14. KWF-Tagung 2004 - Groß-Umstadt – Německo
16. až 19. června 2004
KWF (Kuratorium für Waldarbeit und Forsttechnik e. V. = Německé centrum pro práce a technologie v lese) patří do skupiny šesti evropských veletrhů pořádaných s praktickými ukázkami v lese. Na rozdíl od ostatních čtyř veletrhů se na přípravě a organizaci veletrhů KWF a Elmia Wood podílí švédští a němečtí pořadatelé společně. Využívají volný potenciál stálých zaměstnanců, a to s ohledem na čtyřletý cyklus tzv. „velké“ Elmia Wood a dvouletý cyklus „malé“ Elmia Wood a KWF. Německý veletrh je typický rozdělením na část klasické venkovní výstavy, na část s odbornou exkurzí a praktickými ukázkami práce strojů v lese a konečně na odborný kongres.
KWF proběhlo 40 km jižně od Frankfurtu nad Mohanem, cca 580 km od Prahy. Na ploše 90 000 m2 se představilo 410 vystavovatelů ze 16 zemí. Veletrh navštívilo podle předběžných odhadů cca 31 000 návštěvníků (kromě Němců hlavně ze Skandinávie a zemí střední a východní Evropy - Polska, Litvy, Estonska, Ukrajiny, Ruska, Maďarska, Rakouska, Slovenska a Česka). Pro návštěvníky z východní Evropy pořadatelé zvýhodnili vstupné. Jedinou povinností byla vyplněná vstupenka s kontaktními údaji. V praxi to znamenalo úsporu 25 eur. Společně s výstavou proběhly soutěže pracovníků s motorovou pilou s kvalifikací na mistrovství světa, řádné kolo populární soutěže TimberSport za účasti úřadujícího mistra Evropy Martina Komárka a celá řada doprovodných zábavných programů.
Vůbec poprvé se pořadatelé pokusili zařadit i bazar použité lesnické techniky. Celkem 74 přihlášených exponátů soutěžilo o medaili za inovační přínos pro LH. Nechyběla ani soutěž o nejlepšího operátora vyvážecí soupravy. Celkově bylo vydáno 2500 volných vstupenek pro návštěvníky z východní Evropy. Především druhý a třetí den výstavy této šance využila i významná část českých lesníků.
Vlastní výstavní okruh
Na 5 km dlouhé trase představili vystavovatelé kompletní sortiment lesnické mechanizace pro podmínky střední Evropy - lesní UKT, SLKT, nástavby, frézy, traktorové přívěsy, lanovky, lanové systémy, motorové ruční nářadí, těžebně-dopravní stroje, mobilní pásové pily, stroje a celé technologie na zpracování biomasy a výrobu štěpek či pelet, včetně kotlů na výrobu tepelné či elektrické energie z obnovitelných zdrojů, terénní auta, pneumatiky ad.
Ve vstupní části areálu figurovala moderní montovaná hala 30 x 90 m, kde se prezentovalo přes 60 firem nabízejících software, výrobu LHP, doplňky, pomůcky, oleje, výzkum, oblečení ad.
Pokud ale někdo očekával aktivní stroje pracující v lese, asi byl zklamán. Podobně jako u francouzské výstavy Forexpo převažovaly expozice bez praktických ukázek. Tuto okolnost měla vynahradit odborná exkurze.
Absolutních novinek na výstavě nebylo mnoho. Celá řada firem provedla řadu technických inovací na svých osvědčených modelech. O to víc potěšila nová česká univerzální lanovka LARIX HYDRO P ze ŠLP Křtiny vybavená hydrostatickým pohonem a postavená jako samostatný přívěs za traktor. Lze ji umístit i na plošinu nákladního automobilu nebo na tříbodový závěs traktoru 70 kW. Druhá novinka je lanovkový vozík MOKO-25, který je vybaven dieselovým motorem Lombardini pro vysouvání konce tažného lana, pro pohon hydrogenerátoru, který ovládá čelisti nosného lana, kotoučové brzdy tažného lana. Vozík je ovládán radiostanicí s dvěma vysílači. Mezi tažným a vratným bubnem je automatická synchronizace navíjení a odvíjení lana. Verze na přívěsu je určena pro zpevněné odvozní cesty.
TDS zastupovaly všechny renomované značky. Absolutní novinkou byl německý harvestor HSM 405H2 s motorem Iveco 202 kW, 930 Nm při 1250 ot/min. Jeřáb Loglift L220 V100 s dosahem 10 m a dvěma hlavicemi s úřezem 72 nebo 63 cm. Lze objednat ve verzi 6x6 nebo 8x8. Model 405 H1 má slabší motor o výkonu 172 kW, menší jeřáb s probírkovou hlavicí a úřezem 53 cm.
Timberjack inovoval hydraulické jeřáby na harvestoru 1470D a na vyvážecí soupravě TJ 810D. Jeřáby řady CF Waratah jsou konstrukčně zesílené s vyšším výkonem. Veškerý software ve strojích je v českém jazyce. Podobně i Ponsse Ergo je vybavené novým silnějším jeřábem 200 kN. Valmet rovněž vybavil modely 901.3 a 911.3 silnějšími jeřáby. Valmet 860 představil novou nástavbu s možností připojení oplenu návěsu odvozní soupravy. Ta umožňuje vyvážecí soupravě pojíždění s návěsem po odvozních cestách, v kombinaci s následným překládáním nákladu z vyvážecí soupravy přímo na návěs.
Významnou skupinu na všech německých výstavách tvoří stroje na výrobu palivového dříví a biomasy. Podobně jako v Brně se úspěšně představila s drobnými, ale i velkými štípacími stroji firma POSCH. Velmi dobře byly prezentovány celé technologie na výrobu a zpracování biomasy - štěpkovací stroje tažené, stacionární nebo samostatné. Značnou pozornost návštěvníci věnovali i kotlům na spalování těžebních zbytků a pelet.
Nemalý prostor pokrývaly expozice na ochranné pracovní oděvy, boty, OOPP. Zajímavé byly expozice arboristů, kteří prakticky demonstrovali bezpečnou práci v korunách stromů.
V kryté hale nabízeli své služby i zástupci českého IFER, mj. i s programem Field Map. Zaujala i společnost Savcor se svými elektronickými, ergonomicky řešenými taxačními pomůckami Masser - průměrkami Excaliper a jednoruční Racal 560, laserovým výškoměrem Laser Caliper a registračním relaskopem RC2. Na venkovní ploše nechyběla terénní auta, pneumatiky, oleje, pásové pily mobilní i stacionární. Mezi pilaři dominovaly Stihl, Dolmar a Husqvarna.
Odborná exkurze
Stihnout pečlivě celou odbornou exkurzi i výstavu za jeden den i s dopravou z ČR je prakticky nemožné. Ideální jsou proto dva dny. Svůj automobil musíte ponechat na polním parkovišti s kapacitou 4000 osobních automobilů a na exkurzi se vydáte jedním ze 70 mikrobusů, které neustále pendlují na červené a modré trase.
Modrá trasa byla asi 6 km od výstaviště a zahrnovala celkem osm zastávek a celkem 15 témat. Červená trasa využívala vystavených exponátů na výstavišti a na pěti místech demonstrovala 12 technologií, postupů a odborných témat. Pro mě nejzajímavější byla technologie pásového harvestoru, umělého skluzu a traktorové vyvážecí soupravy, dále již vzpomínaný Valmet 860 v kombinaci s návěsem pro odvoz dříví a také automobilové lanové systémy Valentini V600/M/2/C bez procesorové hlavice v kombinaci s pásovým harvestorem Valmet 911.3 pracujícím v prudkém svahu. Pro klasickou technologii s dřevorubci, kteří provádějí kácení, byla představena automobilová lanovka firmy Konrad s procesorovou hlavicí Woodo pro odvětvování a manipulaci.
Zajímavé na organizaci celé exkurzi je skutečnost, že na rozdíl od jiných podobných akcí ji nepořádají vystavující firmy, ale zástupci KWF na základě výběru témat navržených lesnickými institucemi z Německa. Vybrané technologie prezentují s patřičným odborným výkladem i následnou diskuzí návštěvníků s odborníky přímo na pracovišti. Značka použitých strojů při prezentaci technologie není důležitá.
Na závěr
Veletrh KWF patří beze sporu k nejvýznamnějším akcím v Evropě. V porovnání se švédským veletrhem Elmia Wood a finským Metko zde pracuje podstatně méně strojů přímo v porostu. Organizace byla na vysoké úrovni. Bohatý doprovodný program udržel spoustu návštěvníků minimálně dva dny v dějišti výstavy. Potěšitelná byla i vstřícnost německých organizátorů a nadstandardní zájem o návštěvníky z východní Evropy, a především z nových členských zemí EU.
Nejbližšími lesnickými výstavami sdruženými do skupiny šesti evropských veletrhů FDF (Forestry Demo Fairs) pořádaných s praktickými ukázkami v lese, jsou červencová APF ve Velké Británii, finské Metko v září a samozřejmě „matka“ těchto veletrhů Elmia Wood konaná ve Švédsku od 1. do 4. června 2005.
Z Německa Oto Lasák