Silva Regina 2004
8. mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh
Opět po dvou letech se na brněnském výstavišti sešli lesničtí a myslivečtí vystavovatelé, aby nabídli své výrobky a služby. Letošní ročník byl výjimečný hned z několika pohledů. Uplynulo 10 let od založení veletrhů TechAgro a Silva Regina v roce 1994. Oproti minulému ročníku se obsazená výstavní plocha zvýšila o 6 % (42 663 m2), počet vystavovatelů dosáhl počtu 536 z 15 zemí (poprvé se prezentovaly firmy z Francie, Maďarska a Španělska). Lesnických a mysliveckých vystavovatelů bylo 73. Počet návštěvníků dosáhl 60 096, z toho 8,2 % ze zahraničí - nejvíce ze Slovenska (2144), Rakouska, Německa a Polska. Význam trojice veletrhů TechAgro, Silva Regina a Animal Vetex konaných měsíc před vstupem do EU podtrhli ve svých vystoupeních mj. předseda vlády ČR Vladimír Špidla a ministr zemědělství Jaroslav Palas. Součástí zahájení bylo předání prestižních ocenění Grand Prix Silva Regina 2004 a cena redakce časopisu Lesnická práce.
Nové uspořádání
Po zkušenostech z minulých ročníků pořadatelé připravili několik změn, které zpřehlednily a zklidnily prezentaci výrobků a služeb. Vystavovatelé na volných plochách obsadili tradiční plochu K a expozice z volné plochy P se vhodně přemístily do těsné blízkosti nového pavilonu F, na volné plochy F a M. Současně došlo k oddělení zábavné a předváděcí části v pavilonu L od vystavovatelů v pavilonech přesunutím do moderního pavilonu F. Pavilon L se tak stal místem pro dopolední odborné semináře a odpolední předváděcí akce doplněné bohatým zábavným programem pořádaným firmou Silvajagd.
Grand Prix Silva Regina 2004
Při minulém ročníku došlo poprvé k oddělení udělování cen pro jednotlivé veletrhy. V soutěži o nejlepší přihlášený exponát byly odbornou komisí uděleny dvě ceny ze 14 přihlášených exponátů: Vsetínské firmě Foresta SG za softwarový systém KRPK umožňující efektivní plánování výrobních procesů podniku, provádění kalkulací, rozpočtů a kontrolingu. Druhé ocenění získala švédská profesionální kompaktní motorová pila Husqvarna 339 XP za nové technické řešení, vynikající ergonomické parametry a maximální ohleduplnost k uživateli. Pila je předurčena pro práci při výchově porostů - v prořezávkách a v probírkách.
Zvláštní cenu redakce časopisu Lesnická práce získal teleskopický návěs pro odvoz dřeva TOM NR 39.32.24-T od výrobce TOM service, s.r.o., z Holic. Návěs české výroby je určen především k přepravě vlákniny, má snížené těžiště a nakládací výšku. Délku teleskopického návěsu lze měnit v rozsahu od 8,80 do 11,43 m z místa obsluhy hydraulického manipulátoru dvojčinným hydraulickým motorem.
Z celkového počtu 14 přihlášených exponátu nominovala odborná komise do dalšího kola sedm exponátů: kromě již výše jmenovaných tří oceněných exponátů to byly: Kolekce uměleckých nožů s loveckými motivy společnosti Silvajagd - Ing. Jaroslav Pospíšil; Mapový server OPRL - HELP SERVICE - REMOTE SENSING, s.r.o.; Solná pasta - Deusa International GmbH a Ridex, s.r.o. a štípačka Spalfix 500 od firmy POSCH GmbH.
Za dva roky hodlá vydavatelství Lesnická práce udělovat i cenu časopisu Svět myslivosti.
Zajímavé exponáty
Návštěvníci letošní Silva Reginy nalezli jak v lesnické, tak myslivecké části celou řadu zajímavých exponátů a novinek.
Ruční nářadí
Veletrhu tradičně dominovaly motorové pily. Firma Husqvarna představila nové kompaktní pily Husqvarna 339XP (Grand Prix 2004) a 338T a kompletní řadu profesionálních pil III. generace. Švédský Jonsered představil dvě novinky pro profesionály Jonsered 2147 a 2156. Firma Stihl přišla s novinkou pro profesionály Stihl MS 361 s mikroprocesorem řízeným zapalováním v různých režimech otáček a výbornou akcelerací.
Na poli lesních křovinořezů představila Husqvarna hned pět novinek - pro vyžínání křovinořezy Husqvarna 343R a Rx s prodlouženou hřídelí a pro prořezávky modely s kratší hřídelí Husqvarna 343F, 345Fx a FxT s vyhřívanými rukojeťmi.
Firma Oregon (Agroles Písek) představila novou vyžínací strunu FlexiBlade se zoubkovaným povrchem se schopností přeříznout stonky do tloušťky až 20 mm.
V oblasti motorových olejů zaujaly polosyntetické oleje Oregon a Husqvarna XP schopné bezpečně pracovat při otáčkách 8000-12000 ot./min.
Firma Solo představila řadu nových postřikovačů - motorový Solo 432 bude letos doplněn modelem 433. Tradiční modely zádových postřikovačů s ručním pohonem zastupovaly Solo 401, 402, 406 a 415S.
Těžebně-dopravní stroje
Moderní technologie při těžbě dřeva se trvale usídlily i v našich lesích. Novinku představila firma Valtek Praha, která vystavovala nový nejsilnější harvestor Valmet 941 s harvestorovou hlavicí Valmet 370.1 s úřezem 70 cm. Timberjack vedle stálé nabídky již s motory John Deere informoval o zvýšeném zájmu o balíkovače klestu Timberjack Fiberpac 370B. Mezi novými vystavovateli se objevila firma Ponsse s nejvýkonnějším mýtním harvestorem Ponsse Ergo a německá firma HSM, která hledá své místo na českém trhu s prodejem německých TDS. Nově se představila Lesnická obchodní jako zástupce firmy Logset pro ČR.
V oblasti univerzálních kolových traktorů s lesnickými nástavbami se poprvé představily Vojenské lesy a statky, s.p., s nástavbou VLS na UKT Zetor. Navijáky Igland budou v průběhu letošního roku doplněny o vlastní shrnovač klestu. Nástavba VLS je plně adaptabilní i na nový Zetor Proxima s novým turbomotorem splňujícím Euro 3.
V posledních dvou letech se na našem trhu prosadily i UKT Valtra 6800 o výkonu 120 koní (Wincorp Agri), na veletrhu doplněné o nástavbu Forest Meri s čelním shrnovačem klestu a poháněnou frézou Meri 1,8 MJ DT.
Novinkou mezi drtiči těžebního odpadu byl dvouosý mobilní drtič JENZ HEM 420Z (Karlow-Karlshof) s monitorováním otáček řezacího kola a s plynulou regulací podávaného materiálu podle zatížení motoru.
Terénní vozy
Na výstavišti se objevilo hned několik nových terénních vozů vhodných i pro použití v lesním hospodářství. Ruský UAZ představil novinku UAZ 3162 Simbir s dieselovým motorem Detroit 2,7 litru a výkonem 77 kW/3200 ot/min. Zaslouženou pozornost sklidil mezi návštěvníky i terénní vůz Honker s pevnou střechou a počtem míst k sezení 2+7, motor Andoria s výkonem 65 nebo 75 kW. Oba za zajímavé a dostupné ceny.
Zpracování dřeva
Zaslouženou pozornost vzbudila firma Dřevo-Produkt SV ze Znojma se štípacími stroji POSH. Představila jak kompletní linku pro zpracování celých kmenů na palivové dříví, tak i drobné štípací stroje pro drobné podnikatele či domácí použití.
Firma PILOUS prezentovala i na Silva Regině novou profesionální pásovou pilu CTR 650 s elektronicky ovládaným pojezdem a plynule nastavitelnou rychlostí pojezdu.
Státní instituce
V nově otevřeném a moderním pavilonu „F“ se mj. prezentovali MZe, VÚLHM, Lesy ČR, s.p., a ÚHÚL. Pracovníci těchto institucí podávali požadované informace a propagační materiály o své činnosti. Zaujali především svými zajímavě řešenými výstavními prostory. Pro vybavení svých výstavních prostor totiž použily mobiliář z masivního bukového dříví s přírodním zbarvením, aby podpořily spotřebu bukového dříví s podílem nepravého jádra. Připojily se tak ke kampani Barva dřeva - krása přírody, kterou inicioval ředitel ŠLP Masarykův les Křtiny Ing. Jaroslav Martínek, CSc. V rámci veletrhu uspořádaly LČR ve spolupráci s ostatními státními institucemi také Den s lesy, zaměřený na lesní pedagogiku, hlavně pro děti z brněnských škol.
Myslivost
Velkou část expozice v pavilónu „F“ zabírali různí prodejci a výrobci zbraní a především doplňků pro myslivost, lov a pobyt v přírodě. Tradiční a známé firmy Afars a Banner doplňoval zahraniční výrobce mysliveckých oděvů Atos Slovensko. Zbraně nabízeli především firmy Kettner a Walter. Za pozornost stály i zbraně z belgického Lebrunu nebo ty s damaškovými hlavněmi, které představoval český umělecký kovář a zbrojmistr Miroslav Brož z Vrátna u Českých Budějovic.
Tradiční pavilón „L“ byl také plně obsazen mysliveckými expozicemi, kterým bezesporu vévodila expozice firmy Silvajagd. Nelze opomenout firmy Lesko, Renapur nebo Truhlářství Novák, jejichž vyřezávané podložky pod trofeje mají mezi myslivci své místo. Podrobněji se o myslivecké expozici dočtete v květnovém čísle Světu myslivosti
Dopolední odborné semináře
Odborné semináře připravovali každý den redaktoři časopisů Lesnické práce a Světu myslivosti.
Změní českou myslivost vstup ČR do EU?
Po vstupu ČR do EU je nutné počítat s určitými změnami v oblasti myslivosti. EU však nemá vytvořen jednotný zákon o myslivosti, kterým by se její členové museli řídit. Tvorba myslivecké legislativy je ponechána na jednotlivých členských státech s tím, že musí respektovat určitá jednotná pravidla, např. směrnice ochrany přírody (této otázce byla věnována na semináři velká pozornost, hlavně v souvislosti s Naturou 2000). Náš zákon č. 449/ 2001 Sb., o myslivosti, ve znění novel č. 320/2002 Sb. a 59/2003 Sb., podle svých tvůrců respektuje mezinárodní úmluvy, smlouvy a směrnice, takže není nutno počítat se změnami v jeho obsahu vynucenými vstupem ČR do EU. Velice podrobnou reportáž z tohoto semináře si můžete přečíst v květnovém čísle časopisu Svět myslivosti
Problematika kůrovců v roce 2004
Ředitel VÚLHM Ing. Petr Zahradník, CSc., informoval o aktuální kůrovcové situaci v ČR. Upozornil, že kromě lýkožrouta smrkového bude dělat letos velké problémy také lýkožrout lesklý (Pityogenes chalcographus). Na závěr proběhl křest nové knížky Ochrana smrčin proti kůrovcům vydanou v Lesnické práci.
Lesnická a navazující legislativa
Úterý bylo věnováno lesnické a navazující legislativě, a to hlavně z pohledu míry omezení a nařízení vlastníkům a správcům lesních majetků. Seminář zahájil svým příspěvkem Ing. Jiří Oliva (FLE ČZU Praha), který prezentoval zajímavé výsledky své disertační práce (výtah pro LP uveřejňujeme v tomto čísle na str. 7). Judr. Ing. Martina Flora (LDF MZLU Praha) rozebral novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která již obsahuje evropská pravidla ochrany přírody - soustavu Naturu 2000, opět hlavně v oblasti omezení vlastníků. Uvedl, že tato novela je v některých bodech pro vlastníky lesů horší než předcházející návrh, který byl Poslaneckou sněmovnou zamítnut 4. 11. 2003 (viz LP 12/2003, str. 37). Podrobný rozbor uveřejníme v příštím čísle, společně s dalšími informacemi o Natuře 2000. Poté následoval blok přednášek vztahující se k novému zákonu o obchodu s reprodukčním materiálem (opět uvedeme podrobnější výtah v některém z příštích číslech LP) - Nový zákon o obchodu s reprodukčním materiálem (RR) - reprodukční zdroje (Ing. Jaroslav Musil, VÚLHM Uherské Hradiště); Požadavky na kvalitu RR (semenný a sadební materiál) a otázka kontroly (prom. biol. Zdeňka Procházková, CSc., VÚLHM Uherské Hradiště) a Genetická struktura porostů lesních dřevin jako zdrojů RR (Ing. Ondřej Ivanek, CSc., VÚLHM Jíloviště-Strnady). Diskuse se týkala hlavně okolností při vydávání potvrzení o původu osiva vydávaných obcemi s rozšířenou působností - možnosti zjištění původu před udělením potvrzení (žadatel je povinen oznámit sběr osiva 14 dní dopředu - kompetentní úředník tak může ve spolupráci s Útvarem kontroly zdrojů VÚLHM porost fyzicky zkontrolovat, laboratorní kontrola zatím není možná).
Zahraniční projekty
Ve středu informovali o momentální situace spolupráce slovenských a čínských lesníků na programu zvýšení lesnatosti Číny (Zelená Čína - Green China) dr. Ing. Jozef Minďáš, Ph.D. (ředitel LVÚ Zvolen) a prof. Ing. Július Novotný, CSc. (náměstek ředitele LVÚ Zvolen). Tento seminář vzbudil asi největší zájem (i proto, že se ho zúčastnili někteří účastníci semináře České lesnictví ve světě - viz Aktuality). Čína chce zalesnit více než 70 mil. ha bezlesích území! V příštích deseti letech by se mělo zalesnit cca 22 mil. ha. Protože nemá lesnické tradice, kontaktovala lesnicky vyspělé země, a požádala je hlavně o expertní služby a „know-how“ zalesňovacích projektů (jeden z nich získali právě Slováci). Jde o jednu z priorit současné čínské vlády (dostatek finančních prostředků). Hosté ze Slovenska uvedli, že tento projekt chápou jako středoevropský, s tím, že oni ho budou koordinovat a nabídli možnost spoluúčasti českým odborníkům a firmám. Po vystoupení obou pánu proběhla velice bohatá diskuse (hodně dotazů např. směřovalo na skladbu navrhovaných dřevin - v 1. fázi se počítá hlavně s borovicí lesní, černou, akátem a břízou). O tomto projektu budeme v LP dále podrobněji informovat.
Po skončení diskuse se uskutečnil v rámci semináře České lesnictví ve světě křest knihy Ing. Oty Setzera Tamtamy doznívají.
Ekonomika LH
Výkonný ředitel České asociace podnikatelů v LH Ing. Jiří Kořínek seznámil zúčastněné se situací na světovém a evropském trhu s jehličnatým řezivem. Vzápětí po jeho prezentaci představili Ing. Pavel Hes z Národního centra pro certifikaci ÚHÚL Brandýs nad Labem a Mgr. Michal Rezek z pracovní skupiny pro certifikaci lesů FSC v ČR naše oba certifikační systémy (PEFC a FSC). Přehlednější porovnání obou systémů umožnila i bohatá diskuze, kdy se k položeným otázkám mohli vyjádřit oba zástupci vzápětí po sobě. S těmito příspěvky se opět budete moci blíže seznámit na stránkách Lesnické práce.
Závěrem
Určitě jsme nestačili popsat všechny zajímavé exponáty a události, které se za pět dní trvání veletrhu seběhly. Velký počet vystavovatelů nám to ani neumožnil.
Redakce
CENU REDAKCE ČASOPISU LESNICKÁ PRÁCE ZÍSKAL
TELESKOPICKÝ NÁVĚS TOM NR 39.32.24-T
Rozhovor s Romanem Pasekou
obchodním manažerem firmy
Tom service, s.r.o.:
- Čím podle Vás tento exponát oslovil porotu?
Porota jistě posoudila použití tohoto teleskopického návěsu s variabilní délkou, který umožní provozovateli přizpůsobit návěs délce odváženého dříví a zabezpečí vyšší průjezdnost v lesním terénu, čímž zvýší jeho využitelnost a zlepší ekonomiku provozu. Jsme rádi, že odborná porota posoudila i kvalitu technického a dílenského provedení.
- Co na návěsu pochází přímo z výroby TOM service?
Kromě náprav a brzdového systému všechno.
- Kolik návěsů už v Česku jezdí?
Tento typ návěsu je jedenáctý.
- Přicházejí nějaké ohlasy z provozu?
Ano, pozitivně hodnotí kvalitu řidiči, kteří potvrzují, že návěs splňuje jejich náročné požadavky.
- Zdá se, že teleskopický návěs je trend - je jich tu na výstavišti hned několik. Čím se tento liší od ostatních?
Návěs v tomto provedení má výraznou výhodu v hydraulickém posuvu ovládaným ze sedačky hydraulické ruky a nižší nakládací výšce, která vede ke snížení těžiště, zlepšení jízdních vlastností a zvýšení ložného objemu.
- Vyrábí TOM SERVIS i jiný program?
Činnost firmy je zaměřena na opravy silničních motorových vozidel, zakázkovou výrobu návěsů a přívěsů, prodej náhradních dílů.
- Co vás tedy motivovalo k výrobě návěsu?
Společnost vychází z dlouholetých zkušeností výroby speciálních návěsů na přepravu hutních materiálů, velkoobjemových návěsů pro přepravu sypkých materiálů, nízkoložných návěsů JUMBO. Bylo to především vyhodnocení současného stavu vozové techniky, která je využívána v oblasti lesního hospodářství spojeného s odvozem dřeva a záměr prosadit se právě v tomto resortu.
- Už máte nějaký ohlas ze zahraničí?
Předchozí zájem vyhodnocujeme, na této výstavě byl zájem z polské strany a ze Slovenska.
- Jak vycházíte cenově v porovnání s konkurencí?
Ceny s domácí konkurencí jsou přibližně na stejné úrovni. Její výše je však ovlivněna speciálním přáním zákazníka na vybavenost vozidla.
- Jak využijete získané ocenění?
Jednak ho považujeme za ocenění práce všech, kteří se na výrobě podíleli a současně i jako doprovodnou referenci při jednání s našimi zákazníky.
-red-