002 tento ukazatel dosáhl historicky nejnižší hodnoty. Znamená, že na 1 Kč vyplacených mezd připadalo jen 6,31 Kč výnosů, což je o 0,61 Kč pod desetiletým průměrem (hodnotou je index, vyjadřující kolikrát se 1 Kč vložená do mezd projeví ve výnosech).
Rentabilita mezd vyjadřující výši zisku po zdanění očištěného o vliv rezerv naopak vzrostla a je těsně nad úrovní desetiletého průměru. Na 1 Kč vyplacených mezd v roce 2002 připadá 0,72 Kč očištěného výsledku hospodaření po zdanění.
Hospodaření organizačních jednotek
Celkem 66 lesních správ hospodařilo se ziskem a 19 vytvořilo ztrátu. Rozdělení lesních správ do kategorií podle hrubého výsledku hospodaření (bez rozpuštěných správních režií) ukazuje tabulka 3.
Nejvyšších HV dosáhly LS Bruntál, Svitavy, Planá u M. L., Nové Město n. M., Jihlava, Tišnov, Kraslice, Janovice, Kácov, Vsetín. Nejnižších HV dosáhly LS Litvínov, Klášterec n. O, Litoměřice, Znojmo, Děčín, Frýdlant, Lužná, Žatec, Horní Blatná a Česká Lípa. Výsledky přímo řízených závodů byly o 13 mil. Kč nižší než v loňském roce, což odpovídá vývoji situace na trhu se dřívím.
Závěr
V ekonomickém hodnocení loňského roku se projevují protichůdné tendence. Celkové výsledky hospodaření podniku jsou vylepšeny nastřádaným finančním výsledkem hospodaření z minulých let a současně jsme se připravili tvorbou rezerv na “horší časy” v roce letošním. Souběh likvidace následků větrné kalamity doprovázený poklesem cen dřeva na trhu a zhoršenými odbytovými možnostmi bude pro řadu vlastníků prubířským kamenem jejich samofinancovatelnosti. Tomuto trendu se nevyhnou ani LČR, třebaže s významným poklesem ekonomické síly podniku zatím nepočítáme. Je však třeba si uvědomit, že při současném stavu nejen české, ale i evropské ekonomiky musíme hledat pomocné ruce a příslušné zdroje především sami u sebe.
RNDr. Vladimír Veselý, ekonomický ředitel LČR, s.p.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.