Lesní ochranná služba informuje

Vážení čtenáři,

od tohoto čísla otevíráme na stránkách LP jednostránkovou poradenskou a informační rubriku věnovanou ochraně lesa, jejíž náplň bude zabezpečovat Lesní ochranná služba (LOS) VÚLHM. Rubrika ponese název „Lesní ochranná služba informuje“. Zaměří se na aktuální, závažné či neobvyklé problémy, s nimiž se lesníci obracejí na LOS. Dále vás seznámíme s nejrůznějšími praktickými i obecnými záležitostmi ochrany lesa u nás (případně též v dalších zemích střední Evropy). Nebude chybět ani kalendář činností či opatření, na které byste v daném měsíci neměli zapomenout. Uvítáme samozřejmě veškeré vaše náměty a dotazy k problematice ochrany lesa. Na této úvodní stránce rubriky naleznete základní informace o činnosti LOS a březnový kalendář ochrany lesa.

Představení Lesní ochranné služby (LOS)

Lesní ochranná služba byla zřízena v roce 1995 jako organizační složka útvaru ochrany lesa Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) Jíloviště–Strnady. Hlavním důvodem vzniku LOS byly změny vlastnických a uživatelských vztahů v lesním hospodářství Česka v průběhu první poloviny 90. let 20. století a jejich dopady na ochranu lesa. Hlavním posláním LOS je zabezpečení poradenské a expertní činnosti na úseku ochrany lesa pro všechny subjekty hospodařící v lesích, bez ohledu na vlastnická a uživatelská práva. Poskytované poradenství je bezplatné.

Hlavní pracoviště LOS sídlí v ústředí VÚLHM ve Strnadech, detašovaná pracoviště jsou situována ve Znojmě a Frýdku-Místku. Činnost LOS zabezpečují odborní pracovníci útvaru ochrany lesa částí své pracovní kapacity. Vedoucím LOS je od 1. 2. 2005 Ing. Jan Liška.

LOS z pověření Ministerstva zemědělství ČR zajišťuje:

- Poradenskou a expertní činnost na úseku ochrany lesa pro všechny subjekty obhospodařující les.

Každoročně je vyřízeno několik set případů z oborů fytopatologie, entomologie, vertebratologie a herbologie, především od nestátních lesnických subjektů (v roce 2004 jich bylo 350).

- Sledování zdravotního stavu lesa se zaměřením na biotické škodlivé činitele.

V roce 2004 bylo sledování v celorepublikovém měřítku zaměřeno zejména na podkorní hmyz v jehličnatých porostech, fytopatologické aspekty chřadnutí a odumírání borovic a enormní nárůst poškození smrkových porostů václavkou.

- Vedení centrální evidence a zpracovávání ročních přehledů výskytu lesních škodlivých činitelů.

Založeno na hlášeních lesního provozu a vlastních terénních a laboratorních šetřeních LOS. Přehled výskytu lesních škodlivých činitelů za uplynulý rok je kromě zprávy pro MZe ČR publikován v časopise Zpravodaj ochrany lesa (Supplementum) a ve zkrácené podobě v časopise Lesnická práce.

- Pořádání seminářů a školení s tématikou ochrany lesa v regionálním i celostátním měřítku.

Celostátní seminář „Škodliví činitelé v lesích Česka“ se již tradičně koná vždy počátkem sezóny a jinak tomu nebude ani v letošním roce (viz „Kalendář pořádaných akcí“ v LP). Každoročně se uskuteční několik regionálních seminářů s aktuální tématikou a až několik desítek přednášek o ochraně lesa na různých fórech. V souvislosti s hrozbou kůrovcové kalamity se LOS v minulém roce podílela na pořádání semináře „Nebezpečí kůrovce v roce 2004“.

- Vydávání metodických a dalších materiálů zaměřených na praktickou ochranu lesa.

Od počátku vzniku LOS vychází časopis Zpravodaj ochrany lesa. Od roku 1997 dosud bylo jako příloha LP vydáno 34 letáků LOS; v roce 2004 vyšly tři letáky věnované kůrovcům na jehličnanech, prosychání borovic a obaleči prýtovému. Byly zpracovány čtyři české technické normy, jež vstoupí v platnost letos na jaře; týkají se tzv. kalamitních hmyzích škůdců ve smyslu vyhlášky MZe ČR č 101/1996 v platném znění (ochrana lesa proti kůrovcům na smrku, klikorohu borovému, bekyni mnišce a ploskohřbetkám). Kolektiv pracovníků LOS se také podílel na zpracování knižní publikace „Poškození lesních dřevin“, vydané v prosinci 2004 nakladatelstvím a vydavatelstvím Lesnická práce, s. r. o.

Mezinárodní aktivity LOS

Z mezinárodní spolupráce lze uvést jako příklad každoroční „trojstranné setkání lesních ochranných služeb“ Česka, Slovenska a Polska, spojené s výměnou informací, nebo aktivní účast v pracovní skupině IUFRO WP 7.03.10, zabývající se metodami sledování lesních škodlivých činitelů (hmyzích a houbových patogenů) ve střední Evropě.

Další informace o LOS je možno nalézt na webových stránkách VÚLHM (www.vulhm.cz).

Autoři: J. Liška, F. Soukup, P. Kapitola

 

Z kalendáře ochrany lesa březen

- zpracovává se větrná a sněhová kalamita ze zimního období;

- pokračuje vyhledávání a asanace kůrovcových stromů;

- ve smrkových porostech se připravují lapáky

-. série (v objemu určeném kůrovcovým základem);

- zahajuje se kontrola borových lapáků (lýkohubi);

- ukončuje se kontrola vaječných snůšek bekyně velkohlavé a vajíček obaleče dubového;

- provádějí se nátěry míst poškozených zimní těžbou;

- v kulturách probíhá aplikace herbicidních přípravků určených k použití před rašením lesních dřevin;

- pokračuje ochrana proti drobným hlodavcům ve školkách a kulturách;

- zjišťuje se poškození zvěří vzniklé v zimním období.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.