Lesnické školství slavilo
Mendelova zemědělská a lesnická univerzita oslavila 85. výročí
Brněnská Lesnická a dřevařská fakulta MZLU má dlouholetou tradici. Založena byla již v roce 1919 jako součást Vysoké školy zemědělské. Letos tak fakulta vychovává odborníky pro lesní a dřevozpracující hospodářství již 85. rokem a počet 7 100 jejich absolventů jistě není konečný. V rámci oslav 85. výročí založení MZLU v Brně se kromě odborně zaměřených konferencí a seminářů, které proběhly od počátku tohoto roku, uskutečnilo 21. září 2004 také slavnostní zasedání vědecké rady LDF MZLU v Brně a pozvaných hostů.
Historie fakulty
- Zákonem č. 460/1919 Sb. ze dne 24. července byla zřízena samostatná Vysoká škola zemědělská v Brně, když jedním z jejích dvou studijních odborů byl odbor lesnický se čtyřmi studijními ročníky.
- Vlastní studium bylo na lesnické fakultě slavnostně zahájeno 27. října 1920, kdy bylo zapsáno prvních 208 posluchačů.
- Jeden z prvních rektorů Vysoké školy zemědělské v Brně byl profesor lesnické fakulty prof. dr. Ing. Rudolf Haša, dr.h.c. (1881–1963), profesor zařízení a cenění lesů.
- Prvním děkanem lesnické fakulty byl profesor hospodářského strojnictví prof. Ing. Josef Černý (1872–1959).
U zrodu lesnické fakulty stála mimořádně silná skupina osobností, jež svou činností podmínila směrování celého tehdejšího československého lesnictví, dřevařství a inženýrských staveb (nynějšího oboru krajinného inženýrství).
Jádro této skupiny tvořil již zmiňovaný profesor Haša a dále profesor lesní tvorby prof. dr. Ing. Josef Konšel, Dr.h.c. (1875–1958), profesor dendrologie a fytopatologie prof. PhDr. Ing. Augustin Bayer, Dr.h.c. in memoriam (1882-1942), profesor ochrany lesů a myslivosti prof. Ing. Antonín Dyk (1871–1952), profesor lesní těžby a lesního průmyslu prof. Ing. Josef Opletal, Dr.h.c. (1863–1953), profesor lesnických inženýrských staveb prof. Ing. Ferdinand Müller (1874–1948) a profesor geodézie prof. dr. Ing. Alois Tichý (1876–1958).
1920 - Vznikají 4 základní ústavy: Ústav lesní ekonomie, Ústav pěstění lesů, Ústav ochrany lesů a Ústav inž. staveb.
1921 - Vznik ústavu matematiky a geodetiky.
1923 - Zakládá prof. Opletal ústav lesní těžby.
- Vysoké škole předán do užívání školní statek v Adamově, později přejmenován na školní statek Masarykův les a po roce 1966 přejmenován napřed na Školní lesní závod a poté Školní lesní podnik (ŠLP) Křtiny.
1939 - Vysoká škola uzavřena německými okupanty.
1945 - Obnovena činnost vysoké školy.
1994 - Zahájena výuka samostatného oboru dřevařského inženýrství.
1997 - Zahájena výuka samostatného oboru krajinného inženýrství.
(Blíže http://www.mendelu.cz/ldf/fakulta/obecne.html)
Vědecká rada a hosté byli uvedeni do auly rektorátu univerzity, kde vyslechli slavnostní projev děkana LDF MZLU v Brně doc. Ing. Ladislava Slonka, CSc. Po krátkém úvodu pokračoval slovy: „85 roků v lidském životě je požehnaný věk. 85 roků v přírodě je poměrně velmi krátká doba - vždyť je to například začátek doby obmýtí u našich jehličnanů. 85 roků fakulty znamená již dlouhou řadu našich absolventů. A jsem přesvědčen, že fakulta za 85 roků své činnosti významně přispěla ke vzdělanosti, odbornosti a vědeckosti v lesnictví, krajinářství a dřevařství, a to nejen v České republice, ale i v Evropě, a mohu říci, že v celém světě.“ Dále se ve svém vystoupení věnoval historii fakulty a osobám, které stály u jejího zrodu a významně přispěly k jejímu rozvoji. Následovalo představení současné podoby studijního programu, včetně přechodu studia na třístupňové (bakalářské, magisterské, doktorské), a možnosti budoucího uplatnění jejich absolventů. Po zhodnocení vědeckovýzkumné činnosti a aktivit na poli zahraniční spolupráce uzavřel projev citátem T. G. Masaryka: „Všechno to, co bylo, musí být poučením pro to, co bude.“ Dále v rámci slavnostního zasedání vědecké rady vystoupil rektor MZLU prof. Ing. Stanislav Procházka, DrSc., dr.h.c. a další zúčastnění. Rektor ve svém projevu vyzvedl také činnosti ostatních fakult MZLU - agronomické, provozně ekonomické a zahradnické. Uvedl, že univerzita se zabývá nejen moderními technologiemi zpracování dřeva, ale také technologiemi pro zpracování živočišných a rostlinných produktů. V rámci oslav byl řadě významných osobností spjatých s osudem univerzity udělen rektorem a vědeckou radou MZLU v Brně diplom, na pět dalších čekala v rukou rektora pamětní listina. O slavnostní atmosféru setkání se také zasloužilo hudební vystoupení členů Brněnské filharmonie v čele s vedoucím Františkem Vithou.
Po skončení zasedání vědecké rady si účastníci mohli volně prohlédnout objekty LDF MZLU v Brně a přilehlé arboretum. Kromě toho se univerzita mohla pochlubit nově otevřeným víceúčelovým pavilónem „Q“. Ten byl díky velkokapacitním posluchárnám, specializovaným výukovým prostorům i vlastnímu konstrukčnímu řešení v areálu univerzity v Brně - Černých Polích prostě k nepřehlédnutí. V tomto pavilonu se také od jedné hodiny uskutečnilo neformální setkání absolventů s bývalými i současnými zaměstnanci a příznivci školy.
S využitím podkladů LDF MZLU v Brně
připravil Ing. Jaroslav Pejzl
Předaná ocenění
Diplom udělený rektorem a vědeckou radou MZLU v Brně
Beneš Jaroslav, prof. Ing. DrSc., Černý Alois, prof. Ing. DrSc., Číhal Antonín, prof. Ing. CSc., Dejmal Jaroslav, prof. Ing. DrSc., Halabala Jindra, prof. Ing. arch. CSc., Horák Jaroslav, doc. Ing. CSc., Hromas Josef, prof. Ing. CSc., Hustý Zdeněk, prof. RNDr. Ing. DrSc., Jurča Jan, prof. Ing. Dr. DrSc., Klimo Emil, prof. Ing. DrSc., Krešl Jiří, prof. Ing. CSc., Križo Milan, prof. Ing. DrSc., Křístek Jaroslav, prof. Ing. DrSc., Mrkva Radomír, prof. Ing. CSc., Petr Jiří, prof. Ing. CSc., Pospíšil Jiří, prof. Ing. DrSc., Sláma Otakar, prof. Ing. DrSc., Tesař Vladimír, prof. Ing. CSc., Ulrich Radomír, prof. Ing. CSc., Valtýni Julius, prof. Ing. DrSc., Volný Stanislav, prof. Ing. DrSc., Vyskot Miroslav, prof. Ing. Dr. DrSc.
Pamětní listina udělená rektorem MZLU v Brně
Bartuněk Jiří, prof. Ing. DrSc., Doušek František, doc. Ing. CSc., Herynek Jaroslav, prof. Ing. CSc., Hruška Boris, prof. Ing. RTDr. RNDr. DrSc., Kořínek Josef, prof. Ing. CSc
50. výročí lesnického školství ve Šluknově
Historie a současnost SLŠ Šluknov
V roce 1954 byla z Varnsdorfu přeložena Státní lesnická technická škola do Šluknova, kde střední lesnické školství zůstalo až dodnes. V průběhu minulých padesáti let se několikrát měnil název i formy studia. Lze deklarovat dvě období rozvoje školy (1959–1976 a od roku 1991 dosud) a období hledání a stagnace (1977–1990). V období prvém měla Lesnická mistrovská škola své polesí i honitbu, vznikla arboreta, střelnice broková a malorážková, pokusné plochy, lesní školky aj. V období stagnace mimo arboret a brokové střelnice vše ostatní zaniká, jen zdánlivě se „zvýšila“ prestiž obnovou maturitního studia.
Po roce 1990 postupně vytvořil pedagogický sbor dva čtyřleté maturitní obory: ochrana přírody a prostředí a myslivecké hospodářství (jediný svého druhu v ČR). K tomu patřil i dvouletý, později tříletý a nakonec čtyřletý obor lesnictví, dnes i dálkovou formou. Místo původních čtyř má v současnosti škola deset univerzálních a tři odborné učebny. Je hotov projekt vyššího studia, dokončuje se záměr Centra celoživotního vzdělávání. Škola je otevřena veřejnosti mj. i programem environmentálního vzdělávání pro žáky ZŠ kraje i občanskou veřejnost.
Několik zajímavých údajů (2004):
- Počet zaměstnanců: 42; počet žáků k 1. 9. 2004: 206; Zahraniční spolupráce: Lesní úřad Neukirch a Ekocentrum tamtéž, St. Marienthal-Ostritz/mezinárodní ekologické vzdělávací centrum, Verbascum aj.; praxe žáků: UNILES, a. s., Rumburk, Lesní správy Rumburk a Česká Lípa (obora Vřísek), obora Podčejk, MÚ Šluknov, Rumburk, Správy NP: České Švýcarsko, CHKO Labské pískovce a CHKO Lužické hory, KRNAP aj. Celkově studovalo na škole necelých 4 tis. posluchačů. Škola má k dispozici dvě arboreta.
Průběh oslav
Oslavy s mnoha doprovodnými akcemi vyvrcholily dvoudenním programem 1.-2. října 2004. Za účasti mnoha hostů (např. PhDr. Pavel Sýkora z MZe, starosta Šluknova Ing. Milan Kořínek, ředitel ÚHÚL Ing. Jaromír Vašíček, později se během dne připojil i hejtman Ústeckého kraje Ing. Jiří Šulc) proběhlo 1. října slavnostní zahájení oslav s projevy hostů a ředitele školy PhDr. Milana Janouška. V jeho, ale i např. v projevu PhDr. Sýkory zaznělo, že jedním z největších problémů, se kterým se škola potýká, je neexistence vlastního školního polesí (jako jediná lesnická škola v ČR). Dlouhá neúspěšná jednání s LČR probíhala od r. 1991. Až ve 2. polovině roku 2003 se podařilo s novým managementem LČR podepsat smlouvu mezi LČR a SLŠ zajišťující výkon práva myslivosti v režijní honitbě LČR a nalézt shodu mezi SLŠ a LČR v otázce vytvoření organizačního subjektu, jenž by umožňoval žákům SLŠ vykonávání řádných praxí. Výsledkem byl podpis Smlouvy o zajištění činnosti v lesnictví mezi SLŠ a LČR s teoretickým i praktickým výkonem lesnické činnosti na uceleném území organizační jednotky LČR - LS Rumburk. Převedení lesních pozemků na SLŠ se však stále nedaří. Dalším zmíněným velkým problémem jsou nízké platy učitelů.
Program pokračoval symbolickým předáním parku městu (práci SLŠ na zvelebení a zalesnění parku financovala švýcarská firma PLASTON), průvodem absolventů, studentů, hostů a pracovníků školy městem a výsadbou Stromu Evropy před SLŠ (javor červený byl darován městem Sohland u příležitosti vstupu ČR do EU). Poté následovala prohlídka areálu školy s ukázkou pernatých dravců a šermířským představením a oběd pro hosty s následným volným programem. K vidění byla i výstava výtvarných děl studentů a emeritního profesora Ing. Trantiny a dřevořezeb Ing. Petra Třísky. 2. října oslavy pokračovaly dalším doprovodným programem v areálu školy a setkáním profesorů a hostů s absolventy.
U příležitosti výročí vydala SLŠ Šluknov zajímavý almanach s CD, kde najdete podrobné informace o historii i současnosti lesnického školství ve Šluknově.
S využitím tiskové zprávy a almanachu připravil Michal Třeštík.