Editorial

Veronika Kmínková 

Vážení čtenáři,

do rukou se vám dostává červnové, "slovenské" číslo LP.

Již delší dobu v redakci přemýšlíme o tom, jak by měl vypadat avizovaný seriál přehledů o LH v lesnicky významných evropských zemích. S uveřejněním prvního dílu je nám již jasné, že seriál bude dosti živý a proměnlivý, podle toho, jaké informace budeme mít u té které země k dispozici. Vzhledem ke značné časové náročnosti zpracování nebudeme tyto články uveřejňovat pravidelně každý měsíc.

Jako první zemi jsme vybrali snad tu "nejsnazší" - Slovensko (absence jazykové bariéry, některé historicky dané podobnosti s LH v ČR, podobné přírodní podmínky apod.). Snažili jsme se vám podat přehled o situaci ve slovenském LH se zaměřením na transformaci slovenských státních lesů, které hrají stejně jako u nás v LH dominantní úlohu. Jak úspěšně se nám to podařilo, posuďte sami, uvítáme samozřejmě podněty a připomínky, ještě lépe pak tipy či zdroje informací, jež by mohly pomoci v další práci na tomto cyklu.

Při našem výjezdu na Slovensko jsme se samozřejmě také věnovali následkům kalamity. Kromě TANAP jsme navštívili i lokalitu Čierny Balog (Slov. Rudohoří), kde jsou kalamitní plochy rozptýlené v porostech a jsou spíše maloplošné, takže nepůsobí nijak katastroficky. Chvilkové panice a pocitu totální bezmoci se však asi nikdo neubrání při prvním pohledu na úpatí Vysokých Tater, které se změnilo v jednu mnohakilometrovou souvislou holinu. Nepůsobí však mrtvě, panuje tam čilý ruch, všude je vidět množství lidí a harvestorů, vyvážecích souprav, nákladních aut. Je vidět, že obyčejní lidé i lesníci jsou už z nejhoršího venku, všude je vidět odhodlání, jsou vypracovány harmonogramy zpracování kalamity a panují poměrně přísná pravidla pro všechny, kdo mají se zpracováním co do činění.

Potěšující pro nás bylo upřímné poděkování ředitele Státních lesů TANAP českým lesníkům, kteří poskytli svůj čas, know-how i techniku bezprostředně po vichřici. Je vidět, že pocit sounáležitosti se Slovenskem je stále živý.

Na závěr bych ráda připomněla, že 31. 5. skončila fotografická soutěž. Její vyhodnocení předpokládáme v zářijovém čísle; potom taky těm z vás, kdo si je vyžádají, nebo už vyžádali, pošleme snímky zpět. Samozřejmě pokud máte pěkné fotografie s lesnickou tématikou a byli byste ochotní poskytnout je do archivu LP, posílejte je i dále, budeme rádi.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.