Energiespar Messe
Stejně jako každý rok se letos počátkem března konal v rakouském Welsu veletrh „Energiespar Messe“, označovaný organizátory jako největší evropský veletrh zaměřený na efektivní získávání a využívání energií. Na více než 86 tis. m2 volných ploch a na 40 tis. m2 ploch v pavilonech představilo téměř 800 vystavovatelů výrobky a služby 1650 firem. Tímto ojediněle zaměřeným veletrhem Welser Messe International GmbH úspěšně navázal na tradiční veletrhy AGRARIA, HERBMESSE WELS a další.
Bydlení pro příští generace
Návštěvník mohl mít pocit, že je na stavebním veletrhu, protože nabídka stavebních a izolačních materiálů, střešních krytin - včetně systémů tzv. zelených střech, oken, dveří, dlažeb a podlahovin, jílových omítek, systémů větrání, zásobování vodou včetně způsobů využití dešťové vody jako vody užitkové, geotermálního vytápění, vytápění biomasou, tepelných čerpadel, kamen a krbů, metod odstraňování vlhkosti ze stávajícího zdiva, zahradního nábytku a vybavení, výrobků uměleckého kovářství, montovaných domků, srubových staveb, drobných dřevostaveb, rodinných saun, koupelen, domácích čističek odpadních vod, kompostérů biologických odpadů, solárních kolektorů, fotovoltaických článků, malých vodních elektráren, malých větrných elektráren, schodišť, bazénů, zimních zahrad, stínící techniky atd. byla doslova nepřeberná. „Na každém rohu“ bylo zastoupení poradenské či stavební firmy, která v rámci veletrhu bezplatně odpovídala na dotazy návštěvníků, chystajících se renovovat stávající dům nebo stavět nový. To bylo v souladu s letošním sloganem veletrhu „bydlení pro příští generace“, který nejen vytyčil jeho hlavní zaměření, ale lze předpokládat, že zůstane sloganem trvalým. Kdo totiž staví dům dnes, měl by si uvědomit, že se nároky na bydlení v příštích 80 letech změní, a že by proto nový dům měl splňovat nejen nároky současné, ale měl by vyhovět i požadavkům budoucím. Chce to tedy předvídat nějakých 80 let dopředu.
Obecným trendem proto bylo použití přírodních stavebních materiálů (jejichž opracování je energeticky minimálně náročné) a konstrukčního řešení stavby umožňujícího co nejvyšší standard bydlení při co nejnižší spotřebě energie na provoz domu. Proto byla zvýrazněna prezentace nízkoenergetických a pasivních domů (zejména firmami ze sdružení IG Passivhaus Oberösterreich), a to pod sloganem „bydlení z té slunné strany“.
Doprovodný program
Veletrh měl tradičně rozsáhlý doprovodný odborný program (garantovaný energetickou agenturou v Linci - Ober-Österreich Energie-sparverband), sestávající z „Evropské konference o peletách“, konference „Stavebnictví zítřka - technologické trendy v praxi“, „Evropského fora o zelené elektřině“ a sympózia „Megatrendy v obnovitelných zdrojích energie“.
Před otevřením veletrhu pro veřejnost byl jeden den vyhrazen jen přihlášeným odborníkům. Příjemnou pozorností organizátorů doprovodného programu vůči zahraničním návštěvníkům veletrhu byla jednou denně pořádaná prohlídka veletrhu s průvodcem a výkladem v angličtině, francouzštině, italštině a češtině.
Relativně samostatnými částmi veletrhu byly praktické ukázky strojů a zařízení pro úpravu a dopravu dříví před jeho energetickým využitím, organizované jako AUSTROFOMA - Bioenergie „Maschinen in Praktischen Einsatz“, a ukázky produkce bioplynu „BIOGAS - BOOM: Zukunftsthema für den Landwirt“.
A s jakými poznatky odcházel z výstaviště český lesník?
Vytápění biomasou
V systémech vytápění na bázi biomasy nebylo možné přehlédnout ofenzivní nástup pelet. Již při vstupu na výstaviště dostal každý návštěvník reklamní plechovou krabičku s peletami firmy Pellis, uvnitř s letáčkem se základními údaji. Při prohlídce veletrhu se pak mohl seznámit se systémy jejich spalování a zásobování. Z nabídky topenišť na pelety je možné vyzvednout neobyčejně jemné odstupňování jejich výkonů. Známá firma KWB nabízela „stupnici“ topenišť o výkonech 15, 25, 30, 40, 50, 60, 80, 100 kW, tedy topenišť vhodných i pro rodinné a vícebytové domy. Na rozdíl od topenišť na štěpky nabízí topeniště na pelety podstatně větší rozsah regulovatelnosti okamžitého výkonu topeniště. Fa. Biomatic tak nabízela topeniště regulovatelné v rozsahu 5 až 18 kW a firma Perhofer Bio-Heizungs GmbH nabízela topeniště Biomat Turbo V 15 s regulací výkonu od 3 do 14,5 kW, což současně představovalo i nejmenší vystavované topeniště na pelety. Je skutečností, že až topeniště na pelety umožnila vytápění nízkoenergetických domů biogenními palivy. Vzhledem k nízké potřebě tepla bylo totiž možné je do té doby vytápět jen plynovými kotli nebo elektrickými přímotopy, protože nebylo dostupné žádné topeniště na biomasu, které by mělo tak nízký výkon.
Součástí nabídky topenišť na pelety bylo vždy poradenství týkající se kalkulací spotřeby pelet, nákladů na provoz topeniště a odhadu potřebných skladovacích prostor, následované nabídkou na zásobování peletami.
Mezi zajímavá konstrukční řešení topenišť lze zahrnout „hybridní topeniště“ fy. Biomatic, mající dvě topeniště - jedno na pelety a druhé na kusové dříví.
Při provozních ukázkách nebylo ani v jediném případě předváděno štěpkování klestu, ale štěpkována byla hnilobou znehodnocená kulatina nebo pilařské odřezky. Jistě to bylo hlavně proto, že rychlé naštěpkování „fůry“ štěpek z tlustého dříví je divácky zajímavější než pomalé štěpkování klestu, ale současně se lze domnívat, že to signalizovalo i orientaci praxe na materiály, ze kterých lze štěpky získat rychleji a levněji než z klestu. Ve větším rozsahu než v minulosti byly provozní ukázky orientovány na odvoz štěpek jako na operaci, která významně ovlivňuje náklady na vytápění štěpkami.
Ve statistických materiálech se udává, že čtvrtina domácností v Rakousku používá pro vytápění dřevo. To je patrné již při průjezdu touto zemí, kdy téměř před každým venkovským domem vidíte pečlivě vyrovnané hráně palivových špalíků. Na veletrhu tuto statistiku potvrzoval zájem návštěvníků o všechny typy zařízení pro štípání dříví. Není proto divu, že komplexně pojatá expozice fy. Posch, zaměřená na stroje a zařízení pro výrobu palivových špalíků, byla trvale v obležení.
Protože mezi českými uživateli „cirkulárek“ je známý štípací kužel, jako adaptér na kotoučovou pilu sloužící pro štípání nařezaných kuláčků, bylo zajímavé vidět při práci štípací kužel na stavebním bagru. U této novinky fy. Lasco je štípací kužel nasazen na nekonečný rotátor hydraulického výložníku a slouží buď ke štípání tlustých špalků již nařezaných, nebo k podélnému štípání polen na štěpiny.
Protože se v každé populaci vyskytují i jedinci vysloveně nešikovní, kteří si mohou při štípání palivového dříví sekerou ublížit, vzbudilo zaslouženou pozornost zařízení Smart-Splitter, určené ke štípání dříví bez sekery. Zařízení sestává z tyče, zakotvené do špalku, po které se v horní části pohybuje válcovité závaží, dopadající na štípací klín, vedený dolní částí tyče. Pod zdvihnutý štípací klín se vloží špalík určený ke štípání. Poté se zdvihne závaží do horní polohy a nechá dopadnout na klín. Tím nastane rozštípnutí špalíku.
Dřevostavby a další exponáty
V nabídce dřevostaveb nechyběl snad žádný ze známých systémů. Od srubových staveb (různých systémů) přes sendvičové konstrukce až po celodřevěné systémy, jakým je např. Holz100 fy. Ing. Erwin Thoma Holz GmbH.
Mezi zajímavé zdroje energie lze zařadit „větrný šroub“, který je vlastně malou větrnou elektrárnou. Na veletrhu byl zastoupen výrobkem „Windscrew“ firmy Söllinger ÖkoTec GmbH.
Na veletrhu také vystavovaly dvě firmy z České republiky, ATMOS z Bělé pod Bezdězem (se zajímavým malým topeništěm na pelety o výkonu 4,5 až 15 kW a s dobře u nás známými topeništi na dřevo o výkonech od 14,5 do 99 kW) a Agromechanika Lhenice, rovněž s u nás známými topeništi na dřevo. Pokud jsem přehlédl nějakou další českou firmu, omlouvám se.
Vysloveně pozoruhodným zjištěním pro mě bylo, že se může v Rakousku „uživit“ firma (Walter Schuhmann) zaměřená na rekonstrukce vodních mlýnů.
Pro každého, pocházejícího z národa Komenského, byla obdivuhodná názornost naprosté většiny výstavních expozic. Ať to byly hračky využívající fotovoltaických principů (svítí sluníčko - ventilátor se točí), nebo ukázky nehořlavosti a izolačních vlastností tepelné izolace Rockwool (na jedné straně izolace „pálená“ plynovým hořákem a na druhé straně izolace teploměr) či ukázky zdění z izolačních tvárnic (fy. Isorast GmbH).
Pravidlem byly ve všech expozicích seznamy referenčních staveb a instalací - mezi nimi byly pravou perlou rozdávané mapky Horního Rakouska „Ausflugstipps mit Energie“ (zpracované O. Ö. Energiesparverband), na kterých je u každé zajímavé instalace symbol - energetické využití dřeva, větrná elektrárna, vodní elektrárna, solární kolektory, geotermální energie, fotovoltaika, kogenerace, bioplyn. Těchto míst je zakresleno 39 a na rubové straně mapky jsou uvedeny technické popisy těchto zařízení a kontakty na jejich provozovatele.
Osvěta zaměřená na domácnosti byla prezentována brožurkami o významu „štítkování“ elektrických spotřebičů, ve kterých byla na příkladu ledniček energetické třídy A až C srovnávána spotřeba elektrického proudu za rok a za 15 let. Celá domácnost byla přirovnávána k autu, u kterého lze při uvážlivém využívání spotřebičů dosáhnout obrazně řečeno spotřeby 3 litry na 100 km jízdy.
Zajímavosti na závěr
Na závěr lze uvést, že na tento veletrh, stejně jako na výstavy a veletrhy podobného zaměření v Rakousku, přišla podstatná část návštěvníků doprovázena svými pejsky, z nichž odhadem 50 % tvořili jezevčíci.
Druhou typickou rakouskou zajímavostí je, že pokud zástupce firmy na veletrhu nabízí něco, co je třeba jen ve vzdálené souvislosti s lesem nebo dřevem, má na sobě určitě lesnickou uniformu nebo něco, co se jí alespoň podobá.
Adresa autora reportáže:
Prof. Ing. Vladimír Simanov, CSc.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.