Zalesňování zemědělské půdy
Jan Klíma
První letošní seminář na téma zalesňování zemědělských půd pořádala Česká komora odborných lesních hospodářů v Pelhřimově. O aktuálnosti tohoto tématu svědčí i seminář pořádaný 10. září 2003 Českou lesnickou společností ve spolupráci s VLS ČR, s.p., a Ministerstvem zemědělství v Měříně u Slapské přehrady, který byl z pohledu ČLS co do účasti 168 posluchačů rekordní.
Pohled na uvedenou problematiku z koncepční a legislativní strany poskytl svým úvodním vystoupením Ing. Miroslav Sloup, ředitel odboru tvorby lesa z MZe ČR. Mimo jiné konstatoval, že rozsah zalesňování zemědělských pozemků převyšuje výměru odlesnění lesních půd pro těžbu nerostných surovin a pro investiční výstavbu.
Spektrum přednášejících bylo skutečně obsáhlé, a tak kdo hledá informace pro orientaci v zalesňování zemědělských půd, nalezne je zcela jistě ve sborníku, který lze získat u ČLS. O problematice zalesňování hovořili zástupci Pozemkového fondu ČR, Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Praha, MZe, MŽP, VÚLHM, VLS ČR, s.p., LČR, s.p., Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, dále zástupci samosprávy, projekční kanceláře a sdružení školkařů.
Z příspěvků
Teorii ekonomiky zalesňování zemědělských půd rozvedl doc. Ing. Karel Pulkrab, CSc., z Katedry ekonomiky LF ČZU v Praze. V úvodu příspěvku zmínil odhad budoucího zalesnění v rámci EU až na 17 mil. ha zemědělské půdy.
Doc. Pulkrab prezentoval graf, ve kterém vyhodnotil roční efekt zemědělské a lesní výroby. Z grafu je patrné, že rentabilita lesní výroby může být značně vysoká a lesní výroba značně konkurenceschopná vzhledem k zemědělskému využití půdy.
Prof. ing. Miloslav Janeček, DrSc., z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy v Praze seznámil zúčastněné s bonitačním informačním systémem půd, který může být vhodným podkladem k rozhodování o účelnosti zalesnění zemědělských půd. Na základě sedmi kritérií byly navrženy půdy (stanoviště) vhodné k zalesnění ve dvou variantách:
Varianta I (užší) s výběrem BPEJ, které je nutné až nezbytné výhledově zalesnit.
Varianta II (rozšířená) s výběrem BPEJ, u kterých je vhodné provést zalesnění.
O financování zalesňování zemědělských půd hovořila Ing. Jindřiška Losmanová z MZe. Zhodnotila současný stav finančních podpor a nastínila vývoj, jakým by se mohl ubírat v příštích letech. Protože se o novém směru doposud jedná, bude přínosné připravit rozsáhlý samostatný příspěvek až v době, kdy bude o jednotlivých krocích skutečně rozhodnuto. Vývoj jednání je možné sledovat na webových stránkách MZe.
I přes určité obtíže v procesu zalesňování zemědělských půd v podobě zdlouhavého vyřizování agendy, hledání finančních prostředků, plnění dotačních podmínek a nesnází se samotným zalesněním pozemku včetně zajištění nově vzniklé kultury bude i v příštích letech možné konstatovat, že rozloha lesní půdy se v České republice zvyšuje. Věřme, že podobné semináře tomuto procesu výrazně prospějí.