Hospodářská úprava lesů u LČR
Jaroslav Zezula
Vznik a vývoj hospodářské úpravy lesa (HÚL) souvisí s počátky systematického obhospodařování našich lesů. Obavy vlastníků lesů z přetěžení lesních porostů a následného nedostatku dřeva jako suroviny vedly k požadavku znát dobře svůj majetek, mít přehled o jeho dřevních zásobách a těžebních možnostech. Z těchto důvodů vzniká v polovině 18. století HÚL jako samostatná lesnická disciplína. Od této doby do současnosti se obsah i formy HÚL podstatně měnily.
V souvislosti se změnou politických a společenských poměrů a narovnáním vlastnických práv po roce 1990 došlo i u s. p. Lesy ČR (LČR) ke změně postavení HÚL. Práva a povinnosti mezi vlastníkem lesa, lesem a HÚL vymezil nový zákon č. 289/1995 Sb. (lesní zákon). Lesní hospodářský plán (LHP) se stal opět nástrojem vlastníka (správce státního majetku). Lesní zákon tak na jedné straně vymezuje vlastníkovi rámce a povinnosti, na druhé straně mu poskytuje dostatečný prostor k naplnění jeho vlastních záměrů.
LHP jako nástroj vlastníka
Základní myšlenkou HÚL u LČR je motivovat odborného lesního hospodáře (OLH) k samostatnému uvažování a rozhodování o svěřeném lese s dlouhodobou perspektivou a současně tím působit i na zvyšování jeho odborné úrovně. LHP není pouhým návodem k hospodaření, ale je i otevřeným systémem, který vymezuje zákonné rámce, pomáhá řešit střety i nezbytný soulad zájmů a poskytuje základní informace pro řešení konkrétních problémů v rámci daného území.
Vyhotovení LHP by mělo být v souladu s platnou legislativou, ale i se strategií hospodaření a základními koncepčními materiály podniku. LHP je tak především projektem, ve kterém jsou přehledně utříděny periodicky inovované informace, umožňující kvalitní a dlouhodobé hospodaření v lesích. Je určen nejen OLH, ale i všem ostatním pracovníkům podniku, kteří informace LHP při své pracovní činnosti potřebují.
Zhotovování LHP
LHP zpracovávají pro LČR taxační firmy, které mají pro tuto činnost licenci. LHP jsou vzhledem k poskytovaným státním příspěvkům u LČR zadávány formou obchodních veřejných soutěží. Metodicky jsou pak zajišťovány prostřednictvím jednotlivých specialistů HÚL a specialistů digitálního zpracování vyhotovení LHP v souladu s platnou legislativou, smlouvou, zadávacím protokolem a základními koncepčními materiály podniku.
Nenahraditelnou úlohu při tvorbě LHP mají pracovníci lesních správ a závodů. Jejich aktivní účast má velký význam již při přípravě pozemkových podkladů, ale především spolupracují na vyhotovení celého projektu. Spolurozhodují a navrhují základní rozdělovací síť, a vytvářejí tak v rámci vnější prostorové úpravy dlouhodobé hranice základních jednotek rozdělení lesa. Jejich fyzická přítomnost při odborných konzultacích v lese je nezastupitelná. Tato spolupráce by měla probíhat podle stanovených pravidel. Pokud funguje dobře, pak taxátor předává revírníkovi v pravidelných intervalech vyhotovenou pracovní mapu a výpis hospodářské knihy za jednotlivá zpracovaná oddělení. Revírník si tyto podklady prostuduje a vzniklé problémy, nesoulady a vlastní návrhy řeší následně s taxátorem v lese. Je nutné dosáhnout souladu revírníkem vykazovaných hospodářských opatření vedených v lesní hospodářské evidenci (LHE) se zjištěným stavem lesa. Důležité je odsouhlasit zjištěné skutečné plochy etáží a vykazovanou přirozenou obnovu lesa nebo podsadby pod porostem, vykazované a zjištěné holiny apod. Tyto plochy musejí být změřeny, posouzeny a odsouhlaseny v lese. Nelze souhlasit s pouhým prohlížením zjištěných údajů o stavu lesa v kanceláři (někdy pouze u obrazovky počítače) a diskusi o navržených hospodářských opatřeních u stolu. O zjištěném stavu lesa a návrhu hospodaření v něm je možno jednat pouze v těch konkrétních částech lesa, kterých se projednávaná část LHP týká. Lesní správce či ředitel závodu jsou společně se specialistou HÚL po celou dobu přípravy a vyhotovení LHP v rolích koordinátorů projektu a pracovníků, kteří zodpovídají za vyhotovení LHP v souladu s výše uvedenými materiály a strategií hospodaření LČR.
Při využití nových LHP klademe důraz na včasné poskytnutí výstupů - především hospodářské knihy a porostní mapy. Proto jsou již v prvním měsíci platnosti nového plánu ještě před odevzdáním finálního LHP ke schválení orgánu státní správy lesů (SSL) dodány lesním správám a závodům prozatímní porostní mapa a vytištěná prozatímní hospodářská kniha v členění po revírech (polesích).
Tyto podklady slouží k základní orientaci a jsou doplněny kompletními digitálními daty, která jsou dodávána do konce března prvního roku platnosti LHP a slouží jako stěžejní podkladové informace pro lesnický informační systém LČR.
Informační systém (IS) LČR
IS je řešen tak, aby poskytoval informace pro aktivní správu a obhospodařování lesů ve vlastnictví státu, a zajišťuje:
- využití digitálních dat LHP a LHE jako páteře celého systému;
- propojení všech informací o lese do jednoho systému;
- zavádění a aktivní používání nových informaci o lesním ekosystému, které vznikají v průběhu platnosti LHP;
- nástroje na editaci nových informací;
- nástroje pro dotazy a analýzy nad uloženými daty;
- nástroje pro případné změny a úpravy majetku;
- nástroje na integraci dat a jejich uložení do jednoho formátu a tvaru;
- nástroje na aktualizaci, doplnění a dynamizaci používaných informací.
Takový systém pak umožňuje dynamické provádění komplexních analýz obhospodařovaného majetku a poskytuje managementu podniku na všech úrovních informace, které zajišťují kvalitu a dynamiku rozhodovacího procesu při nakládání s lesy v majetku státu.
LČR budují tento ucelený IS s uložením dat v databázi Oracle a s vytvořením systému programového vybavení pro jednotlivé skupiny uživatelů. Programové vybavení je budováno modulárně a umožňuje vzájemné propojení jednotlivých dat.
V rámci lesnického IS LČR mají zcela nezastupitelný význam data LHP. Jsou páteří, na kterou je navázáno obrovské množství informací - o prováděných hospodářských opatřeních lesnických, informací ekonomických, smluvního a obchodního charakteru, o komplexní struktuře LČR včetně informací o správním členění ČR a dalších. Jde o otevřený systém, který umožňuje doplňování dalších informací k zajištění strategických a koncepčních záměrů LČR.
Program MODUL LHP
Po ročním ověřovacím provozu byl v roce 2002 lesním správám a závodům předán velmi kvalitní nástroj pro práci s digitálními daty LHP - program MODUL LHP, který je standardně používán všemi správami a závody v rámci programového vybavení LES IS LČR. Celý program prošel výraznými úpravami, které jej sjednocují se standardní obsluhou programové skupiny LES (na lesních závodech LVM) a zjednodušují a zpříjemňují jeho používání. Program má kvalitní dotazovací a analytické nástroje a je propojen s kompletními aktuálními daty výroby a projektů všech lesnických činností.
Práce s daty LHP a jejich význam
Základní představou a motivací při tvorbě a úpravách programů pro práci s daty LHP je výrazné zkvalitnění rozhodování managementu na všech úrovních řízení a usnadnění práce všem dalším pracovníkům, kteří s těmito daty pracují.
Naprosto chybná by ovšem byla představa lesního správce či revírníka, který místo práce v lese bude sedět celé dny u počítače. To by bylo určitě kontraproduktivní a nesmyslné. Základním smyslem práce s programy LHP je rychlá orientace, snadná obsluha a rychlé zjištění požadovaných informací či poskytnutí vybraných tištěných výstupů (map, částí hospodářské knihy, výsledků dotazů, vydaných majetků atd.). Pracovištěm zaměstnanců LČR je především les a dobrý program pro práci s daty LHP jim musí umožnit pracovat v lese co nejkvalitněji a nejvýkonněji. A to je obecně smyslem využití digitálních dat LHP na lesních správách a závodech.
Dalším výkonným analytickým nástrojem pro práci s daty LHP a LHE je “silný klient” a správce všech dat LHP a LHE uložených v datovém skladu IS LČR. Silný klient pro práci s daty LHP a LHE se jmenuje LESAN (LESnický Analytický Nástroj) a má celou řadu dalších funkcí. Je současně řídícím číselníkem organizační struktury LČR, udržuje kompletní historii a umožňuje prohlížení, tisky a aktualizaci v čase v členění dle vybraných úrovní organizační struktury podniku (OI, LS, LZ, LHC, revíry, polesí), smluvních územních jednotek a honiteb. Rovněž umožňuje analýzy dat LHP, LHE a organizační struktury LČR z pohledu správního členění ČR.
Je určen i pro tvorbu metadat pro vybrané organizační úrovně LČR a správní členění ČR. Řídí a zajišťuje vedení dat LHE. Provádí požadované úpravy a doplnění dat, veškeré importy a exporty dat jak pro organizační jednotky LČR, tak pro externí subjekty. Z analytického pohledu jde o komplexní nástroj, který propojuje data LHP a LHE s kompletními daty výroby a projektů všech organizačních jednotek LČR. V současné době je rozšiřován o doplnění grafických dat a bude umožňovat kompletní analýzy alfanumerických i grafických dat.
Pomocí “tenkého klienta” řešeného pomocí současných moderních technologií je zajištěno zpřístupnění a propojení grafických a alfanumerických dat lesnického IS v rámci intranetové sítě LČR.
Význam a využití dat LHP mají na všech organizačních úrovních našeho podniku výrazně se zvyšující tendenci. Bez dobrých plánů a kvalitních dat LHP by současný systém informací o lese - základním předmětu činnosti a zájmu našeho podniku nikdy nemohl být vybudován.
Adresa autora:
Ing. Jaroslav Zezula
vedoucí odboru tvorby a rozvoje lesa LČR,
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Autor je od roku 2002 je garantem a vedoucím pracovního týmu LČR pro řešení projektu “Grafický datový sklad”, který řeší práci s grafickými daty LHP a dalšími grafickými daty v propojení na alfanumerická data a vytváří ucelený informační systém o lese, který bude sloužit pomocí intranetu všem pracovníkům LČR a může nabídnout řadu služeb a informací prostřednictvím internetu dalším zájemcům. Celý projekt bude dokončen a uveden do provozu do konce května 2004.
Příspěvek zazněl na celostátním semináři “HÚL jako nástroj k zabezpečení souladu mezi produkčními a celospolečenskými funkcemi lesa u LČR na příkladu demonstračního objektu Boršov po 100 letech od prvního zařízení porostní metodou” (8. 10. 2003 v Boršově).