Forest Focus – výsledky sledování v ČR v roce 2004
Petr Fabiánek, Jitka Hejdová
Zdravotní stav stromů je charakterizován především stupněm defoliace (relativní ztrátou aparátu v koruně stromu v porovnání se zdravým stromem, rostoucím ve stejných porostních a stanovištních podmínkách). Celkové mírné zvýšení defoliace v roce 2004 u jehličnatých i listnatých druhů obou věkových kategorií mohlo být ovlivněno teplým průběhem vegetačního období s nedostatkem srážek. V roce 2004 nedošlo u naší nejrozšířenější dřeviny – smrku – k podstatnějším změnám. U jedle došlo ke znatelnému zlepšení (výrazně nižší procento defoliace), u většiny listnáčů s výjimkou buku naopak došlo ke zvýšení procenta defoliace.
U hlavní dřeviny smrku (Picea abies) v kategorii porostů 60letých a starších nedošlo v porovnání s minulým rokem k žádným výrazným změnám. U smrkových porostů věkové kategorie do 59 let se k mírně přesunulo procentické zastoupení stromů z třídy defoliace 1 do třídy 2. Ke stejně nevýrazným změnám došlo u borových porostů (Pinus sylvestris) obou věkových kategorií. K nejvýraznějším změnám došlo u jedle (Abies alba) v porostech 60letých a starších, kde výrazně pokleslo zastoupení stromů v třídě defoliace 2 z 90,7 % na 69,2 % a současně ke zvýšení zastoupení v třídě 1 z 9,3 % na 30,8 %. U většiny listnatých druhů obou věkových kategorií došlo ke zřetelnému posunu části procentického zastoupení stromů z nižších tříd defoliace do vyšších tříd. Výjimkou je buk (Fagus sylvatica), u něhož došlo k méně výraznému přesunu procentického zastoupení stromů z třídy defoliace 1 do nižší třídy 0.
Během letního období červen – červenec byly lesní porosty v některých lesních oblastech, především v západních Čechách a na severní Moravě, mechanicky poničeny bořivým větrem charakteru downburstu, výjimečně i tornáda. V průběhu vegetačního období byly ve všech lesních oblastech zaznamenány případy významnějšího výskytu podkorního hmyzu především na smrkových porostech.
Pokračující snižování emisí hlavních znečišťujících látek (tuhé látky, SO2, CO, VOC) bylo v roce 2004 ve srovnání s minulými roky již méně výrazné. U emise oxidů dusíku (NOx) došlo v posledních letech k mírnému vzestupu.
Adresa autorů:
Ing. Petr Fabiánek, Jitka Hejdová
VÚLHM Jíloviště-Strnady
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.