Editorial 4/2004
Vážení čtenáři,
uplynulý měsíc byl opět ve znamení dalších změn z „dílny“ ministra Palase. Lesní hospodářství (LH) tak přišlo o svého náměstka. K těmto změnám dochází opět bez odborné debaty o účelu změn a předložení koncepce dalšího fungování LH. Málokdo ví, kam tyto změny směřují, na jednom se však všichni shodují - dochází k oslabení pozice LH v rámci ministerstva s možnými, v LP již zmiňovanými dlouhodobými důsledky. Většina z nás - lesníků, bohužel, na tuto „hru“ přistoupila, nechtějí se k problémům vyjadřovat, přijímají či se účastní personálních rošád a čekají na další kroky ministra. Vliv státu v našem resortu je totiž velice silný, což při současné atmosféře vyvolává obavu ze ztráty možnosti dalšího působení v oboru (a to je pro většinu lesníků zásadní otázka).
Hlavním tématem dubnového čísla je hospodářská úprava lesů (HÚL). Tento obor od roku 1996, kdy v důsledku nové legislativy vznikly privátní taxační kanceláře, hledá „rovnováhu“. Ústav pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL) ztratil hlavní náplň své činnosti - tvorbu lesních hospodářských plánů (LHP), ale neprošel žádnou zásadní transformací. Po dokončení prvních etap oblastních plánů rozvoje lesů (OPRL) a národní inventarizace lesa (NIL) bude zřejmě kromě průběžné aktualizace a správy dat hledat další náplně činnosti. Situace taxačních kanceláří je velice složitá. Ceny za zhotovení děl HÚL se neustále snižují kvůli ostré konkurenci, protože pro taxační kanceláře je státní zakázka klíčová i za cenu rezignace na standardní kalkulace cen. Od cen zakázek pro LČR se pak odvíjí i hladina cen ostatních. LČR svým důrazem na cenu zakázek tento vývoj nastartovaly. Z tohoto pohledu jde o standardní tržní chování. Problém je ale v nestandardním tržním prostředí (dominance LČR je příliš velká). Jednoduchý recept neexistuje, možnosti může nabídnout snad lepší komunikace všech subjektů.
Jedna věc je zarážející. Po 15 letech budování standardního demokratického systému se stále více objevují hlasy zpochybňující privátní sektor. Pořád přežívá pocit, že státní znamená „zadarmo“ a přenesením činností do státního sektoru ušetříme. Asi je třeba nepřestávat připomínat, že to v naprosté většině případů neplatí.
Michal Třeštík