Editorial 12/2003

Vážení čtenáři,

minulý rok jsme s kolegou Klímou v prosincovém editorialu naznačovali, jakým směrem by se "Váš časopis" v letošním, nyní již velmi rychle odcházejícím roce, měl ubírat. Některé záměry se nám podařily, jiné méně, stále však trvá naše snaha učinit Lesnickou práci živým médiem, které bude reagovat na aktuální problémy, otevírat diskuse a samozřejmě seznamovat s nejnovějšími vědeckými či praktickými poznatky.

Zdá se, že personální změny na důležitých postech v poslední době rozpoutaly mnoho polemik (je jen škoda, že těmto výměnám u nás většinou nepředcházejí veřejné odborné diskuse či konfrontace vizí a koncepcí), které se mj. dotýkají i zhodnocení úspěšnosti transformace LH a jeho dalšího směřování. To je téma, kterému bychom chtěli dát v příštím roce více prostoru (s rozhovorem konečně osobně souhlasil ministr Palas, ale i jeden z "otců transformace" Ing. Z. Domes; chceme oslovit i další výrazné osobnosti polistopadového lesnictví, např. Jaromíra Vašíčka nebo Jana Mičánka). Samozřejmě opět uvítáme Vaše názory, otázky a tipy (upoutávka na str. 54).

Druhým souvisejícím tématem je otázka výnosovosti lesních majetků, ať už podle jednotlivých forem vlastnictví nebo rentability LH jako celku. Tato problematika je velice živá již delší čas (vliv dlouhotrvajícího poklesu cen dříví), v poslední době ale tyto diskuse ještě zesílily v souvislosti s výměnou vedení LČR nebo kritikou hospodaření u obecních lesů, kterou Ing. Mičánek publikoval v časopise Veřejná správa. Předběžně jsme oslovili zástupce akademické i vědecké sféry, abychom se dozvěděli, zda existuje nějaké vodítko, jak bychom se mohli dostat k "přiměřenému" zisku z lesního majetku. Podle jakých ukazatelů se má vlastník, potažmo stát orientovat? Jak zjistí, zda je konkrétní zisk malý, či naopak příliš velký, dlouhodobě neudržitelný? Kde jsou rezervy v hospodaření? Chceme také navštěvovat jednotlivé lesní majetky a zjišťovat konkrétní situaci.

Tolik asi krátce k některým našim redakčním záměrům. Na závěr Vám chci poděkovat za zájem o časopis Lesnická práce, který, jak pevně doufám, bude trvat i nadále. Za celou redakci Vám přeji klid a pohodu nejenom v době vánočních svátků. Zároveň si Vás dovolím požádat o jeden dárek pro nás - pište nám co nejvíce!

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.