Lesy a ochrana přírody Korsiky
Eugen Král
Úvodní motto velmi výstižně vyjadřuje výjimečnost tohoto ostrova ve Středozemním moři - jednak stále trvajícím národnostním bojem za samostatnost, i když ekonomický potenciál ostrova je mizivý, tak i přírodními zvláštnostmi, které ve Francii, ale ani jinde v Evropě nenajdete.
Přírodní poměry ostrova
Korsika je se svými 8722 km2 plochy po Sicílii, Sardinii a Kypru čtvrtým největším a s průměrnou výškou 568 metrů nejhornatějším ostrovem Středozemního moře. Od severu k jihu měří 183 km, největší šíře napříč je pouze 83 km a s počtem 28 obyvatel na km2 patří k nejméně zalidněným oblastem Evropy.
Geologicky se dá dělit do čtyř nestejně velkých částí:
- oblast krystalických hornin s granity načervenalé barvy;
- oblast metamorfovaných hornic s převahou břidlic;
- oblasti o menší rozloze s lávou, vápenci či mramorem;
- oblasti usazených sedimentů s převážně žlutavým zabarvením.
Ostrov je výškově značně diferencován a zahrnuje vegetační pásma od mořské hladiny až po alpínský stupeň s nejvyšší horou Monte Cinto - 2 710 m n. m.
Pro nadmořské výšky do 100 m jsou charakteristické plaménky (Clematis cirrhosa), pistácie (Pistacia lentiscus), pryšce - zejména Euphorbia dendroides, jalovce (Juniperus phoenica) a řada dalších (Anthyllis barba jovis, Anagyris phoetica, Asparagus albus, Genaria diphylla). Obdobně je typologicky charakterizován i každý vegetační stupeň s mnoha nádhernými květinami, např. s zářícími rodu Canna nebo podzimními ocúny (Colchicum) ve vyšších vlhkých polohách.
S přibývající nadmořskou výškou jsou diferencovány také lesní porosty, do 1 000 m n. m. převládají stále zelené dřeviny (duby, eukalypty, kaštanovník apod., ve vyšších polohách nacházíme Pinus maritima, výše následuje Pinus nigra subsp. laricio a nad 1 800 m n. m. konifery, zejména jedle).
Na ostrově panuje středomořské klima se značnými teplotními rozdíly v důsledku nadmořské výšky a s nepříjemnými trvalými větry nejrůznějších směrů a názvů (např. východní Levante, severní Traumonta, západní Ponente).
Vedle rozmanitých rostlinných druhů (131 endemických rostlin, dalších 75 se nachází již jen na blízkém ostrově Sardinii) je bohatá i fauna, včetně nám známého muflona. Pojednání o ptactvu s majestátním orlosupem Gypaetus barbatus, vodním ptactvu či rybách a obojživelnících by si vyžádalo zvláštní článek.
Lesy a lesní hospodářství
Korsika je zelený ostrov. Z celkové plochy připadá na lesy 50 %, na maquis (trvale zelené keřovité formace) 29 %, zemědělsky obdělávanou půdu 9 % a zbylých 12 % zahrnuje ostatní pozemky včetně skal, vodotečí a jezer.
Majetkovou držbu znázorňuje graf, z kterého je patrný vysoký podíl soukromých lesů. Jejich velikost je ovšem velmi diferencovaná a rozdíly mezi “malolesy” a některými rozsáhlými majetky je značný. V družstevních lesích hospodaří 131 lesních správ a v lesích veřejných 31 správ.
Zatímco hospodaření u soukromých lesů je velmi rozdílné, ostatní lesy vesměs hospodaří dle schválených lesních hospodářských plánů (LHP) či osnov. Vlastní hospodaření zabezpečuje Office National des Forets (ONF) - francouzské stání lesy, s generálním ředitelstvím v Paříži. Regionální ředitelství pro Korsiku sídlí v hlavním městě Ajaccio.
Ostrov je ze správního hlediska členěn do dvou departementů - Korsika jih (Corse du Sud) a departement Horní Korsika (Haute Corse), kde pak působí oblastní centrály ONF (v Ajacciu pro jižní část a oblastní administrativní centrum v Bastii pro Horní Korsiku). Oba korsické departementy mají shodně tři lesní správy - divize (v Ajacciu, Evise a Sartene pro jižní departement a v Bastii, Corte a Furiani pro severní Korsiku).
Tyto divize zajišťují také vyhotovování LHP či osnov na období 10–15 let a pro malé lesní celky pak na období 5–7 let. Tyto malé celky dostávají osnovy různé kvality, pro soukromé lesy je to direktivní směrnice (ORP), pro družstevní lesy směrnice o místní úpravě a hospodaření (ORLAM) a pro veřejné lesy obdobná směrnice DIRLAM (stanovuje převážně pouze výši mýtních těžeb). Rozsah současné hospodářské úpravy lesů (HÚL) veřejných a družstevních je mezi oběma departementy odlišný. Jižní departement má komplexní HÚL (včetně stanovištního průzkumu a řady taxačních charakteristik) provedenou na 17 821 ha veřejných lesů. Na 3 300 ha družstevních lesů hospodaří podle schválených LHP, kde je sledována pouze těžba, obnovní a obmýtní doba a těžební procenta.
U severního departementu jsou výměry komplexní HÚL a lesů s LHP téměř vyrovnány (veřejné lesy 28 800 ha a družstevní 28 325 ha). Vlastní HÚL pracuje s bonitními stupni na základě absolutní výškové bonitace ve sto letech. Pro Pinus laricio jsou to výškové bonity 12, 17, 22, 27, 32 a 37 metrů, z nichž se odvozuje zásoba, počty kmenů, těžba, doba obmýtní a řada dalších taxačních veličin.
V technicko - administrativní sféře v les-ním hospodářství mimo soukromý sektor pracuje stále v těžební dělnické profesi 173 a v pěstební činnosti 28 pracovníků. Zbylé úkoly plní krátkodobí pracovníci.
Celková těžba je u veřejných lesů v departementu Corse du Sud 103 123 m33 041 m3. V departementu Haute Corse činí těžba dříví ve veřejných lesích 17 145 m3 a u družstevních 11 080 m3 dřevní hmoty (údaje ONF Ajaccio, r. 2001). V porovnání s úkoly a požadavky je hospodaření u veřejných lesů ztrátové (cca 300000 eur ročně), družstevní lesy hospodaří mírně aktivně.
Ostatní aktivity v lesním hospodářství
ONF prostřednictvím svých správ zabezpečuje řadu velmi užitečných aktivit sloužících ke vzdělání veřejnosti, zejména mladé generace. Školní mládež se pravidelně účastní akcí “škola v lese”, kde se přes 2 000 žáků ročně seznamuje s lesy, přírodou a lesním hospodářství ostrova.
Na základě objednávek se ročně uskutečňuje přes 90 exkurzí, kde pracovníci ONF zabezpečují získání znalostí v požadovaném oboru - pěstování, ochrana, HÚL apod.
Pro návštěvníky je vyhotovena a bezplatně distribuována řada tématicky zaměřených tiskovin - např. přehled o domácích dřevinách ve formátu A4 (jeden list - 1 dřevina), který lze shromažďovat do desek. Výtisk obsahuje obrázek listů, plodů, popis stanoviště a příklady využití dřeva, rovněž i poznatky z morfologie, zeměpisného rozšíření, ekologie, pěstování, poznatky o kvalitě dřeva, ekonomice a zužitkování. Série nese název “Příroda je naším řemeslem”.
V červenci a srpnu, hlavním prázdninovém období, připravili pracovníci ONF čtyři rozsáhlejší lesní komplexy tématicky rozličného zaměření tak, aby sloužily pro hlubší poznání lesů a zároveň formovaly vztah člověka k lesu a přírodě. Celková doba prohlídky nepřesahuje 3 hodiny. Dostupnosti pomáhají vhodná parkoviště. V současnosti jsou připraveny lesy revíru d’Aaitone, de Chiavari, de Bonifatu a de Bavella. K dispozici je i trasa, která využívá částečně i železniční trať mezi Ajacciem a lesním komplexem Vizzavona.
Celoročně probíhá akce pro veřejnost s názvem “Poznávejte s námi”, která umožňuje samostatným návštěvníkům volbu návštěvy lesnických zajímavostí za pomoci naučných stezek. Nejvíce využívaná naučná stezka nese název “Lesnická naučná stezka Poppaghaja” (Sentier forestier de Poppaghaja) o délce 3,5 km v oblasti Valdu Niellu.
Mimo uvedené příklady existuje řada soutěží a poznávacích kvízů. Pro výchovu občana k optimálnímu vztahu k lesům a přírodě se dělá od raných let maximum, přestože lesní hospodářství je zde někdy ztrátové. Zajistit ekonomické prostředky je úkol státu, zajistit výsledky ve výchově a poznávání je úkolem lesníků z ONF. Vandalsky poničené lesy, hory odpadků na okrajích lesů od místních obyvatel neuvidíme.
Korsický regionální přírodní park-Parc Nature Regional
Centrem ochrany přírody je přírodní park zvaný korsicky Parcu di Corsica, který byl založen dekretem z 15. 5. 1972 na rozloze 377 800 hektarů.
Představuje syndikát 149 obcí a městeček s 26 000 obyvateli a zaujímá prakticky celý střed ostrova. Je řízen Komitétem o 190 členech, vlastní provozní úkoly zpracovává 32 pracovníků v administrativě, 80 technickoprovozních pracovníků a kolem 25 dobrovolných strážců zejména v ochraně.
Novela zákona z 9. června 1999 zkvalitňuje, ale i zpřísňuje ochranu v parku, který je v současnosti rozdělen do 11 sektorů. Park využívá trasy a zařízení lesů pro usměrňování návštěvníků, prázdninové trasy jsou odborně vedeny strážci či lesníky a platí se vstupné 7 eur, děti v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.
Turistická trasa GR 20
Nejvíce využívanou trasou je GR 20 - Sentier de Grande Randonnée de la Corse, která prochází ostrovem skoro od severu na jih. Trasa je červeně značená, má délku 160 km a její náročnost se nesmí podcenit. Vede převážně horami a nejvhodnější čas pro její zdolání je od konce května do konce září.
Odměnou za namáhavý pochod je např. pohled na překrásné horské partie či na největšího evropského dravce orlosupa Gypaetus barbatus s rozpětím křídel až 2,8 m nebo překrásnou vysokohorskou květenu. Vedle tohoto regionálního parku je ještě řada přísných rezervací, např. Balagne s chráněnými ptáky a hlodavci nebo Cap Corse s plazy.
V pokročilém stavu řešení je projekt NATURA 2000, kde z 53 na Korsice vytipovaných ploch bylo 43 zařazeno do projektu chráněných stanovišť, který má být v roce 2004 schválen ministerstvem zemědělství v Paříži. Vytipovaná ptačí území jsou chráněna systémem rezervací.
Závěr
Hospodařit s lesními porosty, pečovat o ochranu přírody a krajiny je ctí každého profesionálního pracovníka. Všichni ale prohrávají s jedním úporným nepřítelem - lesními požáry. Každoročně hoří stovky hektarů a člověku je z toho smutno. Jaké překvapení se však naskytne po třech a více letech! Opět zelené plochy s lesními stromky, jen ohořelé staré kmeny dokumentují předchozí ohňovou apokalypsu. Příroda si umí pomoci a přihnojení skalnatých stanovisek popelem je více než prospěšné.
Nelze v krátkém článku popsat vše. Korsika nejsou jen vynikající pláže s průzračnou vodou, ale i krásné lesy, příroda a hlavně otevření milí obyvatelé, kteří si umí přírodního bohatství svého ostrova vážit.
Dr. Ing. Eugen KRÁL, VOŠL a SLŠ Trutnov
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.