Úvodník 10/2003
Vážení čtenáři,
měřeno časem lesa se teprve nedávno lesnická veřejnost poprvé seznámila s přípravou soustavy evropsky významných území s názvem NATURA 2000. Asi první významnou informaci vyslechla širší skupina lesníků v červnu 2000 na lesnickém sněmu v Písku. Na stránkách Lesnické práce se problematika soustavy území NATURA 2000 poprvé objevila v lednovém vydání v roce 2001. Z těchto úvodních informací mimo jiné vyplynula ujištění o tvorbě soustavy území NATURA 2000 v úzkém kontaktu s vlastníky, obcemi a dalšími významnými partnery v území. S nimi má být konzultováno jak vymezení území a jeho hranice, tak i vymezení předmětu ochrany a především plány péče, které by měly obsahovat zejména to, co by bylo možné nazvat vzájemně odsouhlasenými směrnicemi pro hospodaření.
Již třetím rokem se tedy Lesy ČR, ale i ostatní vlastníci a správci lesních majetků snaží získávat informace ohledně příprav soustavy území NATURA 2000 v ČR s cílem aktivního zapojení se do tohoto procesu. Doposud jsme však byli zástupci Ministerstva životního prostředí (MŽP) a jím pověřených organizací, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) a Správou chráněných krajinných oblastí ČR (Správa CHKO ČR), odkazováni na skutečnost, že součinnosti vlastníků není v této fázi shromažďování podkladů třeba. Přitom je zřejmé, že v rámci území ČR budou pro svoji zachovalost především lesní ekosystémy podstatnou součástí soustavy území NATURA 2000.
V závěru července letošního roku pronikla do odborné lesnické veřejnosti informace o tom, že vlastní příprava realizace soustavy území NATURA 2000 je MŽP nově rozdělena mezi AOPK ČR (příprava podkladů a základní výběr území pro národní seznam) a Správu CHKO ČR, resp. jednotlivé správy konkrétních CHKO, které převzaly pro vlastníky a správce lesních pozemků zcela zásadní otázku projednání managementu a plošného vymezení soustavy území NATURA 2000. Přestože konkrétní osoby pověřené vyjednáváním byly v nedávné době k tomuto účelu proškoleny, musí se kromě techniky vyjednávání seznámit i s vlastními návrhy území a odborně se s nimi ztotožnit, což může znamenat zdržení vlastního projednání.
V současné době jsou ochranou přírody připraveny k projednání pouze tzv. ptačí oblasti podle návrhu, který pro AOPK ČR zpracovala Česká ornitologická společnost již koncem roku 2002! Na územích, která mají být v budoucnu vymezena podle tzv. směrnice o stanovištích, a zajímají proto lesníky nejvíce, se v současné době teprve dokončuje mapování. S jejich vyhodnocením a konečným výběrem proto nemohla ochrana přírody ještě začít. K projednání s vlastníky a správci území vymezených podle směrnice o stanovištích zbude tedy pravděpodobně ještě méně času než v případě odborně i legislativně jednodušších tzv. ptačích oblastí.
V rámci spolupráce mezi LČR, AOPK ČR a Správou CHKO ČR bylo dohodnuto, že model projednání managementu a rozsahu území bude vyzkoušen na návrhu ptačích oblastí v tzv. panonské oblasti území naší republiky. Jako první z 41 navržených ptačích oblastí byla projednána oblast č. 25 Bzenecká Doubrava - Strážnické Pomoraví s navrhovanou rozlohou takřka 12 tis. ha. Nalezený model vzájemné spolupráce a komunikace může být následně rozšířen i k dalším vlastníkům a správcům v ČR.
Za základní přístup lesníků k projednání lze přitom považovat tu skutečnost, že právě dosavadní způsoby jejich hospodaření umožnily konkrétní území do soustavy NATURA 2000 navrhnout.
Na základě prvních zkušeností lze konstatovat, že návrhy managementu, resp. prioritních opatření pro lesní porosty, zpracovávali zpravidla nelesníci, a je proto nejprve nutné vyjasnit si terminologii. Tu lze v lesích opřít především o stávající platnou lesnickou legislativu. Veškerá navrhovaná opatření tak musí získat pevný a uchopitelný rámec po stránce pojmové, prostorové i časové. Předpokládáme, že uvedeným postupem dojde v naprosté většině případů k vzájemnému pochopení mezi navrhovateli a lesníky.
Vstup ČR do EU na jaře příštího roku je již možné počítat na měsíce či týdny. Jestliže má náš stát dostát svým závazkům vůči EU, musí dojít i k výraznému zvýšení aktivit ochrany přírody směrem k vlastníkům a správcům území navrhovaných do soustavy NATURA 2000. V nastalé časové tísni lze přitom za takové kroky považovat výhradně již jen zcela konkrétní a věcná jednání. Je zřejmé, že Černého Petra zatím vlastníci a správci lesů nedrží.