Důležité je zachovat si nadhled

V LP 2/2006, str. 33, jsme vás informovali o odchodu Ing. Karla Vinše z pozice generálního ředitele s. p. Lesy Slovenské republiky (LSR), jeho mandát skončil k 31. 1. 2006. Po dobu jeho vedení prodělal podnik mnoho progresivních změn, K. Vinš mimo jiné zahájil proces transformace LSR ze státního podniku na akciovou společnost. Zavládla zvědavost, jaký kurs nabere podnik po nástupu nového generálního ředitele, kterým se po řádném výběrovém řízení stal Ing. Igor Olajec.

- Za velmi důležité můžeme považovat Vaše předcházející působení ve funkci předsedy Dozorčí rady Lesů SR. Získal jste tak přehled o fungování podniku. Dnes se však situace obrátila, z kontrolora se stává kontrolovaný… Jak vnímáte tuto změnu ve Vašem životě?

Moje působení na postu předsedy Dozorčí rady státního podniku Lesy SR vnímám jako ideální přípravu pro práci manažera na vrcholném postu. Poskytla mi možnost poznat fungování největšího lesohospodářského subjektu na Slovensku a zároveň si zachovat nadhled. Pohled zvenku je totiž mimořádně cenný – umožňuje vyhnout se syndromu, kterému se říká „firemní slepota“. Od 2. února jsem součástí toho, co jsem předcházejícího půl roku kontroloval. Je to – z mého úhlu pohledu – obrat k lepšímu.

- Lesníka z provozu asi nejvíce zajímá reforma na nižších stupních řízení. Změny nejvíce pocítili na lesních správách, kde se značně snížil počet pracovníků a přibyly povinnosti. Existují názory, že po zvětšení výměr lesních správ se rozšířily krádeže dřeva, protože lesník nedokáže fyzicky svůj rajón uhlídat...

Změny na nižších stupních řízení se uskutečnily s jednoznačným záměrem: přiblížit se současnému legislativnímu stavu a oživit funkci odborného lesního hospodáře s příslušnými kompetencemi. Sloučení lesních správ a s tím související zvětšení jejich průměrné výměry mělo být provázeno vyřešením mobility lesníků – ať už služebním, nebo vlastním vozidlem, či jiným způsobem. Bylo přijato řešení, které v praxi nesplnilo očekávání. Proto nás čeká úkol analyzovat danou situaci a najít vhodné řešení. V každém případě si myslím, že na úrovni lesních správ a odštěpných závodů je potřeba situaci stabilizovat. Otevřenou otázkou je reforma na nejvyšším stupni řízení, na generálním ředitelství. Přijal jsem v tomto směru rozhodnutí, ale nemusí být poslední.

- Do funkce přicházíte v době, kdy Svaz zpracovatelů dřeva SR požaduje od Lesů SR dlouhodobé nebo aspoň střednědobé smlouvy, v současnosti prý mají pouze čtvrtletní. Nelíbí se jim, že Lesy SR zvyšují ceny dřeva, které potom kopírují také soukromí vlastníci lesů. Jakou můžeme v tomto směru očekávat ze strany Lesů SR nejbližší reakci?

Mojí ambicí je dosáhnout se dřevaři korektních vztahů. Nepovažuji za šťastné řešit názorové rozdíly přes média. I když jsem ve funkci krátkou dobu, inicioval jsem už několik setkání s představiteli Svazu zpracovatelů dřeva a Svazu celulózo-papírenského průmyslu. Rozhodně vidím prostor pro uzavírání střednědobých a dlouhodobých smluv pro stabilní a zkušené obchodní partnery tak, aby smlouvy umožňovaly manévrovací prostor při vzniku nepředvídatelných událostí. Jednoznačně však budeme klást důraz na dodržování platební disciplíny.

- Zpracování následků kalamity z listopadu 2004 podnik úspěšně zvládl. V současné době je naléhavá obnova kalamitních ploch a s tím spojené nároky na sadební materiál a způsoby zalesňování. Je podnik připravený se s tímto vypořádat, zvláště dnes, kdy přímé náklady pěstební činnosti v reálných cenách rapidně klesají (v roce 2004 byly nižší až o 58 % v porovnání s rokem 1990)?

Rezerva, která byla v uplynulém roce vytvořena s cílem pokrýt náklady na pěstební činnost, by měla být dostačující. Taktéž sadební materiál v přiměřené kvalitě, množství a provenienci dokážeme z velké části pokrýt z vlastních zdrojů. Čeká nás bezesporu obrovský kus práce, ale je tu nesporná snaha zvládnout vše v co nejkratším čase.

- Vaší dlouholetou pracovní náplní na úrovni ministerstva byla myslivost. Dá se proto očekávat Vaše výraznější aktivita tímto směrem? Budete prosazovat takovou tvorbu hranic revírů, kde by se přihlíželo především na přirozené potřeby zvěře a ne na vlastnické hranice a cíle některých zájmových skupin?

Myslivost je citlivá záležitost. Jistě máte v čerstvé paměti reakce veřejnosti na návrh zákona o myslivosti, který nakonec nebyl přijat. Kromě toho není možné očekávat změny hranic a výměr revírů v situaci, kdy je přes 80 % nájemních smluv v honebních revírech prodlouženo na další desetileté období. Ale i navzdory tomu, že režijní revíry státního podniku Lesy SR zabírají jen 12 % z honební plochy Slovenska, svými výsledky v chovu a lovu zvěře přesahujeme průměr ostatních revírů a reprezentujeme slovenskou myslivost i na mezinárodní úrovni. Tuto pozici si chceme udržet.

- V souvislosti s krátkým obdobím, které zbývá do předčasných parlamentních voleb, se nabízí otázka: do vrcholné funkce státních lesů se vrátil lesník - změní se filosofie jejich řízení? Zůstane nadále prioritou transformace státního podniku Lesy SR na státní akciovou společnost?

O tom, zda je transformace státního podniku Lesy SR na akciovou společnost prioritou, musí rozhodnout zřizovatel. Tento úkol byl definován ve vládním programu, ale do těch voleb, do kterých zbývá už jen pár měsíců, to už reálné není. Zda to bude priorita také po nich, to rozhodne již nová vláda SR. Podstatné je, zda pro to bude politická vůle. Ať už se transformace uskuteční nebo ne, mým cílem je vést Lesy SR tak, aby byly životaschopným, moderním a hlavně prosperujícím podnikem.

Za rozhovor děkuje Ján Fillo,

časopis Slovenské Lesokruhy/Les

 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.