Prachatice podesáté - A jak dál?

Přiznám se hned na začátku, že jsem po posledních třech ročnících prachatického Euroforestu velmi skeptický k celkovému dojmu z naší nejstarší “porevoluční” lesnické výstavy, kterou jsem pravidelně absolvoval jako vystavovatel, návštěvník i novinář. Sleduji a částečně ovlivňuji vývoj lesnických výstav u nás, ale sleduji i dění v Evropě. Snažím se na stránkách Lesnické práce podrobně informovat o způsobu pořádání výstav stovky kilometrů za našimi hranicemi, abych naše místní pořadatele posílil náměty, jak se to dělá jinde. Nepřekvapuje mě ani rok od roku hojnější účast českých návštěvníků na zahraničních výstavách. Skeptický pocit mám i z reakcí celé řady vystavovatelů a návštěvníků, kteří se na výstavu těší, ale v Prachaticích spokojení v posledních letech nejsou. Hned při zahájení nám konferenciér sdělil, že si přeje, aby Prachatice byly více místem setkání českých lesníků než lesnickou výstavou technických novinek - věřím, že se v záplavě historických detailů o Prachaticích a jejich minulosti jen přeřekl. Hned po něm následovala další rána pro pořadatele - starosta města všem oznámil, že dosavadní místo obsadí úspěšní fotbalisté II. ligy, kteří potřebují tréninkové travnaté hřiště, na kterém se výstava pořádat nedá! Jak málo stačí! Pořadatele čeká - doufám - zásadní změna. Jaká bude? Bratři Janauerové mají dva roky na hledání nového řešení. Pomozme jim ho najít...


V první polovině 90. letech se lesnické výstavy vyznačovaly především kvantitou, která měla v první řadě negativní vliv na vystavovatele - co do výše nákladů za účast. Na straně druhé - pozitivní vliv na návštěvníka, který nemusel nikam daleko jezdit, ale zároveň nepřispěl k tolik žádané vysoké návštěvnosti, kterou na pořadatelích žádají vystavovatelé, protože čekal na tu svou regionální výstavu. V roce 1996 jsem kritizoval tento stav a jako člověk zodpovědný za konání jedné z lesnických výstav jsem učinil kroky k zásadní změně. Tou započala tolik potřebná redukce počtu lesnických výstav. Následoval přechod na dvouletý cyklus, nyní je otázkou termín konání, který pomalu hrozí sněhovou čepicí na vystavovaných exponátech. Všechny malé regionální výstavy skončily a nebo - ty poslední - brzy skončí nebo se postupně přemění na lesnicko-zahradnické-pouťové-prodejní jarmarky.

Jestliže jsme v minulosti volali po kvalitní zpevněné ploše, odpovídající návštěvnosti, kvalitním doprovodném programu, ale i nadprůměrnému zázemí pro vystavovatele, tak jednu výstavu už takovou máme. Co nám tady chybí ve srovnání s Evropou? To, co řadu let dělá švédská ELMIA WOOD, finské METKO, rakouská AUSTROFOMA a další. Tedy - výstavu s praktickými ukázkami v lese. Umíme to? Ale ano! Celá řada obchodních firem pořádá v době mezi dvěma největšími lesnickými veletrhy 1–5 akcí ročně - harvestory, vyvážecí soupravy, frézy, chemické přípravky, aplikátory, traktorové lesnické nástavby a vyvážecí soupravy, motorové pily a křovinořezy, lesnické nářadí, pracovní oblečení - předváděcí akci, na kterou sezvou 50–200 opravdových zájemců! Ne dětí z místních škol a školek, které žadoní o propisku. Mají tedy tuto odvahu vedle vystavovatelů i pořadatelé?

Věřím, že existuje celá řada zádrhelů, proč to nejde - odpovídající prostor, elektřina, sociální zařízení, umístění státních institucí (asi ve stanech na vstupní ploše do areálu), bezpečnost návštěvníků, hygienické předpisy a hlavně vůle všech tří stran - pořadatelů, vystavovatelů a návštěvníků. Ale ti posledně jmenovaní přijedou sami. Kdykoli přijedu na výše jmenovanou venkovní výstavu v zahraničí, již předem očekávám tak trochu “spartánské” podmínky, které ale v každodenním lesnickém provozu jsou běžné, normální. Zažil jsem i “mokrou variantu” za deště. To, že nachodím ve Švédsku 12 km, aby mi pokud možno neunikl ani jeden vystavovatel anebo překonám 200 výškových metrů v Rakousku, abych se dostal jen na začátek okruhu výstavní trasy, přece stojí za skutečnost, že si oproti výstavě na zpevněné ploše “vychutnám” a kriticky posoudím “budoucího pomocníka” přímo při práci.

Neberte tuto úvahu jen jako kritiku, ale i jako námět při hledání nového řešení. Chodím mezi vámi a poslouchám. Už třetí rok. Pojďme to zkusit...

Máte někdo vhodnou plochu? Šli byste tam vystavovat? Přišli byste navštívit takovou českou výstavu?

Přeji upřímně EUROFORESTU 2005 šťastnou volbu a obrovskou podporu ze strany vystavovatelů i návštěvníků!

Oto Lasák
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.