Sněm ČAPLH v Humpolci
S napjatým očekáváním se sjela 31. 3. 2004 většina zástupců společností zastoupených Českou asociací podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) do Humpolce na svůj pravidelný sněm. Již v části vymezené projevům zúčastněných hostů Ing. John z MZe, který přijal účast na sněmu jménem nového vrchního ředitele pro LH Ing. Dobiáše, poznamenal, že jednání, která jsou na programu dne, nebudou jednoduchá. Přes tuto prognózu byl v sále Spolkového domu prostor právě na přednesení představ a postojů k nim a k závěrečné diskuzi (již bez účasti generálního ředitele LČR Ing. Vyslyšela, který se po svém vystoupení z důvodu časové tísně vzdálil). Nesnadná jednání proběhnou až v následném období a měla by vyústit v konkrétní podobu návrhu smluvního vztahu, který přibližně v červnu představí vedení LČR, s.p.
Mezi přítomnými hosty kromě generálního ředitele LČR Ing. Vyslyšela byli Ing. Pražan za Společenstvo dřevozpracujících podniků, Ing. Hrubec za Svaz zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu, Ing. Pecha a Ing. Kyncl za Odborový svaz pracovníků dřevozpracujícího odvětví, lesního a vodního hospodářství ČR. Ing. Kyncl, který se pro závažnost programového obsahu tohoto sněmu omluvil ze zasedání presidia Světové federace odborových organizací ve stavebnictví, lesním a dřevařském průmyslu, v úvodní řeči prohlásil, že ve vyjednávání kolektivní smlouvy očekává v letošním roce se zaměstnavateli dohodu, a zároveň podpořil dlouhodobost smluv. Poznamenal, že s upozaděním lesnických, dřevařských a vodohospodářských zájmů na MZe se snažil odb. svaz, který zastupuje, vytvořit malou tripartitu, aby bylo možné praktikovat pružnější politiku v rámci MZe (ministr Palas podepsal statut a jednací řád tripartity v LH 20. dubna 2004).
Středobodem humpoleckého setkání bylo představení návrhu zásad smluvního vztahu mezi LČR a smluvními partnery, který představil předseda ČAPLH Ing. Libor Vaněček. Na jednotlivé body vzápětí reagoval Ing. Kamil Vyslyšel.
Návrh zásad nového smluvního vztahu mezi Lesy ČR, s.p., a jejich smluvními partnery
Základním principem, ze kterého následující návrhy vychází, je vznik dlouhodobé smlouvy mezi LČR a jejich smluvními partnery. Tato dlouhodobá smlouva bude v paragrafovaném znění řešit následující okruhy problémů:
1. Technické provedení
Se subjektem splňujícím podmínky smluvního partnera bude uzavřená jedna rámcová dlouhodobá smlouva a v jejím rámci se budou uzavírat konkrétní obchodní smlouvy na konkrétní území či jednotky (viz dále).
Současně se z rámcové i z konkrétních smluv odstraní ustanovení, která jsou technicko-provozního charakteru (zásady přenosu reprodukčního materiálu, zásady požární ochrany, výklad pojmů atd.) a tato ustanovení vydá společně ČAPLH s LČR v obdobné podobě jako jsou již dnes „Doporučená pravidla pro měření a příjem dříví“ a ve smlouvách bude pouze odkaz na tento materiál.
2. Podmínky, které musí splnit smluvní partner
Vychází se z předpokladu, že ne všichni smluvní partneři budou moci uzavřít dlouhodobou smlouvu, protože budou muset splnit a po dobu trvání smlouvy nadále splňovat následující kritéria:
- existence firmy je nejméně pětiletá;
- firma bude LČR pravidelně poskytovat svou výroční zprávu;
- firma splňuje a bude trvale splňovat podmínky stanoveného podílu výkonu práce vlastními zaměstnanci;
- firma má certifikovaný spotřebitelský řetězec;
- firma předloží čestné prohlášení, že nedluží na mzdách a odvodech;
- firma předloží potvrzení finančního úřadu o zaplacení všech daní a Správy sociálního zabezpečení o splnění všech povinností;
- hodnocení firmy dohodnutou ratingovou společností ve stupni hodnocení situace rizika nejméně „dobrá“;
- firma vykazuje a bude vykazovat u plateb ve prospěch LČR průměrné zpoždění nejvýše 10 dnů;
- venkovní hodnocení firmy bude v kategoriích A, B nebo B/C.
3. Místo plnění (vymezení zakázky)
Místem plnění budou vyjmenované LHC, podrobnější specifikace bude na základě čísel oddělení.
4. Ceny
V rámcové smlouvě bude uveden postup při změně ekonomických podmínek (valorizace cen), který bude vycházet z kombinace inflace (pramen ČSÚ) a indexu změny cen (pramen ČSÚ).
V konkrétních obchodních smlouvách bude uvedený ceník, který bude koncepčně vycházet ze stávající úrovně cen a může být zjednodušený ve srovnání s dnešním ceníkem.
5. Platební podmínky
Ponechá se stávající model včetně používání placení systémem záloh. V případě odchylky od standardních podmínek (tzn. více než 10 % z etátu budou nahodilé těžby) se obě strany zavazují dohodnout odlišné podmínky.
6. Platnost smlouvy
Rámcová smlouva bude platná na dobu 10 let a období bude kopírovat dobu trvání LHP. Na počátku tohoto smluvního vztahu bude smlouva uzavřená na zbytkové období LHP (pokud to bude 6 a více let) nebo na zbytkové období LHP (5 a méně let) současně s dalším období LHP.
Zásadní prověrka plnění smlouvy se bude provádět každých pět let a v případě, že nebudou zjištěny závažné problémy (budou definované v rámcové smlouvě), bude mít smluvní partner nárok na prodloužení smlouvy na další období LHP.
7. Smluvní volnost
Smluvní volnost je zásadním předpokladem efektivního smluvního vztahu. Podmínkou je samozřejmě dodržování všech obecně platných právních předpisů včetně lesního zákona. Na základě LHP vypracuje smluvní partner těžební a pěstební projekty, které schválí LČR. Smluvní partner pak samostatně pracuje podle příslušných projektů, které se budou vyrovnávat „nabalovaně“. V rámci pěstební činnosti bude postupně zaváděn systém „zajištěné kultury“. LČR provádí kontrolní činnost.
Tímto způsobem bude možné odstranit řadu činností, které jsou dosud prováděny oběma smluvními stranami (duplicita), a současně se tak umožní snížení režijních nákladů obou stran, hlavně však LČR, a bude možné lépe reagovat na aktuální tržní podmínky.
8. Odpovědnost
V zásadě je možné s drobnými nepodstatnými úpravami převzít ustanovení o odpovědnosti tak, jak je uvedeno v čl. 5, část II současné smlouvy.
9. Obchod se dřívím v rámci dlouhodobé smlouvy
Povinností smluvního partnera LČR je realizovat určitou procentní kvótu z objemu nakoupeného dříví „preferenčním“ partnerům LČR. LČR každý rok vydávají na základě svých marketingových rozhodnutí seznam preferenčních partnerů (v tomto případě bude možné do seznamu zahrnout i menší, avšak důležité regionální partnery), kterým je jejich smluvní partner povinen dodat dohodnutý objemu vytěženého dříví (do 25 %). Konkrétní rozhodnutí kterému z nich, v jaké struktuře, v jakém čase apod. již záleží pouze na smluvním partnerovi. Tento postup je nejčistší z hlediska právních vztahů, rizik, nákladů, operativy atd. Je také výhodný kvůli růstu tlaku na konečné odběratele, kteří by jistě usilovali o zařazení na seznam preferenčních partnerů, ale ani toto zařazení by nemuselo znamenat ani jeden kubík dodávek, pokud obchodní podmínky nebudou pro dodavatele atraktivní. Došlo by ke zrychlení a zjednodušení obchodu a jeho zlevnění.
10. Řešení sporů
S ohledem na dlouhodobý charakter smlouvy a v zájmu potřeby zachování vzájemných dobrých vztahů a s tím související potřeby naplnit účel smlouvy budou veškeré nesrovnalosti a spory, které vzniknou z plnění této smlouvy, řešit přednostně smírným jednáním. Za tímto účelem se smluvní strany zavazují zúčastnit se jednání s druhou smluvní stranou svolaného v přiměřené lhůtě písemnou výzvou za účelem odstranění vzniklých sporů nebo nesrovnalostí. Smluvní strany se současně zavazují podepsat zápis z takového jednání, v němž bude uvedeno, na čem se smluvní strany dohodly, nebo nedohodly a z jakého důvodu. V případě, že vzniklé nesrovnalosti a spory nebude možné takto vyřešit, přihlédnou obě strany ke stanovisku nezávislé smírčí komise. Pokud se i pak jedna ze smluvních stran rozhodne předat záležitost k rozhodnutí soudu, uplatní se veškeré sankční a výpovědní důvody až po pravomocném rozhodnutí soudu.
11. Ukončení smlouvy
- dohodou smluvních stran;
- uplynutím sjednané doby;
- zrušením či zánikem smluvního partnera bez právního nástupce;
- opakovaná neoprávněná těžba dříví provedená smluvním partnerem přesahující v úhrnu za běžný kalendářní rok 1 % z celkového objemu provedené těžby, ale nejméně 250 m3 dříví;
- úhrn smluvních pokut vyměřených v běžném roce smluvnímu partnerovi za neplnění povinností při obraně a ochraně proti kůrovcům překročí částku 2 % projektovaného finančního objemu podle projektů;
- poškození LČR spácháním trestného činu krádeže Smluvním partnerem;
- úhrn škod způsobených jednou smluvní stranou druhé smluvní straně v průběhu jednoho roku v místě plnění překročil 10 % projektovaného finančního objemu podle projektů;
- objem pohledávek včetně směnek po lhůtě splatnosti s prodlením delším než 30 dní jedné smluvní strany vůči druhé smluvní straně je k 30. 6. a nebo k 31. 12. běžného roku vyšší než 25 % fakturovaného finančního objemu za posledních dvanáct měsíců;
- nedodržení závazného objemu prodeje dříví preferenčním partnerům;
- další důvody ve smyslu ustanovení § 345 obchodního zákoníku.
Vystoupení gen. ředitele LČR Ing. Kamila Vyslyšela
V úvodu bych vás chtěl ubezpečit, že komunikaci LČR s ČAPLH a se smluvními partnery považuji za velice důležitou, za základ našich profesních partnerských vztahů a jako východisko ke stabilitě celého našeho systému. Pokusím se na některé informace a zprávy, které zde zazněly, reagovat tak, aby přinesly větší informovanost do šumů, které v několika posledních týdnech probíhaly.
Za uplynulé období od posledního mimořádného sněmu ČAPLH v Humpolci proběhla řada neformálních a pracovních setkání s prezidentem ČAPLH Ing. Vaněčkem i se členy prezídia a pověřenými osobami k jednání. Konzultovala a řešila se řada otázek, které souvisejí s problematikou smluvních a dodavatelsko-odběratelských vztahů. Tato jednání považuji za pracovní, je při nich konzultována a navrhována řada názorů, návrhů a námětů a budou sloužit jako východiska k oficiálním závěrům a zásadám. Jsem rád, že tato jednání pokračují, protože přinášejí nová poznání ve vzájemných partnerských vztazích.
Kdybych se ohlédl za jednáními na začátku prvního čtvrtletí, kdy naší snahou bylo v rámci vnitřních změn kompetencí a pravomocí přenést cenová jednání na oblastní inspektoráty, byla to z části naše snaha objektivizovat ceny v jednotlivých regionech. Vím, že to nebyla otázka jednoduchá, ale přesto vedly ve většině případů tyto záležitosti k dohodám.
Významnější a intenzivnější setkání proběhla v březnu, kdy jsme dostali od ČAPLH k dispozici teze k připravovanému textu obchodní smlouvy. Jak jsem nastínil ve svém příspěvku na předcházejícím sněmu, na zveřejněných zásadách nedochází k žádným podstatným změnám a vedení LČR stále sleduje dva hlavní cíle. Jsou to především změny uvnitř podniku, kde se jedná o změnu organizační struktury, optimalizaci jednotlivých organizačních jednotek, přenesení kompetencí a pravomocí a hledání nákladových úspor. Druhou polohou těchto změn je změna systému a revize obchodních vztahů. Je jasné, že tyto záležitosti se v mnoha případech řeší bezodkladně, ale zároveň se musí řešit uvážlivě a některá rozhodnutí by se neměla uspěchat. Uvnitř LČR je v současné době dokončována řada analýz a výsledky některých kontrolních šetření, ať už jde o závěrečný protokol NKÚ, nebo závěry právního auditu, které by nám měly být známy během několika dnů nebo týdnů, chceme pečlivě vyhodnotit. Předpokládám, že některé z nich se stanou východiskem k dokončení stávajících procesů u našeho podniku a zároveň se stanou i východiskem pro upřesnění vztahů především k vám jako smluvním partnerům v podnikatelské sféře.
Chtěl bych zmínit některé výsledky našich analýz za rok 2003, ze kterých jsou zřejmé určité závislosti. Například se ukázalo, že čím je větší zakázka, tím je nižší průměrná realizační cena a naopak. Dále jsme posuzovali smluvní partnery z pohledu právní formy - subjekty akciových společností měly zpeněžení průměrné. Neříkám to proto, že je to špatně, či nikoliv, ale v souvislosti s tím, co zde zaznělo. Samozřejmě že firma, která má být stabilní, má jinou strukturu nákladů a zisků než firma, která je malá, a proto je nutné tyto věci posuzovat komplexně.
V celém tomto procesu nechceme opomenout postoj zakladatele podniku, a tím je MZe. Prostřednictvím náměstka ministra zemědělství Ing. Macha nám byla potvrzena představa zakladatele o nutnosti maximálních úspor nákladů, objektivizaci výnosů a zvýšení výkonnosti podniku. Zároveň s tím nám bylo jasně dáno, abychom se maximálně snažili o stabilizaci celého systému, především ve vztahu k podnikatelské sféře.
- Nyní se vrátím k návrhům zásad smluvního modelu tak, jak byl předložen asociací. Domníváme se, a to celé vedení podniku, že tento návrh zásad je jak z hlediska obsahového, tak věcného dobrým výchozím dokumentem pro tvorbu rámcové obchodní smlouvy. Pokusím se, ale spíše v obecnější úrovni, reagovat na tyto body návrhu. Chtěl bych připomenout, že LČR si jako zadavatel prací vyhrazuje právo předložit do konce června komplexní návrh této obchodní smlouvy a nad ním následně diskutovat. Nechceme se dostat do tlaku, ale teze, které nám byly předány, budou samozřejmě do našeho návrhu zapracovány tak, jak budou průběžně projednávány. To je v podstatě k 1. bodu.
- 2. bod - řadu věcí je možné doplnit, ať už ve smyslu čestných prohlášení, finanční kázně, cenových dohod nebo ujednání. Zároveň je pro nás nepřijatelná podmínka existence firmy nejméně 5 let. Domnívám se, že by to mělo být méně, ale to je samozřejmě věc názoru a momentální reakce.
- 3. bod - zde je diskusí víc. Zda podle oddělení nebo to lze vymezit popisem hranic nebo podle objemu apod. Určitě ale existuje prostor k diskusi a dalšímu jednání.
- 4. bod - nad zjednodušením ceníků se shodneme.
- 5. bod - měl by být dán ještě dostatečný prostor k projednání i dalších způsobů realizace plateb, financování, tak jak je známe, ať už jsou to směnky, zálohy, zápočty nebo skonta. Čili to jsou věci otevřené a je potřeba se k nim do červnové verze smlouvy propracovat.
- 6. bod - na hlavních zásadách délky uzavírání smluv se nic nemění. Smlouvy by měly být v návaznosti na platnost LHP a uzavírání těchto smluv bude vždy vedeno snahou stabilizace smluvního dodavatele na konkrétní jednotce při zachování konkurenčního prostředí. Na modely existují různé názory. Zde je také jeden názor nebo návrh. Myslím, že je především věcí LČR, aby přišly s návrhem, který bude tento systém stabilizovat. Ke konkrétní věci - uplatnění opčního práva - domnívám se, že i překlenutí období, kdy budou volby v ČR, je nezbytností, aby při uzavírání smluv byla dána jistota smluvním vztahům.
- 7. bod - s tím, jak je to napsáno, v zásadě nesouhlasím. Dovedu si představit pouze některé dílčí věci, které tam jsou. Některé záležitosti, jako např. zajištěnou kulturu, bychom se pokusili řešit možná trochu jinak, např. formou konkrétního ověřovacího projektu, ale nechceme vplout do něčeho, co by vám i nám bylo v začátku nějak nesrozumitelné a mohlo být příčinou neshod.
- 9. bod - budu také velice opatrný. LČR nemají vyšší ambice, ale chtějí si nechat vliv na objem, který je dnes dán výší zpětných odkupů. Takže názory na to, že 100 % si budou LČR obchodovat samy, že LČR budou mít všude své vlastní taxační kanceláře a že smlouvy budou jen na dva roky a řada dalších, mě samozřejmě překvapují. Na jednu stranu mě mrzí, že se toto objevuje a dovedu si představit, že to vyvolává nejistotu v našich partnerských vztazích. Na druhou stranu, kdyby nic takového nebylo, znamenalo by to, že se o věcech nehovoří, a že se nehledají cesty.
- 10. bod - tam můžeme, s drobnými úpravami, v zásadě souhlasit.
- 11. bod - podmínky plnění a neplnění, důvody ukončení smlouvy se určitě budou propojovat s bodem dva, tzn. s hodnocením partnera podle objektivních kritérií. Změny budou pouze ve smyslu doplnění a upřesnění, což bude záležitostí především právníků.
Chtěl bych zdůraznit, že LČR jako odborný lesní hospodář na majetku státu budou nadále vykonávat projekční a odbornou činnost a vzájemný vztah bude samozřejmě definován obchodní smlouvou. Zmiňována byla také dílčí výběrová řízení. My dnes používáme pracovní název referenční lesnické práce a činnosti a i zde si LČR budou chtít zachovat zhruba stejný objem. Pro letošní rok jde o 8 % a 3 %, řídíme se tedy hranicí do 10 %.
Znovu zopakuji, že LČR předloží pravděpodobně během měsíce června pracovní nebo nultou verzi návrhu obchodní smlouvy a věci s tím spojené chceme řešit tak, abychom na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí mohli přistoupit k podpisu nových obchodních smluv.
Samozřejmě že věci, které řešíme, jsou letos ještě poznamenány kůrovcovou kalamitou, která vyvolá potřebu intenzivních přístupů řešení. Jsem však přesvědčen, že nelehké úkoly v této oblasti společně zvládneme na solidní a profesionální úrovni. Zároveň bych vám chtěl popřát mnoho zdaru a vyjádřit přesvědčení, že v naší další spolupráci bude pokračovat otevřenost, že budeme hledat další možnosti rozvoje našich vztahů, a že jedním z hlavních cílů našich společných setkání a jednání bude především stabilita v našich partnerských vztazích.
Diskuze
V následné diskuzi účastníci sněmu reagovali na vystoupení Ing. Vyslyšela. Vedle upozornění na palčivé skutečnosti, například na současné ceny zakázek v taxaci, které již oscilují kolem hodnoty dotace (čili nepodporuje se proklamovaná stabilita dodavatelů) nebo hlasů označujících snižování nákladů a zvyšování profitu LČR jako další zvýšení nátlaku na podnikatele, zazněla především v kuloárech i slova očekávání v kladném slova smyslu.
Zpracoval Jan Klíma