Pěstební obaly pro lesní školkařství
Před dvěma lety vyšly v příloze dubnové Lesnické práce (LP 4/04) tiskem první katalogové listy Katalogu biologicky ověřených obalů pro pěstování krytokořenného sadebního materiálu lesních dřevin (dále jako Katalog obalů). Mezitím byl Katalog obalů, resp. jeho elektronická verze, na webových stránkách (http://vulhm.opocno.cz/sluzby4.html) třikrát aktualizován, naposledy v březnu letošního roku. Toto poslední znění Katalogu obalů, rozšířené o nové katalogové listy ověřených typů obalů, nyní VÚLHM – Výzkumná stanice Opočno připravuje ve spolupráci s nakladatelstvím Lesnická práce do tisku, a to v podobě metodické příručky. Je to příležitost k připomenutí výchozího záměru i k ohlédnutí, nakolik se jej podařilo realizovat.
V ČR tradičně zaujímá prostokořenný sadební materiál lesních dřevin rozhodující podíl na trhu se semenáčky a sazenicemi lesních dřevin pro obnovu lesa a zalesňování. Produkce krytokořenného sadebního materiálu (KSM) je do jisté míry stále jen jeho doplňkem. Pro odběratele ji zajišťují pouze některé tuzemské školkařské provozy, vybavené odpovídajícím technologickým zázemím.
Již v minulosti se v obnovní praxi při užití KSM prokázalo, že některé využívané technologie a pěstební obaly výrazně přispívají ke vzniku ireversibilních deformací kořenového systému pěstovaných dřevin. V 90. letech minulého století se sortiment krytokořenných semenáčků a sazenic, nabízených tuzemskými pěstiteli sadebního materiálu, rozšířil o řadu nových produktů. Zkušenosti s užitím takového KSM v našich podmínkách většině vlastníků lesa chyběly. Mnohým novým vlastníkům lesa (zejména drobným restituentům) přitom chybělo i povědomí (vzdělání) o biologické podstatě pěstování sazenic, resp. lesa samotného.
Připomenutí záměru
Aby měl vlastník lesa při nákupu KSM ve školkách dostatek informací a včas se vyvaroval potenciálních budoucích komplikací při obnově lesa, byla v závěru milénia tehdejším Odborem tvorby lesa MZe ČR v rámci státního poradenského servisu pro vlastníky lesa rozpracována iniciativa, směřující k používání nejvhodnějších a biologicky ověřených typů obalů KSM. Sestávala z následující posloupnosti kroků:
- Zapracování problematiky kvality KSM do české technické normy ČSN 48 2115 Sadební materiál lesních dřevin (norma byla vydána v roce 1998; v dubnu 2002 navazovalo její upřesnění ve formě Změny 1 a v červenci 2002 tyto dokumenty Českého normalizačního institutu doplnil Komentář k ČSN 48 2115).
- Rozdělení sortimentu pěstebních obalů KSM, používaných v závěru 90. let minulého století v tuzemských lesních školkách, do tří kategorií, a to na (a) obaly vhodné a perspektivní, (b) obaly dočasně tolerované a na (c) obaly nevhodné (podrobnosti o této etapě, na jejíž realizaci měl nezastupitelnou úlohu státní podnik Lesy České republiky, byly popsány v LP 5/01).
- Vypracování metodického postupu ověřování biologické vhodnosti pěstebních obalů KSM, testování nových typů pěstebních obalů KSM v akreditovaných zkušebních laboratořích, postupné zveřejňování výsledků dílčích zkoušek, a to formou aktualizovaných katalogových listů v Katalogu obalů (podrobnosti viz LP 4/04).
Aktualizace údajů v Katalogu obalů
Otestování jednotlivého obalu KSM lesních dřevin probíhá na zkušebních pracovištích nejméně po dobu 4 let. Výsledky zkoušek jsou průběžně zveřejňovány prostřednictvím aktualizací elektronické verze Katalogu obalů. Katalogový list příslušného testovaného obalu je do Katalogu obalů zařazen nejdříve po prvním roce růstu kontrolních výsadeb na trvalém stanovišti. Následuje vyhodnocení zkoušek v nejméně tříletém intervalu od výsadby. Důležitým kritériem pro doporučení pěstebních obalů KSM lesních dřevin je především kvalita kořenových soustav založených lesních kultur (absence normou nepřípustných deformací kořenů).
Výchozí hodnocení se opírá o předchozí průkazné posouzení biologické nezávadnosti pěstebního obalu ve fázi pěstování KSM ve školce. Pokud jsou již během tohoto období zjištěny závažné nedostatky, takový pěstební obal je z testování vyřazen a v Katalogu obalů se pro něj nezakládá (neobjevuje) příslušný katalogový list.
Úspěšné uzavření obou hlavních fází testování je do příslušné rubriky katalogového listu verifikováno uvedením výsledku „vyhovuje“. Tento záznam se doplňuje uvedením pracoviště, které testování uskutečnilo, a podpisem odborného a organizačního garanta testů.
Ohlédnutí za dosavadními výsledky
V uplynulých 5 letech (2001 – 2005) bylo ve zkušebních laboratořích testováno celkem 29 pěstebních obalů KSM lesních dřevin. Jeden obal (Jiffy 7) testoval Ústav zakládání a pěstění lesů LDF MZLU v Brně. Zkoušky a testy 28 typů pěstebních obalů se uskutečnily ve zkušební laboratoři Školkařská kontrola při VÚLHM – VS Opočno. Při hodnocení morfologické a fyziologické kvality finálních výpěstků bylo na VS Opočno detailně analyzováno přes 14,5 tisíc kusů krytokořenných rostlin, tj. průměrně 500 ks jedinců KSM na 1 testovaný typ obalu.
U 3 výrobků (obalů) byly již během ověřování jejich funkčnosti ve fázi pěstování KSM ve školce zjištěny natolik závažné nedostatky (deformace kořenů aj.), že byly z dalšího testování bezprostředně vyloučeny. U dalších 2 obalů bylo testování po dohodě s přihlašovateli zatím dočasně přerušeno, neboť jejich producenti přistoupili na podkladě prvotních výsledků zkoušek k dodatečným úpravám pěstebních obalů. Ve zkouškách těchto obalů se bude pokračovat v příštích letech po dodání inovovaných výrobků. Testy 4 typů sadbovačů nyní na VS Opočno probíhají ve fázi rozpěstování sadebního materiálu v lesní školce, tzn. těmto obalům zatím nebyl vydán katalogový list.
K aktuálnímu datu (březen 2006) tedy Katalog obalů zahrnuje celkem 20 kusů katalogových listů; u 7 obalů se jedná o shrnutí výsledků vegetačních zkoušek po prvním roce po zalesňování, úplnou atestací (tj. včetně vyhodnocení kvality KSM minimálně po třech letech po výsadbě) pak úspěšně prošlo 13 typů pěstebních obalů.
Drtivou většinu (18 ks) doporučených pěstebních obalů reprezentují pevné (neprorůstavé) sadbovače; pouze 2 pěstební obaly umožňují prorůstání kořenů sadebního materiálu. S výjimkou jediného (rašelino-celulózový kelímek JIFFY-POTS 1) všechny otestované obaly uplatňují technologie intenzivního pěstování KSM na tzv. vzduchovém polštáři (air-slit containers).
Množina doporučených 20 typů obalů KSM pochází od 6 individuálních žadatelů o atest, tj. od tuzemských producentů KSM lesních dřevin nebo od obchodních společností, které pěstební obaly na náš trh dovážejí (ATRO Rýmařov, s. r. o.; BAROZA, spol. s r. o., Krnov; FLORAL STUDIO KLAPKA; LESOŠKOLKY, s. r. o., Řečany nad Labem; SILVACO, a. s.; SILVA-LINE, s. r. o.). U 5 z nich (celkem u 19 otestovaných obalů) se jedná o převzaté zahraniční technologie (BCC; HERKUPLAST – KUBERN GmbH; JIFFY; LÄNNEN; RONAASH).
Závěr
Katalog obalů uvádí přehled KSM, u kterého byla na specializovaných pracovištích (VÚLHM – VS Opočno; ÚZPL LDF MZLU v Brně) s pozitivními výsledky ověřena biologická vhodnost daného pěstebního obalu. Nakolik jeho aktuální verze, vydaná v březnu 2006 a zahrnující 20 kusů doporučených typů pěstebních obalů KSM lesních dřevin, již naplňuje původní záměr, totiž stát se pro hospodářskou praxi pomůckou při výběru kvalitní obalené sadby pro obnovu lesa a pro zalesňování, mohou odpovědět výhradně samotní vlastníci a správci lesů. Tištěnou verzi Katalogu obalů naleznou v průběhu 1. pololetí 2006 v nabídce nakladatelství Lesnická práce.
Pozn.: Příspěvek vychází z řešení výzkumného záměru Stabilizace funkcí lesa v biotopech narušených antropogenní činností v měnících se podmínkách prostředí (MZE 0002070201) a z praktické realizace pověření Poradenská a expertní činnost v oboru lesního školkařství a zalesňování, financovaných z rozpočtu MZe ČR.
Adresa autorů: Ing. Jarmila Nárovcová
Ing. Václav Nárovec, CSc.
VÚLHM, VS Opočno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://vulhm.opocno.cz/sluzby4.html