Využití obnovitelných zdrojů energie v obcích
Jan Klíma
V rámci doprovodného programu výstavy PRAGAAGRO 2003 proběhl 23. a 24. října seminář zabývající se problematikou využití obnovitelných zdrojů energie (OZE) v obcích, převážně se zaměřením na využití biomasy.
Pěstování i zpracování biomasy a výroba energie z ní mají již své výsledky, a přestože se jedná o poměrně mladé obory, stojí na pevných základech, na kterých lze stavět další výzkum a zlepšení v praktickém využití. Nacházíme se však v přelomovém období, kdy podmínky pro využití energie z rostlin nemají pevnou koncepci, což může znamenat útlum současných aktivit a nechuť k dalším. V naší zemi je několik provozů vzniklých víceméně z nadšení, fandovství a dobré víry v budoucnost, samozřejmě s využitím podpůrných programů ze strany státu, případně jiných institucí. Pokud se má ale výroba “zelené energie” ubírat racionálním směrem, bude nutné vytvořit podmínky pro stabilní nedeformované prostředí pro trh biomasou, a pokud bude nutné užít jakéhokoliv regulativu, měl by být cílený ve prospěch úsporného lokálního provozu, který využívá místních zdrojů. V podobném duchu zazněly i referáty některých přednášejících.
Současné pobídky Státního fondu životního prostředí
Program 1. A. - Investiční podpora environmentálně šetrných způsobů vytápění a ohřevu vody pro byty a rodinné domy pro fyzické osoby:
a) kotle na biomasu, b) solární systémy na teplou vodu, c) solární systémy na přitápění a teplou vodu.
Podpora se uděluje formou dotace v případě: a) 30 %, b) 30 % c) 50 % investičních nákladů.
Program 2. A. - Investiční podpora environmentálně šetrných způsobů zásobování energií v obcích.
Podpora z celkových investičních nákladů:
- nepodnikatelské subjekty dotace až 50 % a zvýhodněná půjčka až 30 %;
- podnikatelské subjekty zvýhodněná půjčka až 70 %.
Program 3. A. - Investiční podpora environmentálně šetrných způsobů vytápění a ohřevu vody ve školství, zdravotnictví, v objektech sociální péče a v účelových zařízeních neziskového sektoru.
Podpora z celkových investičních nákladů:
- nepodnikatelské subjekty dotace až 70 % a zvýhodněná půjčka až 20 %;
- podnikatelské subjekty výhodná půjčka až 90 %.
Program 7. A. - Investiční podpora výstavby zařízení pro společnou výrobu elektrické energie a tepla z biomasy a z bioplynu.
Podpora z celkových investičních nákladů:
- nepodnikatelské subjekty dotace až 40 % a zvýhodněná půjčka až 30 %;
- podnikatelské subjekty dotace až 25 % a výhodná půjčka až 25 %.
Program 8. A. - Investiční podpora environmentálně šetrných způsobů vytápění a ohřevu topné vody v účelových zařízeních.
Podpora z celkových investičních nákladů:
- nepodnikatelské subjekty dotace až 50 % a zvýhodněná půjčka až 30 %;
- podnikatelské subjekty výhodná půjčka až 70 %.
Programy MZe
- Program pomoci na změnu struktury zemědělské výroby založením porostů rychle rostoucích dřevin na zemědělských pozemcích včetně údržby takto vzniklých porostů na podporu mimoprodukčních funkcí zemědělství.
- Program na podporu uvádění půdy do klidu.
- Program na podporu výroby metylesteru řepkového oleje formou zvýhodněné nákupní ceny řepky olejné pro výrobce metylesteru.
- Program podpory využívání bioetanolu jako alternativního paliva.
Většina údajů je použita z příspěvku Ing. Martina Kloze, který na semináři zastupoval MŽP. Na další straně uvádíme příspěvek senátora Ing. Josefa Novotného, starosty Bystřice nad Pernštejnem, ve kterém představuje efektivní obecní výtopnu a hodnotí současné podmínky pro využívání biomasy.
Z prognóz vyplývá, že ve využití obnovitelných zdrojů bude hrát významnou roli biomasa - ať už výroba bioplynu z ní nebo její spalování. V rubrice Aktuality je možné se dočíst o novém trendu podpor ze strany státu. To, zda pobídky a vytvořené podmínky budou dostatečné, ukáže však pouze praxe. Časopis Lesnická práce (LP) věnuje pravidelně prostor využití OZE, který je ovšem rozsahem omezený. Proto se LP ve spolupráci s mikroregionem Černokostelecko rozhodla uspořádat 15. ledna 2004 praktický seminář na téma Využití biomasy - energie pro obec. Zde se účastníci dozvědí vše podstatné o procesu výstavby (přestavby) zdroje energie, pěstování a zpracování biomasy, přínosech a možných rizicích provozu. Účastník si ze semináře odveze i nabídku firem, které se zabývají výrobou a úpravou spalovacích zařízení, úpravou paliva i obchodem emisemi CO2 (viz kalendář pořádaných akcí). Jste srdečně zváni.
Jan Klíma