Aktivní propagace dřeva v ČR
3. února 2005 podepsaly Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) a ProHolz Austria dohodu o společné propagaci dřeva v ČR pro rok 2005 s možností prodloužení o dva roky. U této příležitosti uspořádaly tiskovou konferenci za účasti nejvyšších představitelů ČAPLH (prezidenta Ing. Josefa Horáka a výkonného ředitele Ing. Jiřího Kořínka) a ProHolz (prezidenta dr. Dietra Kainze a výkonného ředitele Mgr. Georga Bindera). Cílem této nové kooperace je propagace dřeva jako suroviny a výrobního materiálu v ČR, a to bez ohledu na zemi původu, na vlastníka, dodavatele či způsob zpracování. Prostředkem propagačních aktivit má dřevo získat významnější roli v architektuře i dalších oborech. Dalším záměrem je budování pozitivního image lesního hospodářství s ohledem na zužitkování dřeva jako obnovitelné suroviny.
Prezident ČAPLH Ing. Josef Horák k těmto cílům uvedl: „Dřevo v ČR podstatně ztratilo význam stavebního a výrobního materiálu. Image u odborného veřejnosti je kvůli nedostatku informací dost neuspokojivá. Proto hodláme spolu s rakouskými partnery provést informační kampaň, která bude usilovat o změnu trendu. Lidé hodnotí hospodářské využití lesů často dosti kriticky. Dalším dlouhodobým cílem je tedy i pozitivně ovlivnit názor veřejnosti na těžbu dřeva.“
Zvýšení odbytu dřeva
Dr. Kainz vidí ve vzájemné spolupráci důležitý příspěvek k následnému posílení a podpory odbytu dřeva v celé Evropě. Například podíl dřevěných staveb k celkovému objemu činil v roce 2000 v Rakousku 8–10 %, ProHolz si klade za cíl zvýšit jej do roku 2010 na 30 % tak, jak je tomu v jiných zemích, jež mají dostatek zdrojů dřevní suroviny – např. v Bavorsku (30 %). U nás činí podíl dřevostaveb pouhé 1 %.
Vize obou kooperujících partnerů je taková, že během deseti let se spotřeba dřeva na obyvatele v ČR zdvojnásobí z nynějších 0,23 m3 na 0,46 m3 ročně. V této souvislosti uvedl Jiří Kořínek, že by se u nás roční těžba mohla bez problémů zvýšit na 18 mil. m3 dříví ročně. V Rakousku byl během posledních 15 let zaznamenán vzrůst spotřeby jehličnatého řeziva na obyvatele z 0,30 m3 na 0,62 m3 za rok. Těžba dřeva v Rakousku za posledních 10 let stoupla, stabilně je však nižší než přírůst. Mezi zvýšenou těžbou dřeva a spotřebou na obyvatele však podle zástupců ProHolz není třeba hledat přímou korelaci.
Také skandinávské země, kde mají dřevostavby dlouhou tradici, dosáhly pomocí cílených a inteligentních reklamních akcí viditelných odbytových úspěchů (Finsko „vede“ se spotřebou 1 m3 na obyvatele).
Zaměření a financování propagačních aktivit
Rakouský ProHolz si pravidelně nechává zpracovávat průzkumy veřejného mínění. V roce 1990 si 21 % Rakušanů myslelo, že lesy jsou silně ohroženy těžbou dřeva. Po 10 letech aktivní propagace už to bylo jen 8 %. Naopak – v roce 1990 bylo 19 % dotazovaných přesvědčeno, že lesy nejsou ohroženy, v roce 2000 už to bylo 40 %.
Reklama zaměřená na koncového uživatele je však velice nákladnou záležitostí. V Rakousku byla sdružením ProHolz organizována široká mediální kampaň v celonárodních sdělovacích prostředcích na posílení pozitivního image dřeva s názvem „Jsme hrdí na dřevo“. Lze ji považovat za pokročilou fázi aktivit tohoto sdružení, s podobnou formou propagace se v ČR prozatím nepočítá. Podle finanční analýzy, kterou si ČAPLH nechal zpracovat, by celostátní mediální kampaň trvající 8 měsíců stála desítky milionů Kč.
Pracovní program a rozpočet pro rok 2005
Zpočátku se propagace zaměří na odborníky - architekty a projektanty v ČR. V plánu jsou jednodenní odborné kongresy, v jejichž rámci budou experti informovat o produktech ze dřeva a o možnostech použití těchto produktů ve stavebnictví. Prioritou pro rok 2005 je poskytování technických informací o produktech a konstrukční použití dřeva pro osoby s kompetencí rozhodování ve stavební oblasti formou přednášek odborníků, představení konkrétních možností, prezentací firem. Zváni budou zástupci z řad architektů a projektantů. Akce budou neziskové.
- Seminář „Nové produkty a trendy v oblasti dřevěných konstrukcí“ (Praha - 03/2005; Brno - 06/2005; Ostrava - 09/2005).
- Odborné veletrhy: Plzeň.
Výhled 2006/2007
- Modulový odborný kurz v oblasti dřevěných konstrukcí;
- Fyzikální konstrukční databanka www.dataholz.cz;
- Cena dřevěných konstrukcí pro ČR.
Organizační řešení aktivit v ČR
Pro účel strategické koordinace aktivit bude zřízena pracovní skupina, ve které budou spolupracovat zástupci obou kooperujících partnerů. K výše zmíněným aktivitám
byla založena dceřiná společnost ČAPLH ProLignum, s. r. o. Její právní forma umožňuje rychlé a nezávislé operační rozhodování a kapitálovou a daňovou průhlednost. Založení této společnosti má několik výhod:
- oddělí se záležitosti propagace dřeva od zájmů ČAPLH;
- operace a rozhodování budou transparentní pro všechny zúčastněné;
- zájemci o spolupráci budou moci do společnosti průběžně přistupovat;
- jednoduše řešitelné budou majetkové podíly všech zúčastněných.
Vedením společnosti budou zpočátku pověřeni dva jednatelé (Ing. Josef Horák a Ing. Jiří Kořínek).
Otevřenost dalším zájemcům
„Propojování sil, a to i přes státní hranice, se vyplácí. Proto k našim partnerům přistupujeme otevřeně, s přáním uskutečnění společné vize. Tato kooperace je přístupná pro všechny partnery, kteří mají zájem zrealizovat její cíl,“ vyzývá prezident sdružení ProHolz, dr. Dieter Kainz, ke spoluúčasti. Do české organizace ProLignum může vstoupit jakýkoli subjekt, mající zájem o propagaci a marketing produktů ze dřeva. Čím širší bude okruh členů, tím lépe. Kromě společností z oblasti LH a dřevozpracujícího průmyslu to mohou být i všichni vlastníci lesa, lesnické školy a univerzity nebo výzkumné instituce. Zástupci ČAPLH však počítají s tím, že půjde o pomalý proces a že k tomu, aby měly subjekty zájem o spolupráci, musí vidět nějaký výsledek, zkušenosti, organizační kapacity.
ČAPLH chce spoluúčast na projektu aktivně nabízet všem druhům organizací. Byli osloveni zástupci státních podniků LČR a VLS, jejichž spolupráce by byla velmi žádoucí; proběhla také jednání s představiteli SVOL a některých dřevozpracujících firem. Společnost se bude snažit získat finanční prostředky z fondů EU, ale po zkušenostech s projekty ČAPLH zřejmě jen v rámci mezinárodních aktivit ve spolupráci s organizacemi v Sasku, Bavorsku a ve Francii. Se státní podporou ČAPLH nepočítá.
Další projekty na zvýšení spotřeby dřeva v ČR
V souvislosti s avizovanou otevřeností ProLignum jsme se zeptali na možnost spolupráce s dalšími subjekty a na několikrát zmiňovaný projekt Story Enso a Lesů ČR.
Franišek Vomočil ze společnosti Stora Enso k němu pro LP uvedl:
„V současné době pracuje přípravný výbor, složený z vedoucích společností lesního a dřevozpracujícího průmyslu, na založení nadace podporující spotřebu dřeva v ČR. Nejde o projekt dvou společností SE Timber a LČR, ale několika nejvýznamnějších firem v odvětví. Cíl, jejž si bude klást budoucí nadace, je podpora vnímání a spotřeby dřeva jako univerzální obnovitelné suroviny ve všech jeho formách a způsobech užití, dále změna letité neakceschopnosti domluvit se uvnitř odvětví a kumulování kapitálu ke společnému účelu. Jakmile bude známo datum založení a definitivní složení nadace, bude odborná a široká veřejnost informována o konkrétních krocích prostřednictvím zvolených zástupců. Spolupráce s ProHolz, případně s ČAPLH v této oblasti zatím nebyla diskutována uvnitř skupiny zakladatelů, ale určitě se stane důležitým bodem po založení nadace.“
S využitím tiskových materiálů ČAPLH a ProHolz Austria zpracovali Veronika Kmínková a Michal Třeštík
ProHolz Austria
ProHolz Austria je sdružení organizací rakouského lesního hospodářství a dřevo-zpracujícího průmyslu. Cílem sdružení je účinné uplatnění dřeva jak na rakouském trhu, tak v zahraničí.
Vznik a vývoj
ProHolz Austria byl založen v roce 1991. Je to pracovní seskupení rakouského lesnického a dřevařského průmyslu v rámci rakouské spolkové hospodářské komory. Jde o specifickou právní formu, která se využívá v případech, kdy zájmová činnost přesahuje několik oborů. Jeho cílem je účinný marketing dřeva jako materiálu v Rakousku a v zahraničí; jeho prostředky jsou podpora, reklama a poskytování informací o dřevě a dřevních produktech.
Členství a organizace
- Federace rakouského dřevařského průmyslu
- Spolkový orgán obchodu s dřevařskými a stavebními materiály
- Předsedající sněm Rakouské zemědělské komory
- Spolkové sdružení tesařů
- Spolkové sdružení truhlářů
- další zájmové spolky rakouského dřevařského průmyslu
Dále existují pobočky proHolz v jednotlivých provinciích, nezávislé na ProHolz Austria. Jsou to:
- ProHolz Burgenland
- ProHolz Carinthia
- ProHolz Horní Rakousy
- ProHolz Dolní Rakousy
- ProHolz Salzburg
- ProHolz Styria
- ProHolz Tyrolsko
Finanční rozpočet, příspěvky
ProHolz je neziskovou organizací. Současný rozpočet (r. 2005) činí 2,6 mil. eur. Tyto peněžní prostředky se získávají od zájmových spolků rakouského dřevařského a lesnického průmyslu, které jsou financovány vlastními členskými organizacemi. Finanční prostředky odvádí společnosti zprostředkovaně přes hospodářskou komoru (členství je povinné pro každého podnikatele v Rakousku) a jsou určené procentuálně např. z množství zpracovaného dřeva. Tyto odvody jsou daňově uznatelnými náklady.
- Asi 3/4 rozpočtu hradí Federace rakouského dřevařského průmyslu;
- méně než 1/4 rozpočtu hradí Předsedající sněm Rakouské zemědělské komory;
- zbytek je hrazen Spolkovým orgánem obchodu s dřevařskými a stavebními materiály a dalšími.
Aktivity
Aktivity ProHolz Austria se dělí na následující oblasti:
- aktivity zaměřené na laickou veřejnost (asi 40 % rozpočtu)
– kampaň image dřeva v nadregionálních masmédiích, PR články v tisku atd.;
- aktivity zaměřené na odbornou veřejnost (asi 16 % rozpočtu), např. publikace typu „Zuschnitt“ - periodicky vydávaný časopis se zaměřením na dřevo jako materiál a na produkty ze dřeva, ProHolz Informace – specializovaná publikace zabývající se různými tématy a událostmi, www.dataholz.com – on-line katalog konstrukčních prvků atd.;
- mezinárodní aktivity (asi 29 % rozpočtu);
- vnitřní záležitosti (asi 3 % rozpočtu) – výroční zprávy, informační servis, výstavy apod.
Zahraniční spolupráce
- Promo_legno – aktivní podpora dřeva v Itálii. Itálie zaujímá 2. místo v importu dřeva a dřevních produktů v Evropě. Asi 70 % rakouského exportu dříví směřuje do Itálie. To je důvod, proč je tato sousední země nejdůležitějším obchodním partnerem v oblasti dřevařského průmyslu.
Promo_legno bylo založeno v roce 1999 sdružením ProHolz Austria a italským shromážděním dřevozpracujícího průmyslu za účelem podporovat dřevo jako materiál v Itálii s důrazem na jeho neutrální původ. Hlavním cílem je zvýšit spotřebu dřeva stejně tak jako kvalitativní a obchodní využití dřeva. Jeho aktivity zahrnují mj. jednodenní semináře „Dřevo a stavění se dřevem“ (5krát ročně), dvoudenní specializované kurzy o dřevě pro odbornou veřejnost (4krát ročně) a účasti na veletrzích, výstavách, odborných publikacích a infoservis na stránkách www.promolegno.com.
- Evropská iniciativa pro dřevo – kooperační projekt běžící od roku 2004 se záměrem pokračovat v následujících letech, založen organizacemi podporujícími národní export dřeva ve Francii, Německu, Skandinávii a Rakousku (ProHolz). Cílem je zvýšit a stimulovat spotřebu dřeva jeho neadresnou podporou v Japonsku a v Číně.
- Aktivity ve Francii a Španělsku (průzkumy trhu, účasti na veletrzích a výstavách, jednodenní setkání...).
Až doposud má ProHolz dobré zkušenosti se spoluprácí mezi jednotlivými partnerskými státy.
Způsob rozhodování
Hlavou ProHolz Austria je jeho prezident, v současné době dr. Dieter Kainz, a výkonný ředitel, Mgr. Georg Binder.
Všechna relevantní rozhodnutí jsou činěna za spolupráce valné hromady, sestávající ze zástupců členů Federace rakouského dřevařského průmyslu, Spolkového orgánu obchodu s dřevařskými a stavebními materiály a provinčních organizací ProHolz. Každá obchodní jednotka má navíc svůj vlastní poradenský orgán, s nímž jsou diskutovány aktuální projekty, strategie a plány. Co se týče mezinárodních aktivit, byly založeny dozorčí rady, ve kterých působí zástupci všech spolupracujících partnerů.
Kontakt
ProHolz Austria e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
, http://www.proholz.at
ČAPLH
Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství, byla založena v roce 1995. Členství aktuálně udržuje 60 firem, převážně podnikajících v lesním hospodářství a dřevařském průmyslu. ČAPLH je zakládajícím členem PEFC (Pan European Forest Certification) v ČR a členem Evropské organizace pilařského průmyslu (E.O.S).
http://www.caplh.cz