Editorial 10/2003

Michal Třeštík

Vážení čtenáři,

jak si jistě všichni všimnete, je toto číslo svým obsahem netradiční. Kromě mnoha reportáží z různých lesnických klání měla obsahu původně dominovat problematika Natury 2000 a novely zákona o ochraně přírody a krajiny, ke které se v úvodníku vyjadřuje i Vladimír Krchov. Události posledních dnů ale rozhodly, že se pro nás hlavním tématem stalo odvolání generálního ředitele LČR, tedy podniku, který stále z velké části ovlivňuje směr vývoje lesního hospodářství u nás.

Změny v takto důležitých funkcích, které jsou už spíše politickou než odbornou záležitostí, jsou obvyklé a všichni s nimi musí bohužel počítat. V tomto případě je však nepřijatelný způsob odvolání - nepochopitelná rychlost a utajování tohoto kroku a naprostá neschopnost sdělit laické i odborné veřejnosti srozumitelné důvody ze strany ministra a jeho týmu. Jejich mediální vyjádření těsně po odvolání si lze vysvětlit snad jen naprostou neprofesionalitou nebo pohrdáním veřejností a pocitem nedotknutelnosti. Zatím jsem nepoznal člověka, který by uvěřil důvodům, které zazněly těsně po odvolání (konkrétním vyjádřením a faktům se budu věnovat na str. 4). To samozřejmě vyvolalo a stále vyvolává mnoho spekulací.

Je na nás, abychom po politicích, což jsou pouze námi delegovaní zástupci, vyžadovali maximální otevřenost a transparentnost. Mnoho z nás se spokojí s konstatováním, jež v poslední době často slýchám - "je to stejné jako za komunistů" a nechá si své názory pro sebe, nepožaduje vysvětlení, naopak "drží hubu a krok". Špidlova vláda, která deklarovala změnu přístupu ke stylu vládnutí, zpočátku revidovala několik neprůhledných smluv a její snaha o potlačení rozbujelého klientelismu u nás vypadala sympaticky, se v poslední době prezentovala v zavedených demokraciích několika nepřijatelnými kroky (např. mediálně vděčná causa Tvrdík). Ministr Palas jeden takový učinil a po 14 dnech mlžení již mnoho způsobů na věrohodné vysvětlení není. Za naši redakci Vám mohu slíbit, že toto vysvětlení budeme nadále žádat a celou záležitost pečlivě sledovat.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.