Poškozování lesů u Nové Paky
O způsobech, které používají někteří lidé při své touze dostat se ke dřevu, jsme v LP již několikrát informovali (např. články Pavla Bradáče v LP 6/2001 a 12/2002). Josef Seliger, referent odboru životního prostředí MÚ Nové Paky, který má na starosti státní správu lesů (SSL) a myslivost, nás koncem června seznámil s čerstvým, široce medializovaným případem v přírodním parku Sýkornice nedaleko Nové Paky. Společným znakem poškozování lesních porostů – zde řezy stojících stromů (s ponecháním pouze nadořezu) – bývá časté střídání majitelů lesa.
V roce 2002 prodal I. Minařík z Brna (se SSL měl také problémy kvůli překročení výše povolené těžby) les o celkové výměře cca 8 ha Jaroslavu Vavrušovi z Bruntálu. Ten v září 2004 nahlásil poškození 100letých borovic v porostu 404 A e10/1b řezem stojících stromů na ploše 0,37 ha. SSL kvůli bezpečnosti návštěvníků lesa povolila jejich odstranění. Letos se situace opakovala. Poškození stromů tentokrát nenahlásil vlastník lesa, ale 12. května místní chataři (padající strom poškodil jejich chatu). Josef Seliger se domnívá, že les záměrně poškozuje jeho majitel. Úřady mu totiž těžbu nepovolily. V první polovině května ale ještě nevěděl, že pan Vavruša již 13. prosince 2004 prodal les firmě Ameluk, s.r.o. Dozvěděl se to až při vedení správního řízení kvůli nedodržení dvouroční lhůty na zalesnění holiny, která vznikla, ještě když les vlastnil panu Minařík.
Rozsah poškození
Nařezání stromů proběhlo mezi 1.–8. květnem. Na cca 2,25 ha dvou porostních skupin 404 A d7 (73 let) a 404 C 7 (76 let, platnost LHP končí v roce 2007) došlo k nařezání (motorovou pilou byl proveden spodní řez záseku a hlavní řez) cca 80 % stromů. Poškozeny byly kromě smrků také borovice, modříny a buky. 15–20 % stromů již koncem června leželo či viselo v důsledku povětrnostních podmínek. V těchto porostech jsou pověřeny výkonem funkce OLH LČR, LS Hořice. Jejich revírník G. Plecháč odhadl množství hmoty nutné k vytěžení na cca 240 m3 (průměrná hmotnatost cca 0,5 m3). Již v polovině června byl ve smrkové hmotě patrný nálet lýkožrouta smrkového a lesklého z prvního rojení, objevovaly se také larvální chodby v délce 4–6 cm.
Co dál?
MÚ Nová Paka podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Policie ČR podle J. Seligera zatím nezískala žádné svědectví. Pan Vavruša není k zastižení. Jednatelka Ameluk, s.r.o., se v průběhu července spojila s panem Seligerem, byl domluven společný postup a poškozené porosty začala najatá firma kácet. Její odměna bude kryta z tržeb za dřevo, zbytek dostanou současní majitelé.
J. Seliger říká: „Je třeba upravit legislativu tak, aby nebyla proti takovým případům bezzubá. Při dodržení všech předepsaných lhůt nemůžeme např. vůbec reagovat na hrozbu vylítnutí kůrovců a trvá půl roku, než mohu přistoupit k opatření, pokud vlastník nedodržuje lhůty určené k zalesnění.“ Sebelepší zákony však asi nikdy vše nevyřeší. Možná by pomohlo, kdybychom se všichni více dívali kolem sebe. Vždyť nařezat téměř 500 stromů není otázka chvilky a takový způsob „těžby“ musí být divný i laikovi.
Připravil Michal Třeštík
Foto - konec června 2005