Vývoj pilařského průmyslu v ČR a jeho vliv na ceny dříví
Petr Pražan
Pilařský průmysl v ČR prochází od začátku 90. let zásadními změnami. V první fázi došlo především ke změně vlastníků. Tato změna se hlavně u firem privatizovaných ve velké privatizaci nadále vyvíjí a směřuje ke koncentraci vlastnických práv. Postupně se zvyšující se otevřeností české ekonomiky a vstupem zahraničního kapitálu do českého pilařského průmyslu došlo také k vyrovnání cenových relací pilařské kulatiny na zahraniční úroveň kolem roku 1998. Rychlejší postup v cenovém vyrovnání na zahraniční úroveň proběhl u řeziva. Tento vývoj byl doprovázen poklesem spotřeby řeziva v tuzemsku a výraznou orientací exportu řeziva na oblast západní Evropy, především v důsledku poklesu stavební výroby u nás.
K porušení rovnováhy mezi cenou řeziva a pilařské kulatiny začalo docházet již v roce 1995, kdy exportní ceny řeziva začaly vlivem snižujících se cen v západní Evropě, kam většina pil v ČR exportuje, klesat. V ČR především vlivem firem se zahraničním kapitálem začaly ceny pilařské kulatiny stoupat.
Negativní vývoj ještě posílila v posledních letech zpevňující koruna, která dále dopomohla k rozevření cenových nůžek (viz graf).
Úbytek pilařských kapacit
Bohužel v letech 1999–2001 dodavatelé kulatiny nereagovali včas na tuto situaci a krátkozrace udržovali ceny na vysoké úrovni. Je pochopitelné, že takto dlouhodobě porušená cenová rovnováha měla za následek úbytek výrobních kapacit pilařské výroby a mnohé zachované kapacity snížily produkci. Podle informací Společenstva dřevozpracujících podniků (SDP) se jen u 55 pil, které jsou nám známy, pozastavila nebo snížila výroba za poslední dobu o cca 1,5 mil. m3 ročního pořezu.
Kromě cenové nerovnováhy přispělo k současnému stavu i to, že dodavatelé kulatiny vyráběli sortimenty podle vlastních měřítek a zvyklostí a ne podle potřeb odběratelů, aby mohli vhodně uplatnit své výrobky na trhu. Toto ještě často za pomoci dnes již překonaných norem kvality, určování objemu dodávaného zboží v neprospěch odběratele a nerovnoměrných dodávek, které snižovaly produktivitu pořezu.
Členění výrobců řeziva
Výrobci řeziva jsou dnes rozčleněni na velkozpracovatele, kterých je u nás jen cca 20 % a v roce 2004 to bude asi 30 % výrobních kapacit (oproti 85 % v Rakousku), střední a menší podniky, které však svou technologií a produktivitou většinou nejsou schopny konkurovat evropskému trhu, a malé podniky, které jsou konkurenceschopné a mají své místo na trhu především v místních časových dodávkách a také ve speciálních pořezech při výrobě řeziva na zakázku, nejsou však příliš zajímavé pro velké dodavatele kulatiny. To, že situace pilařských provozů s většími kapacitami byla v posledních letech velmi nevhodná pro podnikání v tomto sektoru, ukazuje i okolnost, že již od roku 1998 nerealizovala prakticky žádná zahraniční firma investici v pilařském oboru v ČR a v roce 2001 byla uskutečněna značná investice do pilařského provozu těsně za státní hranici ČR (v rakouském Retzu). Až v letošním roce byla započata první větší investice (pila v Paskově) v ČR po roce 1998.
Převis nabídky kulatiny
Vývoj cen především smrkové pilařské kulatiny a rentabilita pil způsobily, že převis kapacit pil nad nabídkou kulatiny, který se v letech 1996–2000 odhadoval na cca 30 %, se koncem roku 2001 přiblížil nule a v roce 2002 již byla nabídka a poptávka víceméně vyrovnaná. To, že trend snižování kapacit pil v ČR zřejmě postupoval dál, ukázaly i první měsíce tohoto roku, kdy nabídka kulatiny vysoce převýšila poptávku.
Zřejmými důvody nadbytku kulatiny byla sezónnost těžby, následky větrné kalamity a snížení možnosti výhodného exportu kulatiny především do sousedního Rakouska.
Vzhledem ke klesajícím tržbám za kulatinu se řada subjektů rozhodla řešit snížené příjmy za dřevo zvýšením těžby v rámci legislativních možností, což ještě nadále zvyšuje nabídku.
Tento vývoj a jeho následky byly patrné i ve 3. Q tohoto roku. Tradičně slabší těžby ve 3. Q byly kompenzovány vysokými stavy zásob kulatiny pilařských subjektů a pravidelnými odstávkami pil v době dovolených. Začátkem 2. Q 2003 se již zdálo, že schopné pilařské podniky, které se konečně po dlouhých letech dopracovaly k ziskům z výroby a prodeje, zvýší pořez, aby mohly docílit ještě lepších výsledků a snížily velmi vysoké zásoby suroviny. Avšak prudce zhoršená odbytová situace u řeziva a klesající ceny v měsíci červnu mnoho pil od takového nárůstu odradily, neboť se u nich začaly objevovat narůstající zásoby neprodejného řeziva. Tento stav spolu s odbytovými potížemi jak u kulatiny, tak i u řeziva v sousedních zemích způsobil, že došlo k dalšímu snížení cen kulatiny a řeziva.
Vzhledem k tomu, že na trhu řeziva není zatím žádný signál o stabilitě, nebo dokonce růstu cen, je vývoj v oblasti cen kulatiny v závěru tohoto roku a pro rok 2004 velmi těžko odhadnutelný. Vše může také ovlivnit kurs eura, ale i jiných světových měn. Co se týká sortimentů, projevují se stále větší obtíže v odbytu řeziva vyrobeného z kulatiny o průměru čepu nad 35 cm, což zřejmě bude mít za následek tlak na ceny těchto dimenzí.
Podmínky dalších investic
Pokud se výrazně dále nezmění poměr cen kulatiny a řeziva, je možné předpokládat, že se alespoň částečně obnoví důvěra v možnou ziskovost pilařských podniků, a může dojít k oživení chutě do těchto provozů investovat. Rozhodně však nelze předpokládat, že podniky v takovémto krátkém časovém období vytvoří zdroje na investice zásadnějších charakterů, které by vedly k žádanému zproduktivnění pilařské výroby.
Bohužel, převaha pilařských provozů pracuje se zastaralou neproduktivní technikou, která neumožňuje zvyšování produktivity práce a která může v budoucnu jen těžko v Evropě konkurovat.
Aby došlo k radikálnějším změnám, musel by být cenový vývoj pro pilařské podniky několik let po sobě příznivý, aby mohly zásadními investicemi tento stav změnit, neboť špatná finanční situace většiny středních a menších podniků neumožňuje nové investice a úvěry na tyto inovace jsou prakticky nedostupné. Pokud však dojde ke snížení těžeb a k umělému vysokému nedostatku suroviny, ceny se opět začnou zvyšovat a k investičnímu rozvoji opět nedojde.
Pro další rozvoj je nezbytně nutné, aby si i celý předcházející výrobní řetězec uvědomil otevřenost naší ekonomiky a operativně reagoval na cenové a kurzové pohyby. Pokud bude lesní výroba a vlastníci lesa uměle zvyšovat ceny a ty budou znevýhodňovat pilařské podniky (cena konečného pilařského produktu je ze 70 % tvořena cenou vstupu, tedy pilařské kulatiny), tyto nebudou schopny inovovat technologii a zvyšovat produktivitu práce a dojde k jejich dalšímu nežádoucímu útlumu. Tím se odbyt lesní výroby omezí na několik málo konkurenceschopných firem a převážně na export, což nebude dlouhodobě dobré pro lesnictví ani pro dřevařský sektor. Hlavně to však neprospěje českému hospodářství, neboť dojde ke snížení zaměstnanosti, přidané hodnoty výrobků a jiných ekonomických a hospodářských parametrů. Z ČR se v tomto případě stane rozvojová země, z níž se vyvážejí hlavně suroviny, které údajně tuzemský průmysl neumí zpracovat. V tomto vidíme jako zásadní postoj státního podniku LČR, protože patří mezi největší vlastníky a je většinou svou těžební a cenovou politikou schopen ovlivnit i názor ostatních vlastníků lesa a také firem zabývajících se těžební a pěstební činností v lese.
Podpora spotřeby dřeva
Dalšímu rozvoji pilařské výroby u nás by rozhodně také přispěla široce pojatá podpora spotřeby dřeva jako obnovitelného zdroje surovin a oživení stavebního trhu. Spotřeba dřeva na obyvatele je u nás bohužel jen cca na 20 % úrovně spotřeby ve vyspělém světě, což je potřeba nepochybně změnit.
Tržní vytřídění provozů
Jsem přesvědčen, že se dnes dá hovořit o ukončení určité etapy tržního vytřídění pilařských provozů, při kterém řada méně schopných zanikla. Je však jasné, že takovýto proces nikdy nekončí a bude probíhat dál, i když ne tak intenzivně. Stejný proces však nyní nastane i u těžebních organizací a vlastníků lesa, neboť nyní na ně výrazně dolehla nutnost na zvýšení produktivity práce, zlepšení organizace, přizpůsobení se zákazníkovi apod. Stejně jako již předtím v pilařském průmyslu dojde k vytřídění schopných a zániku neschopných. Tento proces však nebude ukončen okamžitě.
Očekávaný vývoj ve zpracování pilařské kulatiny
Co se týká dalšího vývoje zpracování pilařské kulatiny po dobu 5–12 let v ČR, existuje několik scénářů, ale vývoj v okolních zemích ukazuje nejpravděpodobněji na následující průběh:
1) Dojde k dalšímu růstu velkoprodukce (nad 100 tis. m3 pořezu/rok) ze současných 4–5 na cca 7–10 podniků. K tomuto však může dojít většinou pouze za účasti zahraničního kapitálu! Otázkou je, jak velký zájem o tyto investice bude.
2) V oblasti středních a malých kapacit dojde na mnoha místech ještě k redukci jejich počtu a postupně se budou přeorientovávat na produkci, kterou mohou do určité míry konkurovat velkopilám, a budou se snažit o maximální účelový prodej řeziva tuzemským zákazníkům a uzpůsobení nabídky potřebám těmto zákazníkům. V mnoha případech dojde ke snížení pořezu, ale zároveň k dalšímu snížení počtu pracovníků, a tím i ke zvýšení produktivity práce. V případě, že současní vlastníci splní většinu podmínek nutných pro jejich přežití, mohou dále zejména společně s další navazující výrobou existovat a budou se i patrně daleko více sdružovat do větších ekonomických celků.
3) Velmi malé kapacity (do pořezu 3000 m3/rok) budou nadále vznikat i zanikat tak, jak budou schopny konkurovat kapacitám větším. Jejich hlavní výhodou zůstanou nízké provozní náklady, nevýhodou pak nemožnost zkompletovat rychle střední a větší zakázky a dodávková i finanční nespolehlivost. Mohou naopak dobře fungovat při realizaci pořezů ve mzdě apod. Vývoj však může probíhat i dalším kolapsem menších a středních kapacit a přesunu hlavního odbytu kulatiny pouze na velmi velké a velmi malé zpracovatele.
Ceny pilařské kulatiny
Jaký scénář se nakonec uskuteční, záleží ve velké míře také na rozhodujících dodavatelích a obchodnících s kulatinou, neboť ti svojí cenovou politikou budou zásadně ovlivňovat své odbytové možnosti v ČR nebo budou více závislí na exportu do zahraničí, a tím i na kursu koruny a vlivech zahraničního trhu.
Jsem přesvědčen, že zásadní vliv na ceny pilařské kulatiny v ČR bude mít vývoj kursu koruny před i po vstupu do EU a určitou stabilizaci může přinést až pevné zafixovaní Kč k euru dva roky před jeho zavedením v ČR.
Druhým největším vlivem na ceny bude stav odbytu kulatiny a řeziva v okolních zemích, kde může dojít jak ke zvýšení, tak i ke snížení vývozu a dovozu kulatiny a řeziva.
A konečně třetí vliv v pořadí bude prosperita ekonomiky v ČR a na ni navazující vývoj spotřeby dřeva.
Tento příspěvek zazněl 11. června ve Svobodě nad Úpou na celostátním semináři Ceny dříví a ekonomika LH.
Autor:
Ing. Petr Pražan
předseda SDP v ČR
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.