Intenzivní školkařské technologie

Zkrácený název rámuje program semináře konaného 3. - 4. června v Opočně. Celý všeobjímající název dvoudenního semináře pořádaného VÚLHM Jíloviště - Strnady VS Opočno a Sdružením lesních školkařů zněl „Možnosti použití sadebního materiálu z intenzivních školkařských technologií pro obnovu lesa“. Seminář se pořádal pod odbornou záštitou a s finančním přispěním MZe, úseku lesního hospodářství; spolupracovaly MZLU v Brně, FLE ČZU v Praze, LVÚ Zvolen a TU vo Zvolene.

Cílem semináře bylo seznámit široké spektrum lesnické veřejnosti s poznatky o současných možnostech, budoucnosti pěstování a použití obalovaného sadebního materiálu lesních dřevin z intenzivních technologií, při zvážení dosavadních zkušeností s použitím těchto výpěstků při obnově lesa. V úvodu zazněly informace o současném stavu a perspektivě použití krytokořenného sadebního materiálu (KSM), který se v zahraničí používá v mnohem větším rozsahu než u nás. Výhodnost použití KSM dokladovali pracovníci VS Opočno na výsledcích svých výzkumných šetření. Obdobné pozitivní zkušenosti zazněly i v referátech specialistů ze Slovenska. Pořadatelé rovněž připravili ze semináře stodvacetistránkový sborník se šestnácti uveřejněnými příspěvky. V prvním dni semináře zazněly příspěvky v češtině, polštině a slovenštině. V některém z příštích vydání Lesnické práce budeme věnovat prostor velmi zajímavému referátu prof. Ing. Oldřicha Mauera, DrSc., který dal do vztahu deformace kořenového systému a stabilitu lesních porostů. Velmi zajímavý byl i referát Mgr. Inž. K. Szably z Polska, který dokladoval ekonomickou efektivnost použití KSM.

Z nabitého sborníku rovněž vybíráme některé tabulky ukazatelů použití obalované sadby u LČR, s.p.

Seminář byl ideální příležitostí k představení dosavadních výsledků v testování biologické vhodnosti obalů pro pěstování krytokořenného sadebního materiálu lesních dřevin odborné veřejnosti. Tohoto úkolu se zhostila Ing. Jarmila Nárovcová z VS Opočno. Přesvědčivě působily zejména vzorky kořenových systémů přiřazené k daným typům obalů. Do přednáškového sálu nebylo možné nastěhovat všechny typy zkoušených obalů, a proto pořadatelé připravili na druhý den kompletní výstavu zkoušených obalů a výsledků. Dvoudenní seminář završili účastníci návštěvou fóliovníků kde se biologická vhodnost obalů zkouší. Bližší informace o semináři včetně nejvýznamnějších referátů jsou k dispozici na internetových stránkách VÚLHM VS Opočno (http://www.vulhm.opocno.cz).

Na závěr je možné citovat myšlenku, která zazněla v průběhu semináře:

Možnost vzniku deformací kořenového systému je od výsevu až po vysázení a následné pěstování všudypřítomná. Může se vyskytovat nejen u krytokořenného, ale i prostokořenného sadebního materiálu Je proto důležité soustředit se na správné provedení technologie, kdy je možné deformacím zabránit.

Jan Klíma

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.